Jump to content

Sklep z częściami samochodowymi iParts.pl
Sign in to follow this  
lewapiks

Scenic II phI Wysokoie ciśnienie w zbiorniku wyrównawczym

Recommended Posts

lewapiks    0

Witam

 

Ostatnio pojawił mi się dziwny problem, mianowicie w zbiorniku wyrównawczym ( w całym układzie, bo i przewody bardzo twarde )płynu chłodzącego pokazało sie potężne ciśnienie. Niestety problem występuje już po ostygnięciu silnika, nawet po kilkudniowym postoju. Po odkręceniu korka następuje gwałtowne rozprężenie i poziom płynu podnosi sie o 3 cm. Od razu powiem, że niektórzy twierdzą, że tak może być, ale mnie zaniepokoił fakt, że przez dwa lata użytkowania samochodu nic takiego nie miało miejsca, samochód po dłuższym postoju wogóle nie miał nadcisnienia w układzie a od miesiąca ten problem występuje. Czy przyczyną może być jakiś problem z uszczelką pod głowicą. Płynu chłodzącego ubywa, ale przeciek był na przewodzie wchodzącym do nagrzewnicy, na obejmie i nie wiem czy wszystko ucieka na zewnątrz czy coś do środka, dodam jeszcze, że po 8 tyś km przebiegu nie ma nawet minimalnego ubytku oleju silnikowego, czyżby płyn chłodniczy mieszał się z olejem i uzupełniał jego stan. Proszę o pomoc, jak to sprawdzić co może być przyczyną takiego stanu rzeczy.

 

Dziękuję, pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites
baciuś    16

po pierwsze sprawdź czy na korku od oleju nie ma takiej mazi (kolor kawa z mlekiem), płyn jest czysty?? nie powinno być aż takiego ciśnienia.

Share this post


Link to post
Share on other sites
lewapiks    0

Na korku od oleju nie ma żadnej mazi, jest czyściusieńki, w zbiorniku wyrównawczym płyn chłodzący też ma kolor poprawny i nie widać tam żadnych zanieczyszczeń. A uwierzcie mi ciśnienie na zimnym silniku jest potworne, dmucha ze zbiorniczka jak z napompowanego balonu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
gimak    25

Kolego nie chcę cię martwić. Jak nie masz gazu to szykuj się na to, że może to być uszczelka pod głowicą lub jakieś małe pęknięcie przez które jest "zasilany" układ. Proponuję zapoznanie się z moimi postami na ten temat (tu i na elektrodzie) i zrobić test który ja zrobiłem. Jeżeli nie masz problemów z utrzymaniem tempetratury silnika, a "zasilanie" układu nie jest duże to możesz zastosować rozwiązanie z którym jeżdżę od blisko dwóch lat.

Share this post


Link to post
Share on other sites
lewapiks    0

Dziękuję kolego gimak, ale mój samochód to 1,5 dci. Jednak być może Twoje rozwiązanie będzie pomocne dla mnie, więc proszę o jakiś link lub radę wprost, ponieważ wyszukiwarka na tym forum jest dla mnie czarną magią. Poza tym dodam, że nie mam żadnych problemów z utrzymaniem temp. silnika. I jeszcze jedno pytanie do Ciebie, czy ten Twój sposób to nie jest przypadkiem zrobienie małej dziureczki malutkim wiertełkiem w korku od zbiorniczka wyrównawczego.

 

Dzięki

Share this post


Link to post
Share on other sites
gimak    25

Fakt, nie zwróciłem uwagi, że to diesel, ale w tym przypadku to nie ma znaczenia. O gazie nadmieniłem, żeby ewentualnie go od razu na początku wykluczyć jaki źródło "napowietrzania" układu. To że po wystygnięciu silnika przewody do chłodnicy pozostają twarde świadczy o przedmuchach. Przy niedokładnie odpowietrzonym zamkniętym układzie przewody na gorąco będą twarde, ale po ostygnięciu miękną (powietrze stygnie i ciśnienie spada).

To rozwiązanie ma coś wspólnego z przewierceniem korka - bo też przekształca układ z ciśnieniowego na bezciśnieniowy, ale bez ewentualnej utraty płynu.

Tutaj podaje linki do kilku tematów w których się wypowiadałem na ten temat.

link1

link2

link3

link4

Może kolega te tematy całe przeczytać - polecam, albo tylko moje posty.

Share this post


Link to post
Share on other sites
mrarek    83

czy przypadkiem korek na zbiorniczku nie powinien przeciwdziałać takim sytuacjom?? przeważnie korki mają w sobie zaworki nad i podciśnieniowe. sprawdź

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×