Jump to content

Sklep z częściami samochodowymi iParts.pl
Sign in to follow this  
Obiboc

Megane II phI Podgrzewacz płynu chłodzacego?

Recommended Posts

Obiboc    6

Panowie Panie

Przyszły mrozy mniejsze wieksze ale zawsze sezon zimowy czas zacząć, dlatego też chciałbym zapytać czy nasze auta dci sa standardowo wyposażone w podgrzewacz płynu chłodzacego? Wiem iz takie rozwiazanie występuje w autach grupy VW zajrzałem na aledrogo i znalazlem takie coś

http://moto.allegro.pl/podgrzewacz-wody-re...1276873038.html teraz zastanawiam się czy mam taki wynalazek w aucie , a jeśli nie to czy jest ktos to ma albo jeszcze lepiej sam sobie zamontował i wie jak to cudo podłaczyc oraz zna zasadę działania.

Share this post


Link to post
Share on other sites
ZygaM    24

Witam Obibok, w sumie pierwszy raz słyszę o takim wynalazku, więc nie wiem jak to będzie działać, zastanawiające jest, w którym miejscu się to montuje, czy za lub przed termostatem, czy gdzie indziej. Wiem natomiast, że tzw. podgrzewnia są montowane fabrycznie w Oplach, VW, Mesiach i one podgrzewają olej silnikowy - silnik, jest to instalacja elektryczna 220V do gniazda (w garażu). Są również WEBASTO, które nagrzewa wnętrze pojazdu na określoną godzinę i temperaturę. Kiedyś nawet miałem adres firmy montującej ale na terenie Warszawy. Może warto spróbować takie coś zamontować, będę obserwował temat, zobaczymy, jak zda komuś pozytywnie, to może i ja zamontuję. Pozdrawiam.

ps. Moje auto też na dworzu bo za mały garaż.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Obiboc, już poruszyłem ten temat na forum, niestety bardzo trudno go rozkręcić :-/

http://megane.com.pl/megane-i-phii-grzalki...ghlight=nurkowe

To właśnie to urządzenie, na schemacie widać gdzie jest zamontowane. W 1.5 jeśli jest to podejrzewam że w podobnym miejscu, ALE czy w megane II nie ma przypadkiem elektrycznej nagrzewnicy, która grzeje dopóki silnik się nie nagrzeje?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Obiboc    6

Jełsi chodzi o nagrzewnicę elektryczną to szczerze wątpię aby toto było w Megance no chyba że jest tyle że u mnie popsute. Wnioskuje to po tym iz mialem kiedys doczynienia z takim wynalazkiem w Skodzie 120 lub 125 juz nie pamietam ( Ostatni model przed faworit) brat miał taką wersję skandynawska i było tam tak iz po odpaleniu auta z nawiewów praktycznie od razu biło gorące powietrze:) Cały pic polegał na tym iz w w obudowie dmuchawy były zwoje elektryczne takie ja w suszarce do włosów. Rozwiazanie banalne ale efekt był rewelacja.

Odnośnie grzałek to z ciekawości zajrze pod maske w aucie i zobacze gdzie to mozna wstawić , problemem jest jednak to że trzeba podłaczyć jakieś kabelki gdzieś:) Napraw mechanicznych się nie boję ale gdy widzę 2 kable do podłaczenia to dla mnie jest o 1 za dużo.

Share this post


Link to post
Share on other sites
aniewa    134

Obiboc, Twoja meganka standartowo jest wyposażona w nagrzewnicę elektryczną o mocy 1,8 kW. Grzeje powietrze do nawiewów.

Ten "wynalazek" z aukcji był montowany na przewodzie do nagrzewnicy. Działa na takiej zasadzie, że trzy grzałki (coś w rodzaju świec żarowych) są wkręcone do szerszego kadłuba przez który płynie ciecz i tam ją nagrzewa. W renówkach, głównie z silnikiem 1,9 dti komputer sterował czasem zasilania tych grzałek.

Musiałbyś zasilić te grzałki najlepiej przez układ, który by sterował czasem grzania do osiągnięcia przez płyn odpowiedniej temperatury. Zasilanie dać z + po zapłonie i zabezpieczyć bezpiecznikiem co najmniej 40A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Obiboc, znalazłem schemat układu chłodzenia dla K9K 1,5 dCi:

k9kb.th.jpg

I przy okazji dla F9Q:

f9q.th.jpg

 

Niestety nie widać tu tego cudownego wynalazku z dTi.

 

Edit:

 

Znalazłem też trochę o tej opornicy nawiewu - zasada taka jak w wyżej wspomnianej skodzie :)

Po kolei:

30649827.th.jpg

 

99834266.th.jpg

 

77421353.th.jpg

 

39598658.th.jpg

 

54276653.th.jpg

 

83804216.th.jpg

 

Może się komuś przyda :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Obiboc    6
Obiboc, Twoja meganka standartowo jest wyposażona w nagrzewnicę elektryczną o mocy 1,8 kW.
:shock: :-/ A że tak zapytam po jakim czasie macie hot w aucie? Bo u mnie jakoś tak powiem szczerze nie zaszybko, po jakiś 5 km albo 15 minutach w korku? Znaczy nie jest żle ale biorąc pod uwagę iż mam teoretycznie nagrzewnicę elektryczną ciepło powinno lecieć ino mig.

 

Odnośnie grzałki do płynu to mniej więcej wyobrażam sobie gdzie ją wsadzić w przewody wodne , tylko ta elektryka, na forum VW wyczytałem iż grzałki wstawiają do modeli z mocnymi alternatorami? ( dla mnie alternator to alternator ma szczotki łożysko które się czasami zaciera a jak dobrze działa to ładuje prąd) a ile i dlaczego nie wiem.

Share this post


Link to post
Share on other sites
aniewa    134
A że tak zapytam po jakim czasie macie hot w aucie

Dużo zależy od stanu akumulatora. Komputer dba o to by najpierw zadbać o odpowiednie podładowanie akumulatora po rozruchu, a potem zazwala na włączenie najpierw jednego opornika grzewczego a później dołącza drugi. W kabinie słychać charakterystyczne pykanie odpowiednich przekaźników (pod deską rozdzielczą po lewej stronie). Jeżeli w zimne dni słyszysz załączanie przekaźników a nie grzeje to pewnie są przepalone oporniki grzewcze. U mnie po ok. 2 min od uruchomienia zaczynam czuć cieplejsze powietrze z nawiewów. Nie jest to gorące powietrze ale nagrzanie oporników jak i całego dolotu powietrza pochłania trochę czasu. Na pewno to ciepło nie jest od ogrzewnia wodnego bo kreski od temp. wody nawet nie dygną a leci ciepełko.

Share this post


Link to post
Share on other sites

aniewa, jakie są przybliżone wymiary tych oporników? Masz może taką informację?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Lewy    10

Witman wstawił taki podgrzewacz do swojego SII.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Obiboc    6

w związku z tym czas przystąpic do działania, pod koniec tygodnia powinna spłynac dodatkowa gotówka, więc zakupię grzałke i bedę kombinował, tylko muszę poszukać gdzieś rozwiązania w którym grzalki będa się same rozłączać po osiągnięciu temperatury. Małżonka nie przyswoi wiadomości iz zalożyłem w aucie jakiś bajer który trzeba dodatkowo obsługiwać.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Obiboc, sprawdź u siebie, bo grzałkę powinieneś mieć. Jak jest spalona to wystarczy wymienić i nie trzeba będzie dodatkowo kombinować :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Obiboc    6

No jak będe miał to faktycznie nie będę nic grzebał.

No i bida zaglądałem do auta i podgrzewacza nie znalazłem. Zdjełem plastikową maskownicę silnika obejrzałem przewód wodny biegnący do nagrzewnicy i nie zauważyłem podgrzewacza.

Share this post


Link to post
Share on other sites
aniewa    134

Obiboc, Podgrzewacza nie znajdziesz w komorze silnika, chyba, że go sam zamontujesz. Ja pisałem o nagrzewnicy elektrycznej powietrza która jest częścią zespołu ogrzewania kabiny. Oporniki te wyposażone są w żeberka i ogrzewają powietrze tłoczone przez wentylator. Aby komputer zezwolił na ich włączenie wentylator kabiny musi być przynajmniej na 1 pozycji. W scenikach grzałki masją przeważnie moc sumaryczną 1800W (kilka oporników) a meganki 1000W.

Dzisiaj rano sprawdzałem działanie tego ogrzewania wstępnego i stwierdziłem:

-20 sek po uruchomieniu załączył się pierwszy przekaźnik (włączył pierwszą grzałkę)

-40 sek po uruchomieniu załączył się drugi przekaźnik (włączył kolejną grzałkę)

-ok 1,5 min od uruchomienia i przejechany dystans 1 km czuć wyraźnie ciepłe powietrze z nawiwów (nawiew ustawiony na środkowe kratki).

Jeżeli nie słyszysz działania przekaźnika to być może , że twoja wersja samochodu nie jest wyposażona w ten rodzaj ogrzewania chociaż wszystkie diesle powinny to mieć.

Nie jestem pewny ale oporniki grzewcze występpują chyba w wersji z klimatronikiem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×