Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Światła do jazdy dziennej


Rekomendowane odpowiedzi

podłączanie odbywa się przy rozłączonym aku?

 

hymm moim zdaniem raczej nie ma takiej potrzeby to w praktyce jest taka sama ingerencja jak wymiana żarówki ;) Przy jakichkolwiek pracach nie ma co przesadzać z tym odłączaniem, wystarczy pamiętać o "nie machaniu + na lewo i prawo " ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli chodzi o przepisy związane ze światłami do jazdy dziennej, to chyba już się zmieniły. Znalazłem na allegro listwy ze światłami led, przełączniki, również cytowany jest przepis:

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dn. 4 maja 2009 roku (Dz. U. Nr 75/2009, Poz. 639) zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, obecnie tylne światła pozycyjne, przednie, boczne oraz tylne światła obrysowe, a także oświetlenie tablicy rejestracyjnej nie mogą włączać się razem ze światłami do jazdy dziennej. Powyższy zapis dotyczy pojazdów rejestrowanych po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 2009 roku. W autach rejestrowanych do dnia 31 grudnia 2009 roku dopuszcza się taką instalację świateł do jazdy dziennej, przy której świecą się również światła pozycyjne oraz oświetlenie tablicy rejestracyjnej. Dzięki ostatniemu zapisowi użytkownicy pojazdów wyposażonych w światła dzienne działające zgodnie z dotychczasowymi przepisami nie będą musieli dokonywać przeróbek instalacji elektrycznej.

Dodatkowe wymagania dotyczące świateł dziennych pozostają bez zmian. Ich umiejscowienie powinno znajdować się nie dalej niż 400mm od bocznego obrysu pojazdu, natomiast wzajemna odległość nie może być mniejsza niż 600mm. Wysokość montażu powinna mieścić się w przedziale 250 – 1500mm nad powierzchnią drogi. Dopuszcza się również wyposażenie pojazdu w sygnał kontrolny informujący o działaniu świateł, ale nie ma takiego obowiązku. Jednak istnieje wymóg automatycznego włączania się świateł do jazdy dziennej w momencie, kiedy urządzenie włączające silnik (np. stacyjka) znajduje się w położeniu umożliwiającym pracę silnika. Światła do jazdy dziennej powinny wyłączać się automatycznie po włączeniu przednich świateł mijania, drogowych lub przeciwmgłowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marek44 tylko taki mały cymesik ze nie "cytowany jest przepis" a czyjaś interpretacja rozporządzenia.

 

i mam małe ale do pewnego zdania

"Jednak istnieje wymóg automatycznego włączania się świateł do jazdy dziennej w momencie, kiedy urządzenie włączające silnik (np. stacyjka) znajduje się w położeniu umożliwiającym pracę silnika. "

 

czy takim automatem jest lewa ręka kierowcy ??? i z jakiej paki jakiś przepis może zmuszać do takiego ustrojstwa ... no wybaczcie moi drodzy ale jeżeli stoję na miejscu parkingowym i np rozgrzewam samochód w zimowy poranek, przed jazdą to po jaki kij ma być włączone jakiekolwiek oświetlenie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elmer, nie sprawdziłem dokładnie tego przepisu w oryginale (nie miałem czasu) ale to zrobię. Jeśli chodzi o to, że powinno się mieć możliwość wpływu czy światła są włączone czy nie zauważ jak jest w motocyklach. Włączasz zapłon i już świecą mijania - nie ma nawet wyłącznika.

 

[ Dodano: 2009-11-15, 10:41 ]

Tu znalazłem cytowany przepis w oryginale zdaje się:

http://motoryzacja.wnp.pl/zmiana-przepisow...4277_1_0_0.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!