Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, na wstępie powiem, że szukałem i szukałem i może faktycznie ale i nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie... Jeżeli istnieje to z góry proszę o podrzucenie tematu odnośnie wymiany wentylatora nawiewu. Już kilka tygodni temu zaobserwowałem głośne chodzenie na 3 i 4 biegu nawiewu, byłem u specjalisty od elektryki na ul. Balickiej w Krk i diagnoza była jednoznaczna... kończy się wiatraczek a mianowicie jego łopatki czy jak to inaczej tam nazwać... a dzisiaj jeszcze przez moment chodził później już na żadnym biegu nie nie było słychać i żadnego nawiewu:(:mrgreen: I tu moje pytane czy żeby wymienić owy wentylator potrzeba ściągać całą deskę rozdzielcza czy jest jakiś inny sposób na wymianę?? Dodam że bardzo pilne gdyż zima tuż tuż.. Będę wdzięczny za każdą nawet najmniejsza podpowiedz:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety musisz zdjąć deskę rozdzielczą. :roll:

Mam dokładnie ten sam problem. Chyba czeka mnie serwis. :-(

Dowiedziałem się ,że wymiana wentylatora w

ASO kosztuje ok. 1450zł (900zł wiatrak + 550 robocizna) :evil:

W climatronic trzeba zdjąć deske rozdzielczą ,a w manualu nie trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ostatnio znalazłem na forum informację że nie trzeba demontowac deski rozdzielczej, tylko należy postępowac następująco:

1. odkręcić osłonę pod kierownicą (podobnie jak schowek po stronie pasażera przy wymianie filtra PP)

2. odkręcić pedału gazu i hamulca

- 4 śruby 13mm plus zawleczka na pedale hamulca

3. Zdjąć osłonę kolumny środkowej znajdującą się koło pedału gazu (na zaciski)

4. Odkręcić i wyjąć przesuwając do przodu stalowy blok wzmacniający deskę od strony kierowcy (4 śruby 13mm) tu jest największa zabawa, bo dostęp do jednej z nich jest tragiczny.

5. Odpiąć z zaczepów kilka wiązek kabli które przeszkadzają w dostępie do wentylatora.

6. Odblokować zaczep wentylatora znajdujący się na jego górze i przekręcić wentylator o 45 stopni w lewo a następnie na ile się da wyciągnąć.

7. odpiąć zespół przekaźników zaczepionych na wentylatorze

8. pokombinować trochę z wentylatorem aby go wyciągnąć na zewnątrz - strasznie tam ciasno

Sam wentylator budową podobny jest do wodnego koła

młyńskiego. Niestety odstępy pomiędzy poszczególnymi deseczkami wynoszą około 5 milimetrów, co sprawia, że jak zablokuje się tam jakiś wysuszony liść, to ciężko się go z tamtą pozbyć samym przedmuchiwaniem sprężonym powietrzem.

Generalnie do tej pracy potrzebne są: klucz 13, śrubokręt gwiazdka T20 i ewentualnie coś do położenia na podłodze po stronie kierowcy, tak aby można było się tam wygodnie położyć na plecach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam,

potwierdzam możliwość wymiany wentylatora od dołu (bez zdejmowania całej deski), opis kolegi grzekol jest wyczerpujący, niestety pkt. 4 jest również prawdą - zabawa z tą śrubą jest niezła- odkręcenie 30 minut i zakręcenie również - potrzebujemy płaskiej w miarę długiej 13-nastki. Co do pkt. 3 to ja u siebie nic takiego nie zdejmowałem. Wentylator był wymieniony w Renault Megane II z 2003, hatback z climatronikiem. Podam jeszcze numer wentylatora może komuś się przyda:

7701056965 lub VALEO Dmuchawa RENAULT Megane II 12.02- (+ A/C)

 

Usterka polegała na wytarciu się szczotek, niestety komutator był już również lekko starty dlatego szczotki go blokowały. Wentylator działał tylko na wysokich obrotach a przy zmniejszaniu zatrzymywał się, nieraz po uderzeniu w wentylator zaczynał się kręcić.

Sam wentylator nie jest drogi ok 250zł, dlatego lepiej kupić nowy niż reanimować. Cała naprawa nie sprawia problemów poza tą jedną śrubą do której jest utrudniony dostęp.

 

Ostrzegam przed uruchamianiem elektroniki przy odłączonym pedale hamulca - u mnie mimo iż pedał hamulca był zdemontowany uruchomił się silnik!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam słowa Tydama - nie trzeba demontować deski rozdzielczej by wymienić wentylator.

Wymianę opisałem w temacie:

http://megane.com.pl/megane-ii-phi-cwierka...u-vt2516,25.htm

Jest tam też wycinek manuala opisujący całą operację wymiany wentylatora.

 

Ostatnio robiłem to drugi raz u jednej z osób z forum. Zajęło nam to troszkę ponad godzinę.

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam,dokładnie wcoraj wymienialem wentylator metodą od dołu deski ,bez jej demontażu i muszę powiedzieć że nie jest tak strasznie,faktycznie dobre 1,5h klucz 13 i torx t20 i nowy wentylator śmiga że hej.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Koledzy dostep do tej sruby jest latwiejszy kiedy zdejmiemy obudowe kierownicy. Lepiej ja widac. Potem trzeba na sile odepchnac wiazke kabli ktora opiera sie o ta srube. Samego wzmocnienia deski nie da sie wyciagnac poniewaz przez niego jest przepleciona wiazka kabli razem z wtyczka. Mozna je tylko odchylic do przodu. Przekazniki ktore sa zamontowane na wentylatorze mozna zdjac troche na sile, pociagajac za obudowe do siebie(nie od strony kabli tylko od tej gladkiej strony) i wysuwajac do przodu ale najlepiej to zrobic juz po odpieciu wentylatora. Na gorze dmuchawy jest duzy zaczep ktory wystarczy nacisnac. Instrukcja ktora zamiescil kolega grzekol jest wyczerpujaca i bardzo dokladna-bez niej pewnie bym sobie nie poradzil. Poprostu napisalem tych kilka szczegolow zeby bylo jeszcze latwiej. U mnie po wyjeciu pedalow i ponownym ich podlaczeniu pojawil sie problem. A mianowicie auto zapalalo odrazu po wcisnieciu przycisku start i ciagle swiecily sie swiatla stopu. Okazalo sie ze ten grzybek na czujniku hamulca wsunal sie za gleboko i nie rozlaczal swiatel. Wystarczy go lekko pociagnac i ustawic juz po zalozeniu pedalow. Pozdrawaiam i zycze powodzenia.

 

lapka2.gif

Regulamin pkt. 5.6 - pl-literki

Ostrzegam, jeszcze raz napiszesz posta bez pl-literek i dostaniesz ostrzeżenie.

P_r_z_e_m_o

 

Dodano: 09 paź 2011 - 18:43

P_r_z_e_m_o - przepraszam. Jestem nowy:)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam Was. Dzisiaj rano stwierdziłem podobny objaw jak w pierwszym poście tzn. bardzo głośna praca na najwyższych biegach wentylatora oraz wprowadzanie wręcz wibracji kokpitu. W związku z tym mam pytanie do znawców tematu:

1. czy w Megane II ph II jest to tak samo skomplikowane jak w ph I?

2. czy prawdopodobne, żeby w 3 letnim samochodzie (rok prod. mojej Megi 2008) się skończył właśnie wentylator nawiewu ?

3. czy może coś się obluzowało i nie będzie potrzeby wyciągania na zewnątrz wentylatora ? (mam wrażenie jakby jakieś mocowanie nie trzymało skutkiem czego są te wibracje, ale mogę się mylić)

Wersja z klimatronickiem. Z góry dzięki za pomoc.

Edytowane przez Budniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam i błagam o pomoc.

Posiadam od 2 miesięcy megi II z maja.2006 roku, silnik 1,9dCI 130KM, grandtour z climatronikiem. A jakie ph? no właśnie mój typu 100 jest toksyczna. Nie wiem jak to rozróżnić czy to phI czy phII jak jest ktoś na tyle mądry by mi to napisać będę bardzo wdzięczny, ale to tylko tak na marginesie.

 

Problem jaki posiadam to brak nawiewu, pyrkolił sobie jakby liść wpadł, wkońcu przestał działać. Tak więc przeglądając forum w poszukiwaniu pomocy podejrzewam że czeka mnie wymiana wentylatora nawiewu i innego tematu o wymianie tego ustrojstwa nie znalazłem.

W tym temacie znalazłem ładny opis jak się do tego dobrać nie rozkręcając auta, ale tutaj mowa jest o megi II ph I, a czy w tym moim to tak samo?

W moim zapyziałym miasteczku mechaników na pęczki ale to tak jakbym i ja sobie warsztat otworzył. Znalazł się jeden który cokolwiek powiedział ale on stwierdził że po odłączeniu akumulatora ponad 10 minut nie ruszy, po zdemontowaniu pedału gazu trzeba go kalibrować, ale czy miał rację nie wiem bo już zgłupiałem, każdy twierdzi co innego, trzech innych mędrców twierdzi że potrzebne podłączenie do komputera za 100 zeta by sprawdzić czy przepalił się wiatrak, i ba po zainstalowaniu nowego ( który posiada gniazdo + - ) trzeba go komputerowo zaprogramować. Tak więc chcę zweryfikować dane mędrców mechaniki u fachowców z praktyki.

 

Tak więc kilka pytań:

1.Czy w tym moim to tak samo się zrobi jak w temacie wyżej opisano?

2.Czy po odłączeniu akumulatora nic się nie stanie? bo usłyszałem że powyżej 10 minut bez zasilania i auto tylko do serwisu na lawacie.

3.Czy po odkręceniu pedału gazu i ponownym wmontowaniu trzeba go jakoś ustawiać? bo słyszałem że potrzebny do tego spec.sprzęt bo auto nie ruszy bez jakiejś kalibracji.

 

Bardzo proszę mądrą głowę o pomoc w może bardzo oczywistych sprawach ale nie dla mnie, może jestem zbyt głupi by zrozumieć mechaników.

 

Dodam tylko że nie mam już siły na szukanie pomocy, do serwisu nie pojadę bo za ten sam wentylator chcą 600 zeta więcej niż w polmozbycie, a ustalić konkretną datę wizyty u mechanika jest ciężej niż umówić się do lekarza specjalisty. Jeżdżę już od ponad tygodnia od mędrca do mędrca i każą dzwonić jutro. Ale kiedy to jutro nastąpi? ... Błagam pomóżcie, już sam sobie zrobię to auto by tylko działało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ph I przed liftem, Ph II po lifcie. Tu masz widoczne różnice na fotkach, porównaj ze swoim egzemplarzem:

http://megane.com.pl/topic/22738-instrukcja-korzystania-z-forum-meganecompl/

Co do odpowiedzi na pytania to generalnie tych pytań nie powinno być bo bzdur Ci naopowiadano.

Co do samego wentylatora, to pomiędzy wersją przed i po lifcie nie ma znaczących zmian konstrukcyjnych. Są, ale kosmetyczne, szczególnie we wnętrzu. To już większej różnicy w tym zakresie można się spodziewać pomiędzy klimatyzacją ręczną, a automatyczną.

Jedynie co może cie zaskoczyć po dłuższym odłączeniu aku. to skokowo działające szyby, które należy przyuczyć i radio wołające o kod.

Programik do generowania kodu jest na forum gdybyś go nie posiadał, a szyby przyuczysz samodzielnie w prosty sposób też opisany. To zresztą dzieje się i po krótkotrwałym odłączeniu akumulatora.

Warto także prócz samej instrukcji przeczytać całość tematu gdzie znajdziesz dodatkowe wartościowe informacje jak przykładowo 3 posty wyżej"

Koledzy dostep do tej sruby jest latwiejszy kiedy zdejmiemy obudowe kierownicy....

...U mnie po wyjeciu pedalow i ponownym ich podlaczeniu pojawil sie problem. A mianowicie auto zapalalo odrazu po wcisnieciu przycisku start i ciagle swiecily sie swiatla stopu. Okazalo sie ze ten grzybek na czujniku hamulca wsunal sie za gleboko i nie rozlaczal swiatel. Wystarczy go lekko pociagnac i ustawic juz po zalozeniu pedalow...

Patrząc dodatkowo w profil piszącego ten post zauważysz, że to właściciel M II Ph II, co już częściowo rozwieje Twoje wątpliwości..

Edytowane przez gojgien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Teraz jeszcze tylko znajdę garaż i się biorę za robotę. Tak na marginesie przeczytałem cały temat kilka razy i mi nic nie umknęło tylko specjaliści mi namieszali w głowie bo pewnie bym dzisiaj już to zrobił. A co to tego kto jakie ma ph nie mogłem zobaczyć bo nie dokończyłem rejestracji z maila jak czytałem wcześniej :D

 

Wielkie dzięki, mam nadzieję że naprawdę w Giżycku to partacze a wy macie racje ;).

 

Pozdrawiam wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Panowie podpowiedzcie proszę... czy w Scenicu II phI sposób postepowania przy wymianie wentylatora jest taka sama jak w Megance ?? Niestety trafiło nie to samo, czyli głośne buczenie na najwyższych biegach mojego climatronica połączone z wibracjami calej deski rozdzielczej... <piwko>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam,

 

Dzisiaj zabrałem się za demontaż wentylatora (głośno pracował na każdym biegu) wg. instrukcji podanej na forum i okazało się, że nie bardzo wiedziałem który element tak ciężko odkręcić (ta trudno dostępna 13stka). Dodatkowo nie mogłem znaleźć zaczepu górnego wentylatora. Zacząłem przeglądać manual serwisowy i okazało się, że są znaczne różnice w budowie zespołu wentylatora między meganką II i scenikiem II - żeby wyjąć wentylator z obudowy trzeba wykręćić dwie śruby od góry wentylatora, czyli również zdemontować całą deskę rozdzielczą (w megance wystarczy odciągnąć górny zaczep wentylatora i przekręcić lekko odwrotnie do wskazówek zegara).

 

Załączam stronę z manauala Scenic II:

post-34938-0-58920900-1338325896_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam

Mam Scenica II 2004 i nawiew przestał mi całkiem działać. Pół roku temu wymieniłem sterownik nawiewu Valeo.

Pytanko:

czy jest sposób zdjagnozowania co padło? silnik wentylatora czy ponownie sterownik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam wpis kolegi p48. W Scenicu II niestety trzeba zdemontować całą deskę rozdzielczą. Dzisiaj odebrałem auto od mechanika więc jestem świeżo po robocie. W moim przypadku wcale jednak nie padł wentylator, tylko dostał się do niego taki plastikowy element przypominający jakąś zaślepkę i to on powodował buczenie i wibracje całej deski rozdzielczej przy wyższych prędkościach nawiewu. Tak więc wentylator znów hula aż miło :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!