Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Benzyna będzie droższa !


Maximus

Rekomendowane odpowiedzi

http://finanse.wp.pl/POD,1,wid,8817510,wia...=1176457988.561

 

Informacja powyżej. Najśmieszniejsze dla mnie jest to że ciągle straszy się użytkowników LPG że to paliwo zdrożej o 60 gr heh kiedy benzyna jest licząc od stycznia o 45 gr droższa wczoraj podjeżdżam na stacje i patrzę 4,25 benzyna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzrost ceny o 50 groszy na litrze spowoduje np przy spalaniu 10 litrów (dla uproszczenia), że 100km będzie kosztować nas więcej o 5 zł, a cały bak megankowy o 30 zł. Załóżmy, że ktoś jeździ 2-3 baki miesięcznie to poniżej 100 zł będzie "dopłacał". Więc dramatu jeszcze nie ma i większość osób dalej będzie jeździć, część nawet nie zauważy podwyżki. Po prostu dla mnie takie patrzenie na ceny litra benzyny to ma tylko efekt psychologiczny. Ja nie patrze, tankuję ile muszę i tyle. Najwyżej jak mi kaski nie starcza to wypiję parę piw mniej albo raz nie pójdę balować na miasto i już 100 zł w kieszeni zostanie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego. Ręce opadają jak sie czyta takie wypowiedzi.

Etylina jest wyjątkowo ważnym surowcem energetycznym i ruszenie jej ceny, powoduje natychmiastową lawinę następnych podwyżek...pochodnych. Zaraz zdrożeją taksówki. autobusy, żywność i wszystko inne co wymaga transportu kołowego. Na sprawe trzeba patrzec w skali makro, a nie mikro. Myślenie nie boli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na temat wpływu zmian cen benzyny na gospodarkę to mogę CI co najmniej kilka modeli ekonomicznych przedstawić jak chcesz drążyć to, ale nie w tym rzecz. W poprzednim poście odpowiadam na kwestie związane z tym czy ja będę jeździł czy nie i jak ja to widzę z pozycji mojej osoby. Poza tym w krótkim okresie cała gospodarka nie zdąży się dostosować do zmian cen.

 

Janksz, czy ty kupując coś w sklepie zastanawiasz się jaki to ma wpływ na gospodarkę?? Myślę, że nie. Patrzysz tylko czy masz w portfelu pieniądze, żeby zapłacić za to co Ci się tak spodobało albo co Ci jest w danej chwili potrzebne. Jak są to ok, jak nie ma to kombinujesz skąd je wziąć. Każdy w ten sam sposób myśli. I to nie jest kwestia myślenia tylko realizacji potrzeb i pragnień. Muszę jeździć = tankuję.

 

Co do autobusów to nie pamiętam kiedy ostatnio ceny biletów podnosili w Warszawie. Ze 2 lata temu? A taksówki? Hmm... ceny benzyny i gazu rosną, a ja wciąż płacę 1,40-1,80zł za km.

 

Tak, to prawda, ze koszty transportu rosną, ale na szczęście konkurencja na rynku sprawia, że producenci, dostarczyciele usług itp część podwyżki biorą na siebie (u mnie to rezygnacja z np baletu po mieście albo kilku piw - zmniejsza się moja użyteczność). Rezygnują oni z części zysku po to by nie stracić klientów. Wiem, że to sprawia, że gorzej im się funkcjonuje. Faktem jest, że sprzyja to konkurencyjności gospodarki bo niewydajne podmioty na rynku zastępowane są wydajniejszymi, które potrafią sobie poradzić w trudniejszej sytuacji albo są zmuszone do zrewidowania swojej wizji biznesu (szukanie oszczędności, ulepszeń itp) Takie jest prawo rynku, że najsilniejsi są tylko w stanie przetrwać, a minimalizacja kosztów i poszukiwanie oszczędności to jedna z naczelnych zasad dzisiejszej ekonomii.

 

Smutne jest tylko to, że płace realne cierpią na skutek rosnącej inflacji nawet przy rosnących płacach nominalnych, jeśli wzrost płac nominalnych jest mniejszy niż wzrost cen.

Wzrost kosztów oznacza także wzrost bezrobocia, a co za tym idzie spadek płac realnych, gdyż producenci mając szeroki wachlarz pracowników bezrobotnych chcących podjąć pracę zmuszają pracowników do akceptacji niższych płac.

 

W długim okresie po wzroście cen gospodarka osiągnie znów stabilność (równowagę - jak przed podwyżką) z tą różnica, że spadną płace realne. Co wiadomo, nie podoba się ludziom, ale sztuką jest osiąganie maksymalnej konsumpcji przy minimalizacji kosztów.

 

ps. Akurat ekonomia jest mi bliską dziedziną ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1/Stara zasada mówi, ze bogate państwo to to, ktorego społeczeństwo jest bogate.

2/ Rozwój ekonomiczny nie polega na szukaniu ograniczeń tylko na inwestowaniu.

3/Oprócz potrzeb niezbednych do życia, sa jeszcze potrzeby typu przyjemności, dla ducha. Nie mniej wazne, od tych pierwszych. Jezeli nie ważniejsze. Tylko człowiek zadowolony jest wydajny i pożyteczny.

4/Nie żyjesz po to żeby pracować, tylko pracujesz po to, żeby żyć.

5/Jeżeli świadomość przewyższa byt, to następuje spięcie.

6/ Każdy ustrój jest aparatem ucisku, ale nie każde państwo jest złodziejem.

I mozna by tak bez konca, ale widać kazdy z nas ma swoje pojęcie ekonomii.

Życzę powodzenia :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to koniec dyskusji bo można o tym w nieskończoność. Nawet w obrębie samej teorii ekonomii jest wiele stronnictw, których poglądy wzajemnie się wykluczają (monetaryści, keynesiści itp itd)

 

Ja ekonomię znam od strony teoretycznej bo ją studiuje. Strona praktyczna to to co wiem z życia nawet tu czasem teoria mija się z praktyką... Jak w każdej nauce, bo żadna nie jest doskonała i nie obejmuje wszystkich sytuacji, poza tym modele są uogólnianie.

 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia. ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!