Jump to content

Sklep z częściami samochodowymi iParts.pl
Sign in to follow this  
  • entries
    9
  • comments
    5
  • views
    74745

Nowa instalacja tv-sat i okablowanie strukturalne w domu [etap II]: Przeciąganie kabli cz.1

Krzychu

14 views

Witam po okresie małej przerwy w temacie instalacji tv-sat, przyszedł czas na ciąg dalszy. Aktualny wpis będzie krótki, ale bardzo ważny. Jak już wspominałem wcześniej, instalacje antenowe zamontowane są na budynku gospodarczym, żeby to jakoś sensownie przygotować również przyszłościowo budynek mieszkalny połączyłem z budynkiem gospodarczym rurą karbowaną (rura Arot - http://arot.wavin.com/master/master.jsp?products=products&middleTemplateName=oc_middle_system_detail_I&FOLDER%3C%3Efolder_id=2534374305454764&c=products&p=/Assortments/026/026/External_026_RD_Products/300/120/206) .

Średnica rury to 75mm, przekop zrealizowałem na głębokości około 1m (z pomocą ojca), rura doprowadzona jest do piwnicy w budynku mieszkalnym i na poddasze w budynku gospodarczym. Długość rury w granicach 22m, rura fabrycznie wyposażona była w pilota do przeciągania kabli. Kładąc rurę starałem się nie robić ostrych zakrętów, zresztą sama rura wymusza dość duże promienie przy zakrętach, a jej wnętrze jest wyprofilowane w taki sposób, aby kabel nie blokował się na karbach. Ważna informacja, po około 2 miesiącach w ziemi, wnętrze rury jest suche.

 

Sam przekop kosztował trochę pracy, teraz przyszedł czas na przeciąganie kabli, a to nie jest łatwe zadanie zwłaszcza dlatego, że całkowita ilość przewodów do przeciągnięcia wynosi 12 sztuk: 8 kabli do konwerterów, 1 kabel do anteny dvb-t i 3 skrętki kat.6 UTP (wszystkie w wersji żelowanej, ziemnej), zakładam, że wewnątrz rury może pojawić się wilgoć stąd adekwatny typ izolacji + żel. Dodatkowa informacja o skrętce, będzie ona przeznaczona do komunikacji z pomieszczeniem biurowym oraz instalacją elektryczną doposażoną o sterowniki PLC z interfejsem ethernet (o tym w oddzielnym wpisie).

 

Dokładnie wczoraj, tj. 13.09.2014 przeciągnąłem na próbę dwa kable, żeby je wstępnie ułożyć i odmierzyć długości dla pozostałych. Przeciąganie skrętki poszło gładko, trochę gorzej wygląda sprawa z kablem TRISET-113PE, jest on dość sztywny, również udało się go przeprowadzić bez większych problemów, ale wymagało to już większej siły.

Niestety okazało się, że potrzeba jest więcej kabla i trzeba będzie go jeszcze dokupić, zakładałem 30 metrów jako odcinek switch <-> antena satelitarna, a okazało się, że potrzeba 40 metrów (dodałem trochę naddatku + inne ułożenie i zrobiło się 10 metrów więcej).

 

Wewnątrz budynku również ruszyły prace m.in. związane z okablowaniem tv-sat, ethernet, przewody (kable idą w ziemi ;) ) tv-sat w ścianach idą również w osłonach, w peszlach bądź rurkach gładkich. Ale tutaj na bieżąco trzeba przewód wkładać, przeciąganie po tynkowaniu, przy ostrych zagięciach mogłoby się skończyć nerwicą i ponownym kuciem :)

 

Edycja 18.09.2014:

Dotarł kabel, o którym pisałem wcześniej i rezystory na niewykorzystane wyjścia multiswitcha.0 Comments


Recommended Comments

There are no comments to display.

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×