Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Czy to normalne na wstecznym?


AbramK

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Dziś odstawiałem moją Megi do garażu, ruszając spod domu wrzuciłem wsteczny, a po kilku sekundach wrzuciłem luz. Kiedy auto jeszcze się toczyło (powoli) ponownie chciałem wrzucić wsteczny, aby dojechać do końca parkingu i wtedy usłyszałem krótki zgrzyt. Zatrzymałem się, wrzuciłem ponownie wsteczny i bez problemów ruszyłem, tym razem bez zgrzytania. Jako że wiele rzeczy lubię sprawdzać empirycznie ;-) , a nie posiadam niestety zbyt rozległej wiedzy nt. mechaniki pojazdów :) , postanowiłem przekonać się, czy był to przypadek. Powtórzyłem (bardzo ostrożnie :!: ) pierwszy manewr - to samo - zgrzyt. I teraz pytanie do Ekspertów: czy to normalna reakcja skrzyni biegów, czy ma to związek z synchronizacją (lub jej brakiem) wstecznego biegu? Z góry dziękuję za odpowiedzi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie ma samochodu z synchronizacja wstecznego, zawsze nalezy wrzucac Rke jak sie stoi, ja zawsze naciskam hamulec, bo autko czasem moze sie delikatnie toczyc.

Ale zauwazylem, ze u mnie nawet jak stoi to czasem lekko chrupnie przy wrzucaniu wstecznego. To chyba taki sam efekt jak z wrzucaniem jedynki, czasem nie chce wejsc spod swiatel :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedys temat jedynki byl juz poruszany na forum, podobno to nie jest nic groznego jezeli dzieje sie rzadko (u mnie raz w tygodni moze?), podobno ma tak kazde autko. Ale tak czy inaczej moze to byc cos innego i dlatego przed zima jak oddam na przeglad auto to o to zapytam / poprosze o srawdzenie przez mechanika.

 

gojgien dzieki za cynk co to moze byc, podpowiem mechanikowi na pewno na przegladzie :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

U mnie jest to samo, np. gdy odpalam auto i chcę wrzucic wsteczny to zgrzyta. Sposobem na to jest uprzednie włączenie innego dowolnego biegu i bezpośrednio po tym, bez puszczania sprzęgła włączyć wsteczny. Wtedy nie zgrzyta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mackos, to normalne. Jeśli przed zapalaniem dasz np: 1 to skrzynia jest zazębiona przez uklad różnicowy z kołami i tryby się nie kręcą jeśli nie puścisz sprzęgła. Natomiast zapalanie na luzie, pomimo wciśniętego sprzęgla może spowodować słabe obracanie się wałka sprzęgłowego w skrzyni. (tarcza jest osadzona na wałku, na wieloklinie i zawsze może wystąpić lekkie przycieranie o koło zamachowe, co powoduje stopniowe rozpędzanie kól zębatych) Przy włączaniu wstecznego , który nie posiada synchronizacji, te zębatki muszą się zatrzymać i stąd to zgrzytnięcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!