Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Jaki olej 1,5 dci?


20

Rekomendowane odpowiedzi

Upierasz się, że 5w40 jest lepszy od 5w30 a te filmiki niczego takiego nie dowodzą. Poza tym o jakie własności smarne Ci chodzi? Klasyfikacja SAE dotyczy tylko lepkości i niczego więcej. Ja się nie upieram, że 5w40 w ekstremalnych warunkach przy bardzo dużych naciskach może dać lepszą ochronę niż 5w30. Ale idąc tym tokiem rozumowania, to 5w40 nie będzie się umywał do 5w50, a z kolei ten drugi do 10w60. Tylko czy takie zamulacze są potrzebne? Przypomniało mi się, że nie tak dawno auto swiat publikował skodę octawię 2.0 tdi, która zrobiła pół miliona kilometrów. A zalewany był tam 5w30 właśnie. Po rozbiórce okazało się, że dół silnika, cylindry oraz tłoki były jeszcze w świetnej kondycji. Niedomagała tylko głowica, ale tu olej akurat nie ma nic do rzeczy (pęknięcia czyli znana wada fabryczna silników 2.0 tdi). No ale jeśli chcesz przejechać autem milion kilometrów, to może faktycznie 5w40 będzie lepszym wyborem. Tylko ciekawe czy fap tyle wytrzyma. Tu link do testu. Polecam podpis pod slajdem nr 18.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5w40 nie będzie się umywał do 5w50, a z kolei ten drugi do 10w60

Generalnie zgadza się. Na sąsiednim forum są użytkownicy lejący nawet do fapa syntetyk 10W60.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Czy między olejami elf evolution full-tech fe 5W/30 a elf solaris msx 5W30 jest taka wielka róznica? W końcu oba są low saps ale tylko pierwszy spełnia normę Renault RN720 i normę C4. Co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widocznie inżynierowie Renault mają inne zdanie na ten temat i co im zrobisz. A tak w ogóle to co jest napisane w instrukcji? RN 720 i koniec? Widziałem jakiś czas temu MIII z 1.5 dci z fapem i był tam zalany przez ASO (niemieckie)solaris właśnie. Więc może jest jakiś wytrych i można stosować też oleje ACEA C3. Albo w różnych modelach/rocznikach różnie to wygląda. Swoją drogą jeśli silnik zużywa mało oleju to olej mid saps nie powinien zaszkodzić, a raczej FAPowi nie powinien zaszkodzić. Ale jak auto jest na gwarancji to nie warto ryzykować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale dlaczego VW, BMW , Citroen, Opel i inne mogą jeździć na mid saps a tylko Renault musi mieć droższy low saps? One też przecież mają FAP.

 

Być może na tych tańszych olejach silniki Renault nie spełniają norm emisji CO2, a na pewno na tym droższym oleju pomiary CO2 wychodzą lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że produkty ELF nie mają nic wspólnego z pełnym olejem syntetycznym, a wiadomo, że najlepiej taki lać, wyższość pełnych syntetyków nad pseudo syntetykami jest olbrzymia.

Masz diesla Renault z FAPkiem lej np. to Millers XF Longlife C4 5W-30

Zejdźcie z olejów mainstreamowych i postawcie na jakościowe, zrobiłem nie żałuje <piwko>

Edytowane przez Prezes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja parafrazując, jeżdżę na olejach które są akurat w promocji ( Lotos, Orlen, ELF, Castrol) i też nie żałuję :)

A te oleje , co wymieniłem są za 40% ceny oleju Millers, kosztują od 60 do 80 zł za 4 litry.

Moje auto ma prawie 230 tys km przebiegu, olej był zmieniany około 30 razy , co gdybym używał oleju Millers przełożyło by się na dodatkowy koszt około 3ooo zł.

A za te pieniądze, to mogę kupić cały silnik razem z przekładką do mojej Megi.

Oczywiście na razie się do tego nie zabieram, bo na tych kiepskich olejach śmiga "jak ta lala", a pomiędzy wymianami oleju ( około 15 tys km) bierze około 2-4 mm oleju - pomiar na bagnecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komfort ducha dla Ciebie i dla silnika jest bezcenny :mrgreen:

Spalanie pewnie też mniejsze więc pewnie nie wyjdzie 3 tysiące...lej co chcesz chłopie, ale tak samo jak nie kupuje cięcie piwa robionego 365 dni w roku 24 h na dobę pokroju warki, żywca czy hainekena tylko np. browar kormoran lub inne piwa rzemieślnicze, tak samo jest z olejem silnikowym. Mainstream sucks.

Jeszcze jedno nie twierdzę, że nie można dbać o silnik kupując oleje np. Elfa, ale nie wiesz jaka jest różnica dopóki nie przetestujesz premium -już nigdy nie wrócisz, wtedy zobaczysz jak śmiga silnik... jak talala

Wiem bo całe życie jeździłem na mainstreamach i różnica jest.

Edytowane przez aston76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm no nie do końca, a tak poza tym ostatnie to porównałeś markę telefonu do systemu, a nie systemu do systemu :P

Ogólnie rozchodzi się o to, że oleje np. Castrol czy Elf nie są w pełni syntetyczne, ich syntetyczność to syntetyk "hydrokrakowany", taki naprawdę pól mineralny pół syntetyczny. A olej syntetyczny, taki prawdziwie w 100 % syntetyczny jest lepszy od pseudosyntetycznego. To kwestia faktu, a nie opinii. Pełny syntetyk to olej nowej generacji, to nie podlega dyskusji. Jest mnóstwo materiałów o tym, lub też referuje wszystkich do załącznika, który podpiąłem pare postów wyżej. Mimo, że jesteśmy otoczeni ogromem marek to firm, które oferują pełne syntetyki nie jest tak dużo. Nie ma ich ani Orlen, ani ElF czy Castrol(przynajmniej w PL) lub Shell. Marki premium mają jak np. Millers czy Liqui Moly, ma go też w swoim portfolio Valvoline i ma go też, Mobil 1 ( podkreślić 1). Problem z Mobilem jest taki, że jak się dowiedziałem nie wiadomo, z której rafinerii jest a to ważne...najlepiej zamówić taki z US, są dystrybucje w europie.

Edytowane przez aston76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie polemizuję z tym, że to różnica (nawet duża). Raczej chciałem zwrócić uwagę na fakt, że to taka filozoficzna dyskusja, bo każdy za lepsze uważa co innego. Że pod względem jakości pełny syntetyk jest lepszy, nie podlega dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mechanik doradził mi dolać olej 10w40 syntetyk. Niestety znalazłem kilka sztuk i to na allegro oraz jedną na shellu. Niestety pytałem się go kilka razy czy na pewno nie ma być to pół-synetyk. Zaprzeczył i powiedział tylko i wyłącznie 10w40 syntety. Ma rację? A czy jak kupię do swojej meganki 1.5 dci 10w40 (bez oznaczenia czy syntety czy półsynetety) to czy coś się stanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!