Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Klimatyzacja - sprężarka cyklicznie się wyłą


Rekomendowane odpowiedzi

Bartekrz1, bardzo ładnie i jasno wytłumaczone, dziękuję. Jeszcze jedno, co zatem daje drugi bieg wentylatora, który się załącza przy dużym ciśnieniu? Jaka jest jego funkcja? Czy drugi bieg oznacza lepsze chłodzenie?

 

Ja u mnie nie miałem okazji zaznać załączenia drugiego biegu na postoju tak, jak to jest w niektorych pojazdach - buczą jak samoloty!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie chłodzenie, wiadomo że im wyższe ciśnienie tym wyższa temperatura gazu. To 19 barów odnosi sie do postoju, w czasie jazdy jest inaczej, zależy to od prędkości. Jest taki fajny wykres pracy wentylatora chłodnicy dla układu klimy w MR 372 (diagnostyka) wzgledem do prędkości i ciśnienia układu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No mam taki wykresik tylko w MR366 - 62B.

Jak myślisz, dlaczego u mnie nie ma sytuacji, w kto rej załącza się drugi bieg? Myślę, ze można go poznać po charakterystycznym wyciu.

Skąd można dostać wersje PL tych MR, w Dialogys są tylko EN. U DrNO na stronce są PL ale tylko MR36*.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj przyczyn może być też wiele. Z punku widzenia klimy:

1. Na postoju układ nie osiąga ciśnienia 19 barów

2. Zepsuty presostat bo gdyby był dobry to po przekroczeniu 19 barów wysyła sygnał do załączenia drugiego biegu wentylatora, jeżeli wentylator się nie włączy, presostat wyłączy sprężarkę.

3. Przekaźnik zespołu wentylatora chłodnicy.

i można jeszcze parę przyczyn wyszukać. A czy od temperatury płynu chłodniczego silnika nie załącza się drugi bieg? powinien przy chyba 95 stopniach (płynu) i jeszcze jest taki manewr że jeżeli płyn chłodniczy przekroczył 102 stopnie w ciągu ostatnich trzech minut przed zagaszeniem silnika, to wentylator będzie chodził na drugim biegu jeszcze przez chwilę po zgaszeniu silnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4/4 - chodziło mi o climatronik, 8 biegów co prawda jest ale ja traktuje to jakoś pół biegi aby sobie skrócić napisałem 4/4 czyli poprostu maksymalnie.

 

Moim zdaniem, te problemy wywodzą się od czujnika ciśnienia, no bo od czego?

On jest głownie odpowiedzialny za sterowanie klima, daje komputerowi główne informacje kiedy klimę włączyć i wyłączyć. Teraz zauważyłem że własnie wyłącza się u mnie wyłącznie na maksymalnym nadmuchu.

 

Moje podsumowanie:

 

Jak ktoś właśnie napisał wyżej że przy włączeniu AUTO problem ustepuję, zauważcie że przy AUTO obroty wentylatora nadmuchu zazwyczaj zmniejszają się, może poprostu komputer wyłącza klimatyzację bo za dużo od niej wymagamy podczas postoju, chcemy aby dmuchała naprawdę mocno a wentylator skraplacza nie nadąża z chłodzeniem. Bo z tego co pamiętam przy wyższych obratach sprężarka ma 2 bieg i w tedy wentylator chyba też zwiększa obroty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Na postoju układ nie osiąga ciśnienia 19 barów

Teoretycznie jest to możliwe, a praktycznie?

2. Zepsuty presostat bo gdyby był dobry to po przekroczeniu 19 barów wysyła sygnał do załączenia drugiego biegu wentylatora, jeżeli wentylator się nie włączy, presostat wyłączy sprężarkę.

Tego nie wykluczam. Co więcej, to może być również powodem tego cyklicznego załączania/wyłączania sprężarki. Koszt czujnika nie jest spory na Allegro za ok. 60 zł można kupić, wiec może tez go zmienię.

3. Przekaźnik zespołu wentylatora chłodnicy.

A to to nie wiem, gdzie on się znajduje i ile kosztuje ;)

powinien przy chyba 95 stopniach (płynu) i jeszcze jest taki manewr że jeżeli płyn chłodniczy przekroczył 102 stopnie

Jeśli temperatura płynu chłodniczego silnika była by za duża to przecież widział bym to na zegarze na desce, co nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adek4100 dobrze kombinujesz, wentylator nadmuchu w kabinie jest powiązany z układem klimy ale poprzez komputer, presostat nie ma nic wspólnego z wentylatorem nadmuchu w kabinie, odpowiada za włączenie sprężarki przy określonym ciśnieniu i włączenie wentylatora chłodnicy (klimatyzacji - skraplacza).

Jak najbardziej zespół wentylatora nadmuchu może powodować wyłączanie klimatyzacji ale jest to problem elektroniczny nie związany z wydajnością układu klimy.

U mnie na full biegu czy na 1 biegu dzieje sie to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartekrz1, A jeździłeś dzisiaj na klimatyzacji? Sprawdzałeś czy dzisiaj się tak dzieje, bo u mnie jedynie na tym maksymalnym nadmuchu, ale a bardzo upalne dni również na każdym biegu.

 

Czyli rozumiem że wentylator skraplacza załącza się na 2 bieg dopiero w tedy gdy temperatura przekroczy 102*C, prawda to że skraplacz sie okropnie gorący, ostatnio się naprawde powaznie popażyłem.

Myślałem że wentylator załącza 2 bieg gdy silnik przekroczy jakis tam zakres obrotów, można też sprobować załączyć wentylator na stałe na 2 bieg. Może włąsnie wina leży od tego wentylatora, nie załącza się może wyżej i jest kaplica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adek4100 wentylator (a właściwie zespół) schładza nie tylko skraplacz ale również płyn chłodniczy silnika (a te 102 to temperatura przy której chodzi drugi bieg po zgaszeniu silnika i zamknięciu auta i odnosi się to tylko do płynu) Drugi bieg wentylatora uruchamia klima kiedy ciśnienie układu przekroczy 19 barów a samochód się nie porusza.

Nie jestem pewien czy te 102 stopnie będą widoczne na desce, wiemy ile to jest jedna kreska? Wiemy że pięć kresek to 90 stopni (a tak naprawdę to około, kiedyś mierzyłem komputerem i piąta kreska pojawiła sie przy 87..... i nie wiadomo ile będzie kiedy włączy sie szósta. Te 102 stopnie wziąłem z MRa.

 

Nie wiem gdzie dokładnie znajduje się zespół przekaźników wentylatora ale jest ich co najmniej dwa (jeden od pierwszego biegu, drugi od drugiego chyba jest jeszcze trzeci - trzeba by to sprawdzić w MRach).

 

Ale o biegach sprężarki pierwszy raz słyszę....

 

Jeździłem dziś na szóstym biegu i klima się wyłączała na wolnych obrotach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden przekaźnik koloru brązowego mam obok skrzynki bezpieczników pod maską, do niego wchodzi czarny kabel od wentylatora czyli masa.

Trzeba wkręcić samochód na większe obroty i zobaczyć czy wentylator przyspiesza.

Moim zdaniem to wszystko wina tego chłodzenia.

A u was tam po prostu zaczęło się tak dziać i stopniowo coraz gorzej czy tak nagle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś kiedyś czytałem że jeżeli silnik nie może utrzymać właściwego napięcia (chyba 12V) to komputer silnika wyłącza sprężarkę klimy. Jeżeli u kolegi po włączeniu dmuchawy na ful następuje wyłączanie sprężarki to czy nie problemem jest właśnie zbyt niskie napięcie na akumulatorze (dmuchawa ma dużą moc) Sprawdź na wolnych obrotach napięcie na akumulatorze na 1/8 i 8/8 prędkości i w chwili wyłączenia sprężarki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nel, w moim przypadku jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że akumulator mam zużyty, gdyż nie był jeszcze wymieniany od 6 lat, czyli od momentu, kiedy kupiłem samochód. Jeśli zużycie akumulatora wiąże się ze spadkiem napięcia na zaciskach to podana przez ciebie przyczyna może mieć u mnie zastosowanie.

Jeżeli u kolegi po włączeniu dmuchawy na ful

U mnie nie musi być ona załączona na full, wystarczy że jest włączone AUTO i sprężarka się ON/OFF

Zachodzi pytanie: Czy alternator nie uzupełnia brakującej mocy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dodam że akumulator mam praktycznie nowy, zmieniałam 3 miesiące temu.

Zimą przy mrozach -20*C co prawda auto parkowane w garażu samochód odpalał po tygodniu.

 

W moim wypadku nie jest to napewno wina akumulatora.

Choć by przykład, w chłodne dni problem ustępuje, w upalne zaś powraca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!