Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

[know how] czyli poradnik jak jezdzic dieslem


snap

Rekomendowane odpowiedzi

Generalnie bezpieczny i komfortowy zakres pracy dieselka to 1,5 - 2,5 tys obr. Czyli nie schodzić poniżej 1,5, a biegi przełączać przy 2,5.

 

Oczywiście nie należy zapomnieć o "odmuleniu" i oczyszczeniu tłumika co jakiś czas ( do 3,5 tys na 2-gim biegu ) :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
  • 4 lata później...

To może dodam dosłownie 3 grosze do 10 przykazań:

 

1. Nie każdy olej.Tylko zgodny z normą producenta to nie konkretny rodzaj lecz albo tylko który spełnia normę zalecaną.

Nikt nie broni wlać innego oleju w/g własnego uznania.

Ale np.do mojego silnika 2.0 dCi 150 KM producent zaleca używać olej który spełnia normę RN0720.A nie każdy olej posiada tę normę.

3.W nowych silnikach,komputerach naturalnie nie mamy wpływu na czas grzania.Producent zaprojektował to optymalnie przewidując wszysktie sytuacje.Kombinacje po polsku w stylu 2 razy START są do d.....i wynikają z jakiś innych przyczyn których ze względu na jakieś czynniki , najczęściej finasowe ,nie eliminujemy ,bo można inaczej.Po polsku.

16.Tutaj całkowicie fałsz - dobrze konserwowane filtry powietrza olejowe mają mniejszy opór przepływu powietrza co zwiększa żywotność silnika w tym turbiny i zmniejsza zużycie paliwa.Oczywiście o każdy filtr trzeba dbać.Jednak zalet filtra powietrza olejowego jest zdecydowanie więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Myślę, że temat: jak jedzić dieslem warto kontunować, chociażby dlatego, że nasze silniki 1,5 dci trapione są przez różnego rodzaje awarie.

Jeśli podzielimy się naszymi doświadczeniami z zakresu eksploatacji jednostek napędowych, przekażemy infomracje czy mieliśmy awarie i jakie, to może pomoże to wszystkim w zorientowaniu się co "sprzyja" awariom, a jakie postępowanie użytkowników zapewnia bezproblemową jazdę.

 

Na początek opiszę krótko zasady, których ja przestrzegam (megane grandtour 2006r, 1,5 dci 106km, na Siemensie, wtryski piezo, obecnie przejechane około 127tys.km. bez żadnych awarii silnikowych):

1. wymiana oleju co 13-14tys km., zawsze efl excelium 5W40,

2. przy każdej wymianie nowy filtr oleju i powietrza,

3. gdy silnik jest zimny zmieniam biegi tak żeby obroty nie przekroczyły 2 tys. W ten sposób dbam o turbo.

4. tankuję wyłącznie vervę lub V-power (z wyłączeniem rzadkich wyjazdów zagranicznych),

5. filtr paliwa wymieniam co 50 tys. km, zawsze purflux,

6. gdy jeżdżę na codzień staram sie utrzymyać oboroty nie za nisko, tzn. w okolicach 1750 - 2000 obrotów. Wg mnie niższe obroty w tym silniku zbytnio obciążają dwumasę.

 

Mam nadzieję że pojeżdżę tym samochodem jeszcze długo i to bez poważnych awarii, bo naprawdę niczego mu nie brakuje: duży bagażnik, automatyczna klima, czujniki deszczu, bardzo dobre wyciszenie kabiny, 6 biegów co sprawia że jazda z prędkością 140 km/h to jakieś 2750 obrotów/min i jest przyjemnie cicho.

Piszcie jak wy użytkujecie swoje 1,5 dci i jakie macie z nim problemy albo że podobnie jak jak nie mieślicie jeszcze żadnych awarii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszcie jak wy użytkujecie swoje 1,5 dci i jakie macie z nim problemy albo że podobnie jak jak nie mieślicie jeszcze żadnych awarii

To chyba Ty powinieneś poczytać to co już napisali inni. Takich tematów jest cała masa na forum :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy rzeczywiście są w jednym miejscu zebrane informacje o awariach silnika w połączeniu paktyką jego użytkowania?

Myślę o tym żeby pisali Ci którym np. przydażyła się awaria panewek, opowiedzieli przy jakim przebiegu to się stało i jakie stosowali zasady użytkowania.

Oczywiście jeśli ktoś już ma dość zaawansowany przebieg i żadnych awarii to też powiniem to opisać.

Oczywiście wszyscy wiemy jak powinno się jeździć książkowo dieslem, ale postawię tezę, że silniki 1,5dci wymagają specjalnego traktowania. Może uda się wskazać, po wpisaniu prze kolegów ileś przypadków, co zdecydowanie przyczynia się do typowych awarii 1,5dci, a więc czego z całą pewnością unikać. Zatem zachęcam do wpisów.

:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale postawię tezę, że silniki 1,5dci wymagają specjalnego traktowania

Nadmień jeszcze jakiej mocy 1,5dCi bo były przynajmniej 4 i nie wszystkie poza pojemnością są takie same i tak samo podatne na takie same usterki.

Najlepiej przeczytaj co już na forum napisano zrozumiesz różnice i zdobędziesz odpowiedzi na pytania i obawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ankietę przejrzałem i uważam że to rzeczywiście dobry pomysł. Ale jak taką ankietę robi się technicznie, żeby "chciała" jeszcze zbierać informacje i prezentować je osobno, na bieżąco w jakiejś tabeli?

Czy autor tej ankiety dot. KZFR może powiedzieć gdzie zbieraną są jej wyniki? Może takie ankiety powinny być umieszczone w osobnej zakładce, żeby były widczone. Proszę o podpowiedź w kestii technicznej zrobienia takiego kwestionariusza.

Jeśli chodzi o statystykę awaryjności to jestem zwolennikiem właśnie różnego rodzaju kwestionariuszy, które stanowią podstawę do zrobienia bazy danych. Przeglądanie pojedyńcych komentarzy to wg mnie nie najlepsza metoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak stworzysz ankietę, najpierw dobrze przemyśl, co w niej ma być, to po zapisaniu, w pod pierwszym postem pojawi się pasek z przyciskami.

Zobacz jak to wygląda korzystając z linka, który podałem.

Nadmień jeszcze jakiej mocy 1,5dCi bo były przynajmniej 4 i nie wszystkie poza pojemnością są takie same i tak samo podatne na takie same usterki

Dokładnie, dlatego należny dotrzeć do typów silników, podpowiem są w serwisówkach :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!