Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Gdzie jest czujnik temperatury ?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam i odrazu proszę Mod-ów o nie zamykanie tematu - nie ma odpowiedzi na moje pytanie.

Gdzie w scenicu II 1,9dci znajduje się czujnik temperatury - ten który podaje informacje na deskę ?

A tak w ogóle ile jest tych czujników ? Ma ktoś jakieś rysunek, zdjęcie itp ?

No i czy jest dużo kłopotu w wymianą takiego czujnika (chodzi o ew. marudzenie mechanika, że kupa roboty, itp., itd).

 

Zaobserwowałem, że skaczą mi diody na wyświatlaczu - termostat nie jest w stanie tak szybko zmieniać temp. (czasami dioda wręcz miga) - więc obstawiam że to czujnik temp.

 

Z góry dzięki za wszystkie informacje <piwko>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

witam

 

z tego co wyczytałem to jest on przy termostacie ale tam znajdują się 2 czujniki. Jeden daje informacje do komputera a drugi na deskę rozdzielczą. Ale nadal nie wiem który jest który. Ponoć ten do komputera ma wtyczkę z 3 wejściami ale tylko znalazłem z dwoma i sześcioma. Nie wiem gdzie jest ten z trzema. może ktoś coś podpowie. pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik temperatury zewnętrznej jest w prawym lusterku. Z dołu tego lusterka widac taki czarny cypelek.

Oprócz tego jak już mowa o czujnikach - to jak ma się kimatronik to mamy jeszcze czujnik w obudowie wewnętrznego lusterka wstecznego zwany turbinką oraz czujnik nasłonecznienie na środku deski rozdzielczej (kółko wielkości 20 groszy) - te dwa czujniki służą de reuglacji nawiewu w trybie AUTO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Optima... kolega wyraźnie napisał, że kreski na wyświetlaczu mu skaczą, a w Scenic II kreskami jest pokazywana temp. silnika, a nie na zewnątrz.

Czujnik temp. silnika znajduje się na jego górze po prawej stronie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację. Źle zrozumiałem sens postu. Nigdzie wprost nie pisze o temperaturze silnika, tylko o "(...) czujnik temperatury - ten który podaje informacje na deskę ?" Więc pomyślałem tylko i wyłącznie o wyświetlaniu temperatury zewnętrznej. Potem o jakiś diodach (????) by na końcu: "termostat nie jest w stanie tak szybko zmieniać temp. (czasami dioda wręcz miga)" - to zdanie w ogóle pominąłem, bo wg. mnie pawelli nie wie o czym pisze (termostat nie nadąża zmieniać temp).

Wystarczyło wyraźnie napisać, że chodzi o wskazania temperatury silnika. Post trudny do zrozumienia po jednym przeczytaniu o co autorowi chodzi - szczególnie z tym termostatem, który w ogóle pominałęm jako nie mający sensu przy tym problemie (przy okazji dla autora: termostat jest urządzeniem mechanicznym, jego stan otwarcia nie ma żadnego związku z wyświetlaną temperaturą na desce rozdzielczej, i działa baaaaardzoooo wolno, nie tak jak skaczące kreski na desce.)

A co położenia czujnika - to nie wiem. I trochę bez sensu byłyby dwa czujniki.

Edytowane przez Optima
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle zrozumiałem sens postu. Nigdzie wprost nie pisze o temperaturze silnika, tylko o "(...) czujnik temperatury

A ja się nie dziwię. Autor posta sformułował go tak, że trzeba się wczytać o co chodzi.

Nie każdy potrafi zrozumieć o co chodzi autorowi. Dlatego tak bardzo nalegam na precyzyjne opisanie problemu lub pytania.

I trochę bez sensu byłyby dwa czujniki.
W starszych wersjach były dwa, jeden podawał sygnał na deskę, drugi na ECU i nie ma w tym nic dziwnego. W momencie pojawienia się silników 16V jest jeden czujnik, 3-pinowy, środkowy to masa, skrajne wyjścia sygnału po czujniku temp.

I jeszcze jedno, czujnik/i zwykle są umieszczone w obudowie termostatu lub w bliskim jego pobliżu. W silnikach Renault, element ten zwykle znajduje się nad kołem zamachowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ups - koledzy nie chciałem być jakimś moralizatorem :applause:

Nie wyszło...

 

Jedno jest pewne - założyciel tematu napisał zawile zapytanie i temu nie zaprzeczam.

Ale doszliśmy do rozwiązania i już jasne i jest OK i wakacyjna przyjaźń :applause:

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już o tych kreskach - to pomyślałem o kreskach z których są "skonstruowane" cyferki pokazujące temperaturę i że coś ma zglebione z wyświetlaczem. Od początku moje myśli szły w kierunku wskazań temperatury zewnętrznej hihih. Źle się nakierowałem i nie dopuściłem inej myśli.

A wątek znów dał mi jakąś wiedzę, że np. były stosowane dwa czujniki - co dalej dla mnie jest bez sensu, ale kto tam francuzów zrozumie :applause:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wszystkim za odpowiedzi i "śledztwo" przeprowadzone nad moim postem.

Może i faktycznie coś pokręciłem i jest to do końca jasne ale wg. mnie jest to jasne i klarowne:

-> post jest umieszczony w dziale "Układ chłodzenia, ogrzewanie, klimatyzacji"

-> piszę w osobnym akapicie "Zaobserwowałem, że skaczą mi diody na wyświatlaczu - termostat nie jest w stanie tak szybko zmieniać temp. (czasami dioda wręcz miga) - więc obstawiam że to czujnik temp."

 

To raczej jasno wskazuje, że chodzi o czujnik temp. silnika a nie czujnik temp. zewnętrznej ....

A dlaczego piszę o "diodach" - bo wskaźnik zbudowany jest bardziej z "diod" niż z "wskazówki".

 

Jeszcze raz dziękuję za wszystkie wskazówki i dodam że problem znikł - po jak sadzę odpowietrzeniu układu chłodzenia.

Edytowane przez pawelli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
  • 2 lata później...

Odgrzeję kotleta...akurat mojego SII dopadła, wspomniana wyżej usterka, na wyświetlaczu licznika temperatura dochodziła do 1 "kreski" czasem na chwilkę pojawiły się 3 i tak co jakiś czas, po wymianie czujnika przy termostacie -3 Pinowy, temperatura wyświetla się poprawnie. Czujnik odkręcamy kluczem 21, wymiana prosta, musiałem tylko poluzować rurę przy przepustnicy by zrobić sobie więcej miejsca. Wspomniany czujnik oznaczony na zdjęciu strzałką...

thumb_hosting_zdjec_1465221484__czujnik_temperatury_plynu_scenic_ii.jpg

Edytowane przez aston76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!