Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Czujnik świateł cofania w skrzyni biegów


Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 miesiące temu...

Witam,

Dołączę się do tematu ponieważ też mam problem ze światłami cofania.

Światła nie świecą, wycieraczka automatycznie się nie włącza. Żarówki i bezpiecznik w komorze silnika sprawdzone są ok,

czujnik w skrzyni (3 pinowy) raczej też będzie dobry, włączając zapłon samochodu i mostkując przewody w kostce czujnika

nic sie nie dzieje, dodam jeszcze tylko że na bezpieczniku nie ma napięcia po włączeniu zapłony i biegu wstecznego.

Ma ktoś może jakiś pomysł co się mogło stać? Ewentualnie może jakieś schematy?

z góry dziękuje za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na bezpieczniku 5C 10 amperowym musi być 12 V po włączeniu zapłonu. Napięcie to jest też na pinie 6 złącza szarego PPM2. Po włączeniu wstecznego w tym złączu PPM2 zwierają się piny 6 i 9. Możesz zewrzeć je ręcznie kabelkiem. Po zwarciu tych pinów powinno pojawić się 12 V na wyjściu do świateł cofania w złączu PPH2 brązowym.

post-4670-0-76392500-1442137716_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzieki za podpowiedź bede miał trochę czasu to sprawdzę to, tylko tak myslę że skoro już na bezpieczniku nie ma napięcia

to na kostce PPM2 też nie będzie, wydaje mi się że przerwa jest gdzieś między akumulatorem a bezpiecznikiem tylko gdzie i jak tego szukać?

Czy tam jest jakiś sterownik, przekaźnik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się że przerwa jest gdzieś między akumulatorem a bezpiecznikiem tylko gdzie i jak tego szukać?

Nie może być takiej przerwy. Akumulator grubym kablem zasila całą skrzynkę przekaźników. Bezpiecznik od świateł cofania ma wspólne zasilanie razem z bezpiecznikami oznaczonymi na rysunku powyżej od 5C do 5H. Gdybyś nie miał zasilania na 5C to i nie byłoby zasilania na 5D, 5E, 5F, 5G, 5H. Proponuję dobrze sprawdzić bezpieczniki. Na rysunku poniżej zaznaczone bezpieczniki ze wspólnym zasilaniem.

Jeżeli samochód działa to masz zasilanie na bezpieczniku od komputera wtrysku (bezp. 5D) i działa wspomaganie kierownicy (bezp. 5E).

Sprawdź czy jest zasilanie na całej grupie bezpieczników oznaczonych na rysunku poniżej kolorem żółtym.

post-4670-0-06652900-1442155690_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem już chyba rozwiązany, winny był jednak uszkodzony czujnik przy skrzyni,

a jeśli chodzi o bezpiecznik, no cóż "na oko" wyglądał na dobry jednak nie przewodził,

wymiana na nowy rozwiązała problem,

Dziękuje za szybką i fachową pomoc :)

Edytowane przez aston76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 3 tygodnie później...

Dla potomnych

Wymieniłem własnie czujnik światła wstecznego , objawy awarii- przy wkładaniu wstecznego żarówki zapalały się ledwo i gasły po całkowitym włożeniu biegu wstecznego .

Przy wymianie/wykręcaniu czujnika mieć należy pomocny palec w celu szybkiego zatkania otworu aby olej ze skrzyni nie wyciekał przez niego .

Nowy czujnik ma uszczelkę na gwincie dla uszczelnienia go w obudowie skrzyni .

Czujnik w swojej budowie jest banalnie prosty działa jak światełko w lodówce czyli wystaje bolec z niego który przy wciśnięciu zamyka obwód ,w lodówce odwrotnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Witam Wszystkich. Też walczę ze światłami cofania (megane 2 , 2005, 1.4 benz.). To co do tej pory wykonałem:

- bezpiecznik sprawdzony

- żarówki też ok

- wymieniłem czujnik na nowy 3 pinowy

- zwarłem na włączonym silniku dwa piny w kostce i światła świecą

- czujnik wkręciłem do skrzyni, wrzuciłem wsteczny i na mierniku pokazuje że styki się zwierają czyli ok

- podłączyłem kostkę do czujnika i BRAK ŚWIATEŁ!!!!!

GDZIE SZUKAĆ DALEJ. POMÓŻCIE PROSZĘ. POZDRAWIAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...
Dnia 13.09.2015 o 16:52, aniewa napisał:

Nie może być takiej przerwy. Akumulator grubym kablem zasila całą skrzynkę przekaźników. Bezpiecznik od świateł cofania ma wspólne zasilanie razem z bezpiecznikami oznaczonymi na rysunku powyżej od 5C do 5H. Gdybyś nie miał zasilania na 5C to i nie byłoby zasilania na 5D, 5E, 5F, 5G, 5H. Proponuję dobrze sprawdzić bezpieczniki. Na rysunku poniżej zaznaczone bezpieczniki ze wspólnym zasilaniem.

Jeżeli samochód działa to masz zasilanie na bezpieczniku od komputera wtrysku (bezp. 5D) i działa wspomaganie kierownicy (bezp. 5E).

Sprawdź czy jest zasilanie na całej grupie bezpieczników oznaczonych na rysunku poniżej kolorem żółtym.

post-4670-0-06652900-1442155690_thumb.png

Witam. Również mam problem ze światłem wstecznego... do wtyczki czujnika dochodzi napięcie, czujnik sprawny a swiateł brak. Czy te światła włączane sa poprzez ten włącznik czy po drodze jest jakiś przekaźnik? Dodam ze włącznik dwupinowy . 

Edytowane przez MEGI-MAX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Światła cofania zapala moduł UPC, ten z bezpiecznikami pod maską po otrzymaniu sygnału z czujnika przy skrzyni. To jest zasilanie bezpośrednie, newralgicznym punktem może okazać się kostka pod siedzeniem kierowcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
Gość gophfer

Mam identyczny problem z Miii ph1 1.5dci nagle przestały działać światła wstecznego jak również tylna wycieraczka nie włacza się jak wrzucam wsteczny (ustawiona na auto przy cofaniu). Zakupiłem nowy czujnik wstecznego zakładająć najprostszą rzeczy do zdiagnozowania i wymiany ale niestety wyglada na to, że to nie czujnik (chyba, że nowy jest tez walnięty, w celu wyeliminowania tego problemu planuje zewrześc piny na sztywny i sprawdzić).

Bedzie ktos tak uprzejmy i zapoda jakieś schematy i info co sprawdzić w przypadku Miii, będę bardzo wdzieczny również za łapatologiczny objaśnienie bo elektromechaniaka kuleje u mnie :(

edit:

czy tj do mojej wersi, bo nie mam pojęcia jakie mam upc

 

Edytowane przez gophfer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!