Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Kod immobileizera, aktywacja, działanie, budowa kluczyka


Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym dorobić sobie zapas.

yaneg chce mieć drugi kluczyk i takie założenie przyjąłem, a jeśli jest zgięty dotychczasowy kluczyk to nie trzeba od razu dorabiać tylko można go delikatnie wyprostować (bo nie może być mocno zagięty skoro otwiera itp)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mam podczerwieni. klasyczne otwieranie na zamek. no szkoda, bo zimą to jest różnie :D

kluczyk nie jest mocno zgięty, tak czy owak chce dorobić. zawsze można zgubić posiadany, poza tym żonie może dam w prezencie.

 

zastanawiam sie tylko za co tyle teść zapłacił? to tylko grot. dorabiający musi dobrać właściwy, trochę zeszlifować i po klockach. no ale, żeby 100 zł??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

pierw dziekuje Broniusowi ze pokierowal mnie na tą stronę. Przeczytalem wsyzstkie posty o tym kluczyku, IMO i centralnym. Mam problem kupilem 2 dni temu auto i jak zauwazylem auto odpala z kluczyka bezproblemu, dioda miga non stop, ale centralka chodzi mi tylko od wewatrz, nie moge z zewnatrz zamkknac wsyzstkich drzwi na raz tylko kierowcy moge. Moje auto to Renault Megane Classic 1997rok, podejrzewam po postach ktore przeczytalem ze moge miec wylaczone IMO (chyba ze sie myle), ale w takim razie czy moge cos zrobic i jak zeby dzialal mi centralny chociaz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grappa01, Wydaje mi się że imo i central to ta sama zabawka ;-)

Czasami mi się zdarza zostawić na podwórku auto nie zamknięte nawet z kluczykiem w stacyjce. ( prywatna posesja, brama automatyczna) Gdy chcę gdzieś pojechać to pomimo niezamkniętych drzwi imo jest zazbrojone. Musze wyjąć kluczyk ze stacyjki zamknąć auto z podczerwieni, następnie jeszcze raz nacisnąć w celu otwarcia zamków a tym samym odblokowania imo. Z tego wnioskuję, że jak imo jest odłączone to i central. z kluczyka nie będzie dzialal.

 

dodano

Polecam jeszcze ten temat: http://megane.com.pl/viewtopic.php?p=30874#30874

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. a czy autoalarm tez moze miec cos z tym wspolnego? bo niby czujki w srodku sa ale jak na razie to zauwazylem ze sie nie uruchamia?

2. jak zdobyc kod do tego imo, bo problem polega na tym ze auto kupilem niedawno w polsce od wlasciciela ktory nie dal mi kodu a jeszcze na dodatek 3 lata temu auto zostalo sprowadzone z Holandii ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Przeczytałem wszystkie posty i temat rzeka, Co prawda mojego problemu jakim jest blokowanie się alarmu tu nie znalazłem ale za to uda mi sie z pewnością zsynchronizowanie bo taka jest prawidłowa nazwa (nie programowanie) jednego z kluczyków.

Z wykształcenia jestem elektronikiem konkretnie to inżynieria komputerowa a temat pracy to procesorowe układy cyfrowe więc choćby z tego powodu spędziłem wiele nocy nad programowalnymi układami cyfrowymi.

Ponieważ panuje nieco zmieszania to zebrałem kilka faktów by łatwiej było to zrozumieć, i to znów wtrącę, rozwiązań jest kilka w tym w Megane II i Scenic tez mogą być inne patenty.

Moja Megane to 3-cie Renault które staram się usilnie zużyć. A większość napraw w tym caly centralny z alarmem w zony Twingo robiłem sam.

więc to co udało mi się podpatrzeć:

 

1. Immo znajduje się w kluczyku w postaci układu zbliżeniowego, jest sprzężone z systemem alarmowym poprzez układ komputerowy jedno z drugim czyli jak jest włączony alarm to immo również (to proste włączony alarm wyłącza zasilanie odbiornika immo wbudowane w stacyjce)

Są samochody bez centralnego i alarmu Clio, Twingo które mają immo i działa podobnie na zasadzie zbliżenia kluczyka do stacyjki. Nie mają wbudowanej baterii gdyż działają na podobnej zasadzie indukcji jak zabezpieczenia przeciwkradzieżowe w sklepach z drobiazgami i bramkami.

 

2. System alarmowy jest rozbrajany za pomocą nadajników podczerwieni, odbiornik znajduje się w magicznym oku pod sufitem, i tu UWAGA jest programowalny. To nie kluczyk zapamiętuje kod ale odbiornik, posiadający pamięć EPROM i dostatecznie sporo napięcia by go programować, w przeciwieństwie do kluczyka zasilanego z baterii.

Patent polega na nauczeniu Eproma identyfikatora kluczyków. Każdy ma własny więc Eprom zapamiętuje 2 sztuki. I nie da się zastosować zamiennika gdyż wmontowany układ w kluczyku generuje część kodu stały znany tylko Renault i cześć kodu tzw. prywatny indywidualny dla każdego kluczyka.

Na pytanie czy da się dorobić kluczyk w Renault bez samochodu, Oczywiście, bo niby co za problem wsadzić w kluczyk układ uniwerslany do którego zostaje wprowadzony kod stały Renault + kod danego IMMO 4..5. czy nawet 6 cyfrowy (duplikat zgubionego kluczyka)

Nie potrzeba wtedy uczyć odbiornika nowego kodu bo otrzymuje ten sam.

Na czym więc polega patent, ano na tym, że złodziej nie zna stałej części kodu i nie zna jej dealer Renaulta, prawdopodobnie ( tu zgaduję ) układ częściowo zaprogramowany przychodzi z Francji, bądź programator ma wpisane w siebie a mają go tylko generalni przedstawicie np. gdzieś w centrali - to by tłumaczyło koszty i pełny kamuflaż.

 

3. System alarmowy działa niezależnie od Immo i Centralnego !!! To trzeba sobie wyraźnie powiedzieć, nie każdy samochód musi mieć centralny i nie każdy musi mieć alarm, modułowa budowa daje tez możliwości wymiany poszczególnego układu a nie całości.

U mnie np. układ potrafi sie zawiesić, i nie szczeka przy załączeniu i nie działa alarm czasem przez 2 do 5 godzin po czym nagle się załączy i wyje, co mu zupełnie nie przeszkadza w tym, że centralny daje się z pilota rozbroić i immo wyłącza pozwalając na normalne odpalenie samochodu i jazdę. Innym numerem może być nagły alarm w czasie jazdy ;)

Jednak tu nie jestem pewien, bo układ komputerowy może analizować kilka sygnałów, jednym z nich jest sabotaż, np. po rozbrojeniu i zbyt szybkim załączeniu i wyłączeniu alarmu następuje efekt gdy auto po odpaleniu i przejechaniu 100m uzbraja się i odcina zapłon.

Można wnioskować, że układ potrafi rozpoznać, że bez rozbrojenia alarmu np. ktoś odciął tubę, ale udało mu się odpalić samochód i zareaguje odcięciem zapłonu.

Podobnie zadziała gdy ktoś otworzy zamek centralnego nie otwierając drzwi a nie wyłączy podczerwienią alarmu, układ powinien zamknąć drzwi i się uzbroić. Samo otwarcie kluczykiem czy piłką tenisową czy brzeszczotem nie powinno spowodować rozbrojenia alarmu, wniosek : zadziałanie centralnego nie rozbraja ani alarmu ani immo, stosowanie sterownika MASTER zamiast SLAVE pozowli na otworzenie pozostałych drzwi ale ma się nijak do odbezpieczenia samochodu. To alarm sygnalizuje centralny, że ma się otworzyć a nie odwrotnie. Centralka od zamków jest więc pasywna i może być wymieniona na inną bez szkody dla układu IMMO i Alarmu.

 

I na koniec wymiana, ponieważ układ odbiornika prawdopodobnie w jakiś sposób współpracuje z komputerem, (wnioskuję z blokady zapłonu) to wymiana nawet całego odbiornika pod sufitem nie pomoże. Cały układ np. po zgubieniu kodu w Epromie od któregoś kluczyka trzeba na nowo zaprogramować, polega to prawdopodobnie na wprowadzeniu sygnałem z komputera odbiornika w stan programowania - zapamiętywania kodów kluczyków. Wywołujemy sygnał przez impulsy z klawisza uzbrojenia centralnego, i tu znów wkraczamy prawdopodobnie w kwestię, że jednak centralka zamka jest w jakimś momencie sprzężona z odbiornikiem alarmu bądź komputerem. Wniosek z tego płynie taki, że po wymianie sterownika centralnego na inny mogą być kłopoty z możliwością awaryjnego uruchomienia samochodu za pomocą ręcznego wprowadzania kodu.

Można więc uznać, że programiści wykazali się cholernie zakręconym tokiem myślenia i zabezpieczyli samochód dość dobrze. Minusem jest to, że ideę programistów zniszczyli ludzie od cięcia kosztów którzy zamówili części od tanich dostawców i auta marki Renault uwielbiają wręcz nawalać w miejscach gdzie pierdoła powoduje więcej adrenaliny niż policjant z fotoradarem za krzakiem.

 

 

jeden przykładowy z układów IMMO a zmieniają się wraz z pojawianiem się nowych modeli

PHILIPS PCF7931XP/SQ 319516 D9448

 

klucz2.jpg

układ zbliżeniowy bez nóżek i jakiegokolwiek zasilania

 

klucz1.jpg

i cały kluczyk wraz z karteczka i kodem do układu

 

<<------------------- Dopisuję by nie tworzyć nowych postów bez potrzeby

Z alarmem wyjaśniła się sprawa, uszkodzona centralka Cobry 0114, do tego jeszcze wysiadły akumulatory zasilania awaryjnego w TUBIE to często powoduje nie wyjaśnione załączanie wycia jako sabotaż.

dorzucam kolejny kawałek info

Fotki centralki odpowiedzialnej za sterowanie pilotem IR.

ster-renault.jpg

ster-renault2.jpg

Ten mały układ widoczny na zdjęciu ma oznaczenie TFK27906 U2535B

z tego co się zorientowałem ten układ U2535B jest spotykany w sterowaniach tego typu min w nawigacjach GPS programowanych też pilotem na podczerwień.

wg. specyfikacji układu IR PREAMPLIFIER -40/+85 C producent ATM jest do kupienia w razie czego ;). (np. firma PROTON)

Na płytce nie znalazłem żadnej pamięci z której można by odczytać zawartość, więc mamy jeden układ z kompletem kluczyków i na tym kończą się możliwości tego urządzenia.

 

 

 

 

 

 

Pozdrawiam Renomaniaków.

PS. to nie jest rozwiązanie problemów a jedynie mój pewnie w kilku miejscach jeszcze błędny tok rozumowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nie jest rozwiązanie problemów a jedynie mój pewnie w kilku miejscach jeszcze błędny tok rozumowania.

no w sumie sam o tym napisał ale skoro się da to dlaczego tego nie spróbuje zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko napisałem, zaprogramowanie układu tak by zrobić kopię kluczyka jest możliwe, bo Renault to właśnie robi tworząc kopię kluczy.

Jednak skoro nie znamy utajnionej części kodu znanej tylko w Renault, to nie widzę możliwości podłączenia układu do magicznej skrzynki (znanej niektórym z uczelni WAT do rozkumania układów) i odgadnięcia budowy czy też sczytania programu.

Te piloty jak większość nawet tanich na Allegro mogą mieć zmienne kodowanie więc prawdopodobnie nie uda się zrobić odpowiednika dopóki ktoś w renault nie ujawni szczegółów.

Co się da.

Da się wymienić centralny, ale może być później problem z wpisywaniem kodu za pomocą włącznika drzwi. Alarm i immo nie powinny nawet zauważyć innej centralki od zamków.

Immobiliser jest nie wymienny,

Alarm można całkowicie unieszkodliwić bez szkody dla IMMO << tego nie jestem pewien, ale skoro potrafi się zawiesić a immo i centralny nadal działa, wnioskuję, że to też dałoby się zastąpić innym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak skoro nie znamy utajnionej części kodu znanej tylko w Renault, to nie widzę możliwości podłączenia układu do magicznej skrzynki (znanej niektórym z uczelni WAT do rozkumania układów) i odgadnięcia budowy czy też sczytania programu.

oki ale jak napisałeś wyżej czytałeś temat i ja próbowałem właśnie to zrobić WAT? (Wojskowa Akademia Teatralna) ;) ;) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!