Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

1.4 TCE 16V 130km... co o tym sądzicie??


jaqo

Rekomendowane odpowiedzi

1.4 TCE 130 KM to raczej nie jest szczególnie wysilony silnik. Do takich bym raczej zaliczył nowe 1.6 turbo opla ze 180 KM czy jeszcze bardziej 1.4 TSI vw ze 170 KM. W dzisiejszych czasach moc poniżej 100 KM z litra niedoładowanego (a tu mowa o doładowanym), niewyczynowego silnika to raczej nic niespotykanego. Pytanie raczej jak się cała konstrukcja TCE sprawdzi po kilku latach - a tego się dowiemy za właśnie kilka lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie konstrukcja to jedno - doładowana czy nie wysilona czy nie. Tak jak każdy benzynowiec śmieje się z diesla bo wymaga "spacjalnych" zabiegów (mam na myśli obsługę turbiny) tak w przypadku takich silników nie wiadomo jak będą eksploatowane. Pewnie gwarancyjne 2 lata wytrzymają a potem użytkownicy zapłacą za błędy poprzedników (konstruktorów). I tak jak elektronika fajna jest ale jak się zacznie psuć to staje się zmorą (każdy to wie) tak tutaj zobaczymy. Przy takich silniczkach precyzja jest nieodzowna. Nie chce krakać i biadolić - po prostu podchodzę z ostrożnością do takich rozwiązań.

 

Poza tym mam pytanie tak z ciekawości jak będzie wyglądała ergonomia jazdy samochodem z silnikiem 1.2 (100km) i 1.4 przy prędkościach rzędu 130-150 km/h ? Chodzi mi o obroty silnika i poziom hałasu wewnątrz autka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 1.2 TCE brakuje szóstego biegu, przy 130 jest ponad 3000 obr / min ale silnik jest tak cichy, że nie przeszkadza.

 

W Clio wprowadzili te silniki gdzieś dwa lata temu, statystyk awaryjności nie popsuły (Clio jest pierwsze w klasie - najmniej awaryjne).

 

1.4 TCE ma bazować na rozwiązaniach Nissana (z silników 1.5 i 1.6). I ma mieć 6 biegów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kipi, o co Tobie chodzi w tych wywodach. Sam jeździsz z doładowaną jednostką na pokładzie i jak kupowałeś to nie miałeś żadnych wątpliwości. Silnik nie jest żadną nowością, wykorzystuje technologię Nissana. Tutaj mała rozprawka.

http://blogsilnika.blogspot.com/2008/11/ro...ym-renault.html

I szczegółowe dane:

Type (Renault) H4Jt

Cubic capacity 1,397cc

Bore x stroke (mm) 78 x 73.1

Number of cylinders / valves 4 / 16

Compression ratio 9.2:1

Maximum power 96kW (130hp) at 5,500rpm

Maximum torque 190Nm at 2,250rpm

Fuel injection Sequential multipoint (klasyczny do kolektora)

Emissions standard Euro5

Gearbox Six-speed manual TL4

 

A co do ergonomii przy prędkościach rzędu 130-150 km/h to głównie słychać szum powietrza. Ja bym się nawet nie zastanawiał jeżeli ma być to alternatywa do 1.6, podstawową kwestią to różnica w cenie.

post-924-1242035935_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie chodzi mi o to że powszechnie panujący pęd wdrażania małych podrasowanych silniczków nie sprawdzi się na trasie. Jazdę na trasie (wczasy) rozumiem jako norme w granicach 120km/h, zaś 150 nie jest niczym szczególnym. Zmierzam do tego że poprzednio mając 1.6 silniczek na pokładzie (Felicia) wcale komfortowo nie jechało mi się (14 godz.) trzymając silnik w zakresie obrotów 3500-4000.

Dlatego zapytałem o obroty dla poszczególnych zakresów prędkości dla silników 1.2 oraz 1.4. Pomijam również kwestię ekonomiczności jazdy przy takich prędkościach. Dlatego też poddaję w wątpliwość komfortowej jazdy na dłuższe trasy autkami z takimi silniczkami. Do max 120 hm/h owszem ale w ten sposób nawet dla TIRów, autobusów będziesz pożywką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam silnik nie daje żadnego komfortu. Tak naprawdę parametry niczego nie dają, jak nie będzie współpracował z dopasowanymi elementami, np: skrzynią biegów, masą pojazdu. W tym przypadku megane zostało już odchudzone, dodatkowo sam silnik też jest lżejszy. Ja bym tu nie demonizował, będzie cicho i przyjemnie. W tym przypadku renault nie ryzykował, oddał pole Japończykom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

co do silnika 1.4 mogę powiedzieć tylko że bedzie to jednostka lepsza od 1.6 wyższy moment.

zaletą tego silnika jest praca w niskich partiach obrotowych czuć już ten ciąg

a w 1.6 jak wiecie trzeba krecic motor zeby cokolwiek to szło

Mogę porównać jedynie silnik z alfy romeo 1.4turbo i jestem pod wielkicm wrażeniem

osiągów moment 230nM w megi podajże 190

Jesli chodzi o spalanie trzeba sobie powiedziec ze bedzie megi 1.4 piła i to podobnie jak 2.0TCE trasa w granicach 8l miasto mysle 11 gdzie 1.6 pochłonie w mieście max 9

 

Proszę doczytać w regulaminie o zasadach pisania postów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o spalanie trzeba sobie powiedziec ze bedzie megi 1.4 piła i to podobnie jak 2.0TCE trasa w granicach 8l miasto mysle 11 gdzie 1.6 pochłonie w mieście max 9

Sorry ale cos bzdury piszesz...

1.4 do 2.0 chcesz mierzyc ? 1.4 nie bedzie mial, a ma mniejsze spalanie niz 1.6,

Osiagi zblizone do 1,6, dopiero gora lepsza kiedy turbina pompuje, dol slaby raczej.

Zreszta jest juz w produkcji wiec nie ma co gdybac, producent podaje jakie sa wartosci spalania i jaki osiagi.

1.6 w miescie max 9 ? :mrgreen:

Ja od 3 dni jeszcze ekonomicznie i udalo sie zejsc do 10l/100km, bylo 13 ;)

Proszę doczytać w regulaminie o zasadach pisania postów na forum :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja codziennie dojezdzam do pracy, czasem jakis korek.

Da sie uzyskac <9l ale jest ciezko.

Zreszta co to za jazda.

 

Wg Renault:

1,6 16v:

Cykl pozamiejski (l/100 km) 5,5

Cykl miejski (l/100 km) 9,2

Cykl mieszany (l/100 km) 6,9

 

1,4 TCE:

Cykl pozamiejski (l/100 km) 5,3

Cykl miejski (l/100 km) 8,5

Cykl mieszany (l/100 km) 6,5

 

Jak widac spalanie jest na korzysc 1.4, osiagi rowniez.

Zreszta mniejsza pojemnosc = mniej pali

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 10 lat poznamy prawdę

Teoretycznie pomysł budowy takiego silnika jest super, jak będzie w praktyce - czas pokaże. Nie spisywałbym go od razu na straty :mrgreen:. W każdym razie ktoś musi te autka kupować, żebyśmy mogli się przekonać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do TSI i większości wtrysków bezpośrednich benzyny - to jakoś przerobione mitsubishowskie GDI. Co by nie było kopiowania panowie z Wolfsburga wymyślili coś takiego jak mieszanka uwarstwiona - chmurkę mieszanki w cylindrze otacza izolująca warstwa powietrza. Tyle, że teoria sobie a jak przyszło do praktyki (plus nasza czysta jak łza benzynka) to jak zwykle wyszło wielkie G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widac spalanie jest na korzysc 1.4, osiagi rowniez.

Zreszta mniejsza pojemnosc = mniej pali

Mniejsza pojemność wcale nie jest oczywistym że autko będzie mniej palić.

Czy dla ciebie te "osiągi" naprawdę uzasadniają wdrażanie nowej konstrukcji silnika?

Dla mnie to moda na ekologie. Producenci chcą po prostu pokazać że ich silniki palą o ułamki % mniej benzyny i "przy okazji" mniej trują. No a że jest kryzys to zawsze lepiej trafia do świadomości ludzkiej że mniejszy silnik to mniejsze zużycie paliwa - no bo to takie logiczne.

W świecie motoryzacji przyszła teraz moda na takie auta z małymi silniczkami, kto zrobi mniejszy (ale równie mocny) ten mniej truje ten jest trendy. Ciekaw jestem ile osób potwierdzi RZECZYWISTE spalanie tychże silników zgodnie z tym co deklaruje producent :mrgreen:

Jakoś obawiam się że to wszystko odbije się na eksploatacji auta. Dodatkowo jesteśmy straszeni podatkiem eko w zależności od pojemności silnika i roku produkcji auta. Śmiechu warta ta cała masowa nagonka na ekologie.

 

PS.

Swoją drogą przypomina mi konserwanty. Przyszła moda ze konserwanty są złe - więc co zrobiono - pozwolono jawnie je stosować tak więc od tej pory konserwanty już nie są po złej stronie mocy - są już dozwolone (czywiśnie nie wszystkie) i jest wszystko w porządku. A czy coś się zmieniło ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze ta konkretna jednostka 1.4 jest nowa, ale pomysl jest stary... i to bardzo...

Zadna nowosc, renault jeszcze starym renault 5 stosowano silnik 1,4 turbo osiagajacy moc 160KM w podstawowej wersji.

A byl to poczatek lat 80!

Fiat podobnie wypuszczal UNO turbo.

Od kilku lat VW TFSI, FIAT T-Jet...

 

Chyba tragedii nie ma, przy nromalnej jezdzie zadowalaja sie skromnymi ilosciami paliwa.

Jak ktos kreci do odcinki to wiadomo ze sporo bedzie...

U mnie po jezdzie torowej (ciagle przyspieszanie, zakrety, hamowanie) mialem srednia nieco ponad 20l/100km

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!