Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Tempomat w dCi ?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

podczas grzebania pod maską natrafiłem na potencjometr gazu i wpadł mi do głowy pomysł z tematu. Czy jest to możliwe? Myślę że tak :)

Całe urządzenie chyba nie byłoby zbyt skomplikowane, a mogłoby umilić niektórym podróżowanie.

Działanie:

Linka od pedału gazu wchodzi do potencjometra i tam sygnał jest zamieniany w impulsy elektryczne czy coś w tym stylu. Czyli układ analogowy-cyfrowy.

Żeby zrobić tempomat (jak to sobie wymyśliłem), trzeba się wpiąć w instalację przed wtyczką do potencjometru gazu i zrobić sterowanie elektryczne zamiast linki. Do regulacji prędkości obrotowej silnika można wtedy użyć pokrętła (potencjometru) i nim ustawić odpowiadające nam obroty. Żeby jednak nie sterowanie elektryczne nie kłóciło się z linką, trzeba tempomat wpiąć w instalację za pomocą przekaźnika, który uruchomi tempomat i jednocześnie odłączy potencjometr sterowany linką. Wydaje się proste.

 

Teraz bezpieczeństwo:

Żeby uniknąć sytuacji, że jedziemy ze stałą prędkością, coś się dzieje na drodze a my wjeżdżamy z tą samą prędkością w przeszkodę, trzeba zrobić kilka zabezpieczeń.

Najważniejsze to czujniki przy pedałach. Przy sprzęgle już jeden jest i nikt nie wie do czego służy, przy hamulcu jest drugi czujnik także można z nich skorzystać. Brakuje tylko czujnika przy pedale gazu, takiego, który wyłączałby tempomat przy wciśnięciu pedału "do dechy". Montaż czegoś takiego to żaden problem. Urządzenie można by też oczywiście wyłączać tym samym przyciskiem, który to wszystko włącza.

 

Moim zdaniem po poprawnym podłączeniu powinno zadziałać. Proszę jednak o uwagi jakie problemy mogły by stanąć na przeszkodzie i czy jest to możliwe do wykonania elektrycznie (elektronicznie?). Do potencjometru dochodzi wiązka sześciu przewodów i na pewno trzeba sie dowiedzieć co tymi przewodami płynie bo to chyba będzie najważniejsze :)

 

Czekam na jakieś sugestie i pozdrawiam,

Marcin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

art-wol, nie wiem jak w benzynie wygląda sprawa regulacji gazu, czy jest tak samo jak w dCi (linka+elektroniczny potencjometr). Jeżeli tak to ten układ powinien działać na tej samej zasadzie :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Znalazłem na allegro scenica DCI z 2001 r. z tempomatem wiec na pewno się da jakoś zamontować tempomat w modelach z silnikiem dci być może tez w DTI bo tam tez linka od gazu porusza potencjometrem tak jak w dci , myślę ze ten z allegro nie ma fabrycznego tempomatu bo nie było takich modeli :/ tak więc trzeba szukać informacji <czerwona>

 

http://moto.allegro.pl/item962713976_slicz..._wszystkie.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P_r_z_e_m_o, dokładnie <czerwona>

drekrobak, dowód na istnienie tempomatu jest dobry, tylko "robić nie ma komu" :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

ja u siebie zainstalowałem oplowski tempomat(u mnie Vectra b ale inne modele mają ten sam) z wyjściem na linkę,całość przetestowana na dystansie 10000km i działa idealnie, jako manipulator wykorzystałem inny pilot radia przykręcony z lewej strony kiery.Koszt niewielki ingerencja w auto praktycznie żadna a na autostradach poważne ułatwienie,jeśli temat kogoś zainteresuje moje rozwiązanie chętnie podzielę się swoimi doświadczeniami

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli temat kogoś zainteresuje moje rozwiązanie chętnie podzielę się swoimi doświadczeniami

pegaz rx4, gdzie byłeś jak Cie nie było? Pewnie, że jeden zainteresowany już jest <piwko>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

no i temat chyba umarł śmiercią naturalną :-( szkoda, bo sam zaczynam teraz kminić co z czym ugryźć

Brakuje tylko czujnika przy pedale gazu, takiego, który wyłączałby tempomat przy wciśnięciu pedału "do dechy".

tego w większości samochodów nie ma...tylko czujnik na sprzegle i hamulcu - można wykorzystać wg mnie np tylne światłą i przekaźnik lub czujnik tylko na pedale hamulca - naciska się hamulec przerywa się obwód - przestaje działać tempomat...

trzeba się wpiąć w instalację przed wtyczką do potencjometru gazu i zrobić sterowanie elektryczne zamiast linki

a dlaczego tak a nie za wtyczką od potencjometru :) przerwało by sie tylko obwód

ja u siebie zainstalowałem oplowski tempomat(u mnie Vectra b ale inne modele mają ten sam) z wyjściem na linkę,całość przetestowana na dystansie 10000km i działa idealnie, jako manipulator wykorzystałem inny pilot radia przykręcony z lewej strony kiery.Koszt niewielki ingerencja w auto

praktycznie żadna a na autostradach poważne ułatwienie,jeśli temat kogoś zainteresuje moje rozwiązanie chętnie podzielę się swoimi doświadczeniami

jak coś wiesz kolego to podziel się - minęło trochę czasu i chyba tylko chęci pozostały ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!