Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

błąd czujnika wałka rozrządu i jego obwodu


michasz

Rekomendowane odpowiedzi

Ja kupiłem czujnik w Inter Carsie za ok 200 pln i sam wymieniłem. Później tylko musiałem pojechać na skasowanie błędu. Ja miałem wrażenie, że po wymianie i skasowaniu samochód stał się bardziej elastyczny, czyli inaczej, niż piszą przedmówcy :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fazy zmieniają się od ~4500 obrotów. Krążyła taka teoria, że koła padają bo kierowcy z nich nie korzystają.

 

Niestety jest to brednia.

 

Sterowanie kątem przesunięcia wałka dolotowego odbywa sie w zakresie 1500 do 4300, gdyby zmieniały się w tych zakresach co podaliście to nie byłoby sensu montowania tego systemu.

 

Przy każdym ruszaniu korzystasz z możliwości jakie daje system. Nie wierze że nie przekraczasz 1500 obr.

Kto takie pierdoły rozpowiada to nie wiem. Forumowicze zawsze tłumaczą sobie po swojemu co nijak ma się do stanu faktycznego.

 

Co do koła - koło pada bo jest totalnym francuskim BUBLEM, zresztą temat o nim jest podwieszony i nie ma sensu go kopiować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Manual 17B-44. Zmienne fazy działają od 1500 obr/min, powyżej 4300 obr/min przestawiacz osiąga maksimum i jest blokowany. Można wyciągnąc wniosek taki iż dopiero po 4300 mamy pełne, całkowite przestawienie wałka o 43 stopnie. Więc nie brednia tylko nieścisłość. Zresztą inne systemy przestawiania rozrządu np.vtec hondy służą do podniesienia mocy maksymalnej czyli w górnym zakresie obrotów. Ale to przecież są pierdoły bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...
Ja kupiłem czujnik w Inter Carsie za ok 200 pln i sam wymieniłem. Później tylko musiałem pojechać na skasowanie błędu.
Sorki że się wtrącam, ale dziś wymieniłem ten czujnik w serwisie. Zapłaciłem za całość (diagnozowanie, część, robocizna) 265 zł.

Czy nie wychodzi taniej - biorąc pod uwagę też wolny czas, dojazdy do warsztatów, konieczność mycia rąk etc ?

<piwko>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam podobny problem. Mianowicie w MeganeII 1.6 od roku mam kłopoty z kołem zmiennych faz. Za każdym razem przy odpalaniu terkocze jak szalone, silnik zaraz gaśnie i dopiero za 2-3 razie odpala normalnie. (nie robiłem tego jeszcze bo to koszt ponad 2 tysięcy złoty). Dziś zapaliła mi się ikonka oczyszczania spalin a po podłączeniu do kompa okazało się że jest to czujnik położenia wału. Proszę o info czy może mieć to związek z tym kołem (w zasadzie nikt nie odpowiedział na te kwestie). Tak na chłopski rozum wyjaśniam sobie że czujnik jest po to by w razie co zwracać jakiś błąd gdy jest coś nie tak. więc skoro zwraca błąd to jest sprawny i to świecenie tej ikonki to wina tego koła??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, czujnik położenia wału podaje do ECU aktualną prędkość obrotową silnika. Informacja ta jest potrzebna do odpowiedniego sterowania silnikiem,

Czujnik górnego położenia tłoka, j.w.

 

Poczytaj o KZFR jest o tym sporo na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Witam,

Odgrzebuję kotleta. Ostatnio zostawiłem samochód u gaziarzy bo wydawało mi się, że samochód jest strasznie słaby na LPG. Gaziarze podłączyli komputer. Wyskoczył im błąd czujnika położenia wałka rozrządu oraz wypadanie zapłonu na 4 cylindrze. Odebrałem samochód i zacząłem go testować na benzynie. Okazało się, że w porównaniu do megane I ph2 cabrio 1.6 16v to moja megi (k4m 113km) to przy niej to cinquecento 700. Dziś odpiąłem czujnik położenia wałka rozrządu i okazało się, że wtyczka wewnątrz jest cała w oleju. Z zewnątrz jest sucha. Po odłączeniu nie ma żadnej różnicy w przyspieszeniu czy pracy silnika. Nie zaświeciła się też żadna kontrolka service. Czy to normalne, że wewnątrz wtyczki zbiera się olej? Możliwe jest, że czujnik gdzieś jest nieszczelny i przechodzi przez niego olej do wtyczki?

Od dłuższego czasu walczę ze słabą mocą mojej megi. Wymieniłem cewki na denso. Świece na equayem. Auto zawsze zapala idealnie. Nigdy nie miałem problemu z paleniem na ciepłym czy zimnym silniku.

 

Czy uszkodzony czujnik wałka rozrządu ma wpływ na wkręcanie się w obroty i moc silnika?

Edit. Czy po wimianie na nowy dalej będzie problem ze zbieraniem się oleju w kostce? Czy nowy powinien być szczelniejszy?

Edytowane przez ins666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy uszkodzony czujnik wałka rozrządu ma wpływ na wkręcanie się w obroty i moc silnika?

Nie ma. Podmień najlepiej czujnik od kogoś kto ma taki sam motorek, ewentualnie z 1.5dci też pasuje, choć jak wtyczka puszcza olej to czujnik kwalifikuje się do wymiany:

czujnik.

Jeśli brakuje Ci mocy bardziej skłaniałbym się do elektrozaworu zmiennych faz rozrządu. Odepnij wtyczkę i zobacz czy jest jakaś różnica w jeździe. Jak nie ma to elektrozawór do wymiany albo kzfr.

Edytowane przez sylwekdm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie ma wpływu na osłabiona moc. Hmm... wyczyściłem wtyczkę i potraktowałem wd40. Z zapalaniem czy obrotami nie mam problemu. Jeszcze nie miałem przypadku żeby nie odpalił za 1 razem zimny czy ciepły. W takim razie jak jego wymiana nic nie zmieni to nie będę go ruszał.

Elektrozawór wymontowałem. Podciągnąłem sprężynkę. Podłączając na "krótko" wygląda, że działa. W fazie spoczynku jest otwarty na ok 1 mm a po dostaniu napięcia się zamyka. KZFR tez nie słychać żeby terkotało. Ani przy zapaleniu, ani przy jeździe.

 

Edit. Zaraz spróbuje pojeździć na odpiętym elektrozaworze. Napiszę co i jak.

edit 2: Wymieniłem czujnik wałka rozrządu. Mogę powiedzieć, że jest ciut lepiej, ale tylko na LPG.

Jeździłem z odpiętym elektrozaworem kzfr. Samochód jest jakby bardziej gumowaty choć nie jest to jakaś strasznie wyraźna różnica. No i różnica jest tylko do 2 tys obrotów. Powyżej nie ma żadnej różnicy czy z podpiętym elektrozaworem czy nie.

Edytowane przez ins666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie jak jego wymiana nic nie zmieni to nie będę go ruszał.

I tu możesz się mylić. Nie wiem jakim testerem sprawdzałeś ten błąd, ale jeśli jest błąd czujnika położenia wałka, może to oznaczać:

- uszkodzony czujnik,

- uszkodzona wiązka

- nieprawidłowy odczyt położenia wałka rozrządu

i wtedy ecu nie podaje sterowania na elektrozawór zmiennych faz rozrządu,kzfr nie zmienia faz i stąd może być ta "mułowatość".

Zrób test z żarówką z tego tematu:test

 

Dodano: 27 mar 2014 - 21:43

Powyżej nie ma żadnej różnicy czy z podpiętym elektrozaworem czy nie.

Właśnie na wysokich obrotach powinna być ta różnica, jak jej nie ma nie działa sterowanie elektrozaworem albo kzfr.

 

Dodano: 27 mar 2014 - 21:44

Wymieniłem czujnik wałka rozrządu

Błąd wykasowałeś?

Na innym czujniku wyskoczył?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki kolego za odpowiedz.:)

Błąd nie został skasowany. Dopiero dziś będę dysponował komputerem. Pousuwam wszystkie błędy. Przegonie renie na obwodnicy i zobaczymy co będzie. O rezultatach napiszę. Czyli jeśli nawet zastosuję nowy czujnik, a błąd nie zostanie skasowany to i tak będzie pracował jak uszkodzony? Nie wiem jakim programem była sprawdzana bo o błędzie poinformowali mnie gaziarze, którzy regulowali LPG. Wcześniej myślałem, że 'mułowatośc' wynika ze złego ustawienia mieszanki, ale pojeździłem na benzynie i pracuje tak samo.

W poprzednim poście popełniłem literówkę. Powyżej 3 tys obrotów nie ma różnicy. Do 3 tys obrotów słabo się wkręca (bez elektrozaworu jakby trochę bardziej gumowato niż z zamontowanym). W obroty się wkręca tak jakby przepustnica się nie otwierała (była czyszczona).

 

Pozdrawiam i dziękuję za zainteresowanie :)

Edytowane przez ins666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!