Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Jaki olej 1,5 dci?


20

Rekomendowane odpowiedzi

ja mam problem ponieważ sprowadziłem auto i nie wiem na jakim oleju jeździło. i teraz gdy wleje wyntetyk w silniku był półsyntetyk to dostanie on po tyłku. słyszałem, że nigdy się tak nie robi. jak mam półsyntetyk to nie mogę ponownie wlać nic lepszego. dlatego myśle, że jednak wleje ten półsyntetyk bo szkoda ryzykować. teraz nie wiem co wlać do zwykłego diesla??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje auto ma 7 lat. Należy więc załozyć, ze przejechało min 200 tyś km. Dla wiekszego bezpieczenstwa mozesz go zalać półsyntetykiem. Teraz wszystkie firmowe oleje sa dobre, więc wbór nalezy do Ciebie. Nie kupuj tylko "z beczki". / czeste podróbki/ Wbrew róznym opiniom dobre i tanie oleje ma LOTOS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje auto ma 7 lat. Należy więc załozyć, ze przejechało min 200 tyś km. .

 

no coś ty!

jest z belgii, sam sprowadzałem... ma teoretycznie 88 tys. ale po silniku i innych wszelkich znakach przebieg jest realny. właśnie teraz rozchodzi mi się co zrobić czy syntetyk czy półsyntetyk. boję się że jak ma półsyntetyk i wleje teraz syntetyk to mi się silniczek rozszczelni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ciach] [nie cytujemy postu pod którym odpowiadamy, naruszenie 9 pkt regulaminu forum] - Robak

 

ok właśnie o taką informację mi chodziło.

chociaż na podobnym forum bardzo dobry specjalista w tej dziedzinie napisał, że to mit.

podobnie z olejami firmy ELF, że to nic rewelacyjnego. zastanawiam się nad mobil 1 bo szanuję bardzo tą markę... no nie wiem co myśleć. a i jeszcze jedno czy do diesla nadają się oleje z przeznaczeniem do turbo diesla? no np mobil 1 ? czy może lepiej coś uniwersalnego takiego jak tu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Też myślę, że to mit (rozszczelnienie przy powrocie na olej wyższej klasy). Przecież olej nie uszkodzi uszczelek i simeringów. Wymyje tylko silnik z wszelkich nagarów co może spowodować obniżenie kompresji na cylindrach, ale na pewno nie drastycznie. Jeśli jakieś wycieki w silniku były to na lepszym (rzadszym) oleju będą większe. Zawsze myślałem że zmiana na gorszy olej wynika raczej z ekonomii. Kiedy silnik zaczyna konsumować nadmierne ilości oleju, wtedy na tym niższej klasy ma mniejszy apetyt. Jeśli ktoś miał jakieś doświadczenia w tej kwestii to proszę o opinię, bo moja jest tylko teoretyczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a kto napisal ze przy przejsciu z syntetyka na pol silnik sie rozszczelnia ? to chyba logiczne ze przy duzym przebiegu leje sie pol a pozniej mineralny

 

A skąd wynika ta logika?

Olej wyższej klasy ( czyt. syntetyk), lepiej przylega do gładzi cylindrowej i tłoka. Tym samym lepiej go uszczelnia i powoduje mniejsze opory tarcia, co w przypadku starszego silnika ma ogromne znaczenie.

Stosowanie oleji mineralnych wynika bardziej z ekonomii niż logiki. Moim zdaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale przy wiekszym przebiegu jest wieksze zuzycie elementow silnika a oleje polsyntetycne i mineralne sa odpowiedniu gestsze i daja lepsze smarowanie, fullsyntetyki beda smarowac jak woda taki silnik

jak z mineralnego wrocisz na syntetyk to zatrzesz silnik ( wyplukanie nagarow, brak kompresji i smarowania )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a oleje polsyntetycne i mineralne sa odpowiedniu gestsze i daja lepsze smarowanie

Tak? To czemu nie stosujemy tych olei od początku? Olej syntetyczny ma mniejszą gęstość przy niskich temperaturach i szybciej po rozruchu zimnego silnika dociera do wszystkich miejsc w których powinien być. Głównie ten parametr decyduje o długowieczności współczesnych silników eksploatowanych na olejach syntetycznych i on przemawia za ich stosowaniem. Miałem przypadek silnika Łady eksploatowanego oczywiście na mineralu w Warszawie cały rok na b. krótkich odcinkach (kilka kilometrów). Po przebiegu 60 kkm! silnik przestał zapalać z powodu zużycia i braku kompresji.

jak z mineralnego wrocisz na syntetyk to zatrzesz silnik ( wyplukanie nagarow, brak kompresji i smarowania )

Mało prawdopodobne. Stary, lużny silnik nieczęsto ulega zatarciu. Może spaść ciśnienie oleju i tym samym pogorszyć się smarowanie wału i panewek, ale chyba nie aż tak żeby się zatarły. Zresztą byłoby to widoczne wcześniej na wskaźnikach.

No a co z tym rozszczelnieniem silnika? Czy ktoś miał taki przypadek?

  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)jak z mineralnego wrocisz na syntetyk to zatrzesz silnik ( wyplukanie nagarow, brak kompresji i smarowania )

Kompletnie się z tym nie zgodzę.

W styczniu zmieniłem olej z mineralnego (Mobil) na pełny syntetyk (też Mobil1 0W40) przy przebiegu 71kkm (poprzedni właściciel dla oszczędności jeździł na mineralnym co najmniej 6kkm). W chwili obecnej nie ma absolutnie żadnego ubytku oleju, a silnik pracuje ładnie i cicho.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!