Jump to content

Sklep z częściami samochodowymi iParts.pl
Sign in to follow this  
Monar_opole

Scenic I phI Szyby elektryczne

Recommended Posts

Monar_opole    0

Dzisiaj w nocy chcąc poprawić lusterko po stronie pasażera opuściłem szybę przyciskiem. Szyba zjeżdżała w dól w miarę naciskania przycisku. Niestety nie mogę podnieść szyby. Co mogło się stać???? Szyba kierowcy działa bez problemu. Góra - dół. Czy coś uległo awarii czy też jest to spowodowane mrozem??? Jeżeli to mróz to dlaczego mogłem opuścić szybę ale ni mogę jej podnieść do góry????. Co mogło paść?? Czekam na pomysły. Dzięki

Share this post


Link to post
Share on other sites
Przemo_CK    0

Monar_opole, plastiki prowadzące linkę jak i ten prowadzący szybę są narażone na inne naprężenia przy opuszczaniu jak i podnoszeniu szyby - widac to gdy obserwuje się pracujący mechanizm przy zdjętym boczku drzwi. I teraz - możliwości jest wiele: pękł któryś plastik przy próbie podnoszenia, zatarł się silnik, szyba zablokowała prowadnice boczne i przekaźnik odcina zasilanie, żeby nie spalić silnika. A może bezpiecznik, albo kostka w drzwiach? Słychać przekaźnik jak naciskasz przycisk? przygasa wtedy lekko światło w aucie? Jeśli tak, zpróbuj lekko pchnąć szybę w górę w czasie gdy trzymasz przycisk na podnoszeniu. Poszukaj po forum - jest sporo o szybach elektrycznych w meg, no i daj wiecej info.

 

Ciesz się, że szyba cała nie spadła (no cyba, że opuściłeś ja na sam dół i tak została) i jak nie bezpieczniki/kostka/blokada na prowadnicach to i tak boczek drzwi musisz zdjąć żeby zobaczyc co tam, bo z odsuniętą chyba nie idzie jeździć B)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Monar_opole    0

Witam ponownie

Sprawa wyjaśniła się.

Bezpieczniki były ok. Już miałem pojechać do sklepu po zestaw torx'ów by rozkręcać boczki, gdy wpadłem na pomysł sprawdzenia wiązki kabli pomiędzy słupkiem a drzwiami. ( niby cos się mogło przetrzeć - tak sobie pomyślałem). Niby szybę można było wczoraj opuścić ale nie można było jej podnieść. Pewnie uszkodzony kabel odpowiedzialny za podnoszenie szyby. Jak się okazało kable w tej gumowej osłonie były okay ale przestały działać również szyby po stronie kierowcy ( a 15 minut wcześniej działały). Zabrałem się za kabel od strony kierowcy. BYŁ ŹLE PRZYMOCOWANY!!!!. Kilka tygodni temu żona miała stłuczkę i do wymiany poszły drzwi. Po kilku dniach przestał działać centralny w drzwiach kierowcy oraz lewy głośnik. Było zimno więc drzwi odpuściłem sobie. Dzisiaj wyciągnąłem konektor i ponownie go mocno wcisnąłem i CUD !!!! Obie szyby działają!!! Działa centralny w drzwiach kierowcy oraz lewy głośnik !!!.

Konkluzja. Czegoś dzisiaj się nauczyłem:

1) NIE KUPUJ WIĘCEJ SAMOCHODÓW NA "F" : Fiatów ( mam jeszcze cieniasa), Fordów i Francuzów ---- Oczywiście to żart bo osobiście Scenic mnie jeszcze nie zawiódł

2) W lewych drzwiach musi być jakaś forma centralki - przekaźnik, który steruje prawymi drzwiami

Pozdrawiam

Marek

Temat uważam za zamknięty

Share this post


Link to post
Share on other sites
Roser    1
Kilka tygodni temu żona miała stłuczkę i do wymiany poszły drzwi.
Często właśnie tak się zdarza że daleko szukamy przyczyny a ona jest właśnie tak blisko, czasem po naprawach (szczególnie blacharskich) mechanicy knocą robotę.
W lewych drzwiach musi być jakaś forma centralki
Jeszcze prostsza sprawa, w aucie jest obwód zamknięty, wystarczy wyciągnąć przycisk od opuszczania szyby pasażera z drzwi kierowcy i już nie opuścimy szyby w drzwiach pasażera z jego strony

Share this post


Link to post
Share on other sites
P_r_z_e_m_o    155
W lewych drzwiach musi być jakaś forma centralki - przekaźnik, który steruje prawymi drzwiami

Nie ma, to wykonuje UHC i tylko dla szyby kierowcy. :-(

Share this post


Link to post
Share on other sites
przemas1224    0

Witam!

W lipcu kupiłem Scenica, lecz właściciel uprzedził mnie, że prawa przednia szyba jest odłączona, ponieważ działała tylko podczas opuszczania. Ale jednak chce aby samochód był w 100% sprawny. Dlatego też zwracam się z pytaniem, czy ktoś wie gdzie on mógł to odłączyć? Sprawdzałem i rozbierałem całe drzwi lecz tam do silniczka w ogóle nie dochodzi napięcie. Wydaje mi się że jest to gdzieś za bezpiecznikami bo jakby przekaźnika wcale nie słychać podczas próby uruchamiania tej szyby. Proszę o pomoc gdzie tego szukać!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
marcindj    8

A do przełączników dochodzi napięcie?

Share this post


Link to post
Share on other sites
fred    30

Do prawej przedniej szyby nie ma przekaźnika, wszystko leci przelotowo przez przełączniki (w drzwiach kierowcy i pasażera).

Jeśli gość nic nie poucinał itp. to odłączyć mógł najszybciej przy którymś przełączniku (sprawdź czy kostki są wetknięte w przełączniki) lub przy silniku, ale silnik jak widzę sprawdzałeś.

Share this post


Link to post
Share on other sites
przemas1224    0

Kostki są dobrze wetknięte z strony pasażera jak i kierowcy ale napięcie do silnika nie dochodzi. Nie wiem czy nie będę musiał dać do jakiegoś elektronika bo sam nie wiem jak tak dojść. Bo w końcu za tymi bezpiecznikami jest sporo kabli, niektóre zaizolowane. To może któryś z tych. Bo wszystkie kable idące do drzwi są raczej pochowane.

 

[ Dodano: 2011-02-21, 19:58 ]

A czy pomiędzy drzwiami prawymi a lewymi jest jakaś kostka, która łączy oba przełączniki????

Share this post


Link to post
Share on other sites
fred    30

Bezpieczniki sprawdziłeś ?

Pomiędzy drzwiami chyba nie ma nic więcej poza złączami na słupkach drzwiowych.

Share this post


Link to post
Share on other sites
P_r_z_e_m_o    155

Wtyczki są na drzwiach i pod plastikami przednich słupków.

że prawa przednia szyba jest odłączona, ponieważ działała tylko podczas opuszczania
.

To co piszesz wskazywałoby na uszkodzenie przełączników, do nich dochodzi +12V który odpowiednio jest przez nie kierowany. Możliwe, że gdzieś nie ma styku, przejścia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×