Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

TomTom w Megane III


Madu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Dzięki Madu też doposażyłem swoją megane III w TomToma, nawigacja szybko śmiga, zmienia automatycznie na kolory nocne po wjechaniu do tunelu itd.

Problem jaki się pojawił to brak wyświetlania obsługi radia i temperatury na wyświetlaczu. Cały ekran zajmuje nawigacja:

tomtomfull.jpg

Po wyłączeniu radia pojawia się godzina i temperatura.

tomtomtmp.jpg

Po przytrzymaniu przycisku Dark na joysticku nie wyświetla się nic na ekranie.

Podobny problem miał użytkownik Woytus po dołożeniu TomTom Live Temat: Carminat TomTom Live , jednak po resecie ustawień navi i radia Woytusowi problem zniknął.

Ja mam inne radio (czarne płaskie bez gałek i Bluetooth'a) i nie ma możliwości resetu radia, można tylko zresetować ustawienia audio ale to nic nie daje.

Pozostaje podłączenie pod CLIPa? Czy ktoś ma jakieś sugestie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Kompletnie nic się nie wyświetla z radia. Obsługuję radio po omacku, na szczęście pamiętam co gdzie było.

Ale jak już zresetowałem sobie ustawienia audio tak teraz ustawić Fader czy Bass jest trudno. Ne mówiąc o wyszukiwaniu stacji...

Wspomnę też, że komendy głosowe z nawigacji słyszę po przełączeniu radia na Aux.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam, czy w nawigacji TOMTOM, czyli de facto w wyświetlaczu LCD, bo w nim znajduje się navi, jest zakodowany VIN pojazdu? Navi chodzi na ARM11 samsunga, a konkretnie na s3c6432, datasheeta znaleźć do niego nie potrafię, na płytce są pady pod jakieś złącza, ale jeżeli nie ma w nim VIN'u to raczej nie będę się bawił w próbe odczytania eepromu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź i zadaje kolejne pytanie, co siedzi w sterowniku interfejsu multimedialnego, czyli w tej białej skrzyneczce z szarą wtyczką? Chodzi mi o to, czego będę potrzebował do zmiany VIN, bo jeżeli jest on zapisany w oddzielnej pamięci eeprom to zapewne przyda się willem, jeżeli jest on zapisany w pamięci jakiegoś mikrokontrolera to znowóż będę musiał się zaopatrzyć w odpowiedni programator. Więc w sumie moje pytanie brzmi, w czym jest zapisay VIN?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy w nawigacji TOMTOM, czyli de facto w wyświetlaczu LCD, bo w nim znajduje się navi, jest zakodowany VIN pojazdu? Navi chodzi na ARM11 samsunga, a konkretnie na s3c6432, datasheeta znaleźć do niego nie potrafię, na płytce są pady pod jakieś złącza, ale jeżeli nie ma w nim VIN'u to raczej nie będę się bawił w próbe odczytania eepromu.

 

W nawigacji (wyświetlaczach) Carminat TomTom / TomTom Lve jest zapisany nr VIN. Są dwa sposoby aby go odczytać:

• CLIP

• Obraz partycji Linuxowej na karcie pamięci z nawigacji.

 

Nawigacja TomTom w renault i nie tylko (rządzenie przenośne również) działa na linuxie, my oczywiście togo nie widzimy, bo poziom systemu jest zablokowany.

Jak wkładasz czystą kartę SD do urządzenia, to TomTom tworzy na niej plik o nazwie „loopback.ex3” w folderze „loopdir”. Jest to nic innego jak obraz partycji linuxowej. Są tam zapisane pliki konfiguracyjne oraz systemowe. Jak wkładasz kartę do kompa to program TomTom Home musi wiedzieć z jaki urządzeniem ma do czynienia i to właśnie z tego pliku go odczytuje.

Aby odczytać zawartość tej partycji pod Windowsem potrzebujesz programik: „explore2fs”

Program ogólnie dostępny w necie. Otwierasz ten programik i ładujesz mu plik loopback.ex3 z karty pamięci. Jak go załaduje ukaże Ci się partycja systemowa Linuxa z Twojej nawigacji. Szukasz tam pliku ttgo.bif jest on zaraz w głównym drzewie katalogów. Przenosisz go na pulpit i otwierasz w notatniku . Twoim oczom ukaże plik konfiguracyjny z informacjami o urządzeniu, między innymi: nazwa urządzenia, wersja hardware, numer seryjny urządzania, numer ID kardy pamięci, wersja linuxa, wersja kości pamięci RAM, wersja bootloadera, wersja aplikacji, i wiele, wiele innych. Ciebie interesować będzie ostatnia pozycja nazwana: VehicleIdentification. Jej rekord to numer VIN pojazdu w którym był pierwszy raz uruchomiona.

Jeśli myślisz że Twój problem z wyświetlaczem jest przez inny VIN to na 90 procent się mylisz. U mnie nawigacja ma inny VIN jak również interfejs multimedialny , który odpowiedna za przekazywanie wciśniętych przycisków na pilocie kierownicy do radia też ma inny VIN, różny od VIN-w nawigacji i VIN-u w komputerze BSI- główny komputer sterujący.

 

Dodano: 27 sie 2012 - 00:03

Więc w sumie moje pytanie brzmi, w czym jest zapisay VIN?

I w tym urządzeniu i w wyświetlaczu.

Obecnie w renówkach trudno znaleźć jakieś urządzeniu multimedialny/ interfejs cyfrowy z niezapisanym numerem VIN.

Edytowane przez Woytus
  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przyznam,że teraz już się troche pogubiłem. w poprzednich postach pisales o jakichs konfliktach występujących przy różnych numerach VIN. w peugeot bylo tak,ze jak podpinalo się radio z innym numerem VIN to co jakis czas wydawalo denerwujacy dźwięk i trzeba bylo wylutowac z niego pamiec eeprom i zapisać do niej VIN naszego pojazdu. Teraz po Twoim poscie mam rozumieć,ze pomimo różnych numerow VIN wszystko będzie ze sobą wspolgrac? powiem szczerze,ze informacje od Ciebie są sprzeczne z tym co wyczytalem na elektrodzie. sprawdzilbym to doswiadczalnie,ale na razie mam tylko wyswietlacz lcd bo dopiero doposazam w navi swoja renowke. proszę jeszcze o informacje ile sygnalow musze podpiac do lcd żeby je uruchomić? chcialbym zobaczyć czy dziala, a podpiecie samego napiecia nic nie daje. dodalbym jeszcze sygnal aktywacji multimediow,ale takiego nie mam w kostce a nie wiem jakie poziomy napięć ten sygnal przyjmuje. przepraszam za brak polskich liter,ale pisalem z telefonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej jakby wszystko było z jednego autka włącznie z radiem (wtedy odchodzi przyuczanie radia do NAVI), wtedy w multimediach nie ma konfliktu numeru VIN i potrzeba tylko wklepać KOD radia po, który podadzą w ASO po podaniu numeru VIN dawcy sprętu.

Czytaj dobrze co napisałem.

Jeśli będziesz miał w multimediach zgodność VIN to obchodzi się bez CLIPA, przy uruchomieniu. Ja na początku jak montowałem mój zestaw to miałem wszystko z jednego autka. Po dobrym zmontowaniu wszystko ruszyło bez Clipa. Ale po jakim czasie zmieniałem wyświetlacz na TomTom-a Live i teraz trudno było utrzymać zgodność VIN, bo wymieniałem tylko wyświetlacz a wszystko działa tak jak należy.

 

Dodano: 27 sie 2012 - 07:44

w peugeot bylo tak,ze jak podpinalo się radio z innym numerem VIN to co jakis czas wydawalo denerwujacy dźwięk i trzeba bylo wylutowac z niego pamiec eeprom i zapisać do niej VIN naszego pojazdu

U mnie na początku radio tak pikało, ale wprowadziłem kod radia i denerwujące pikanie ustało.

Jeszcze czym mogę się podzielić to jak zmieniałem wyświetlacz na TomTom Live to byłem u znajomego handlarza, który posiadał na stanie 4 wyświetlacze od Megane w wersji Live i chociaż wszystkie miały identyczne numery partii i identyczne numery części, różniły się tylko numerami seryjnym to wszystkie działały, ale wyświetlanie informacji z mojego radia obsługiwały tylko dwa i to dopiero po przywróceniu ustawiań fabrycznych. Więc nigdy nie wiadomo czy będzie OK. Taka loteria.

 

Dodano: 27 sie 2012 - 07:50

A czy na mapie Polski w TomTomie są widoczne budynki w widoku 3D?

U mnie nie ma, ale jest widok 3D ulic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedź, z tego wynika, że muszę jeszcze zdobyć tą białą puszeczkę, radio, potem użyć clipa i wszytsko powinno działać, no i jeszcze wiązki potworzyć. A mam jeszcze jedno pytanie, mam takie cztery wejścia:

f6590b7aad45ac4cm.jpg

Do czego służy 4 z nich, czyli fioletowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz kolego nawigacje z serii TomTom Live, czyli Twoja nawigacja będzie mogła pobierać poprzez wbudowany modem GPRS aktualny stan dróg: korki, wypadki, remonty.

 

Pod to 4 fioletowe złącze podłączasz antenę GSM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co konkretnie trzeba zrobić za pomocą CLIP'a, żeby to wszytsko zaczęło ze sobą działać, czyli jak sparować radio, navi i sterownik z różnymi VIN'ami? bo zastanawiam się czy zamiast zaopatrzenia się, albo znalezienia kogoś z chińskim klonem CLIP'a, taniej i lepiej nie byłoby zaopatrzenia się w ELM327 i ten programik?

 

I wracam jeszcze raz do tego co już było, napisałeś Woytus, że różne VINy w niczym nie przeszkadzają, wystraczy CLIP, na innym forum natomiast pewien użytkownik dokupił sobie wyświetlacz bo stary mu ukradli i nie może on sparować ich ze sobą, pisze tak:

 

CLIP wszystko widzi, pokazuje numery VIN ale gdy chcesz cokolwiek dokodować to wyrzuca komunikat "KALKULATOR JUŻ SKONFIGUROWANY". Żeby to wszystko działało muszą być te same nr VIN inaczej UCH blokuje komunikację pomiędzy tymi urządzeniami. Jedyną możliwością jest wykasowanie VIN do stanu "zerowego" i dokodowanie sprzętów jako nowe lub zmiana VIN na zgodny z autem. Nawet "głupie" radio w tej chwili ma VIN i na nic kody i inne cuda... przynajmniej w Renault - Ci co kupują i sprzedają używany sprzęt na alle to raczej nie wiedzą o tym że bez grzebania w elektronice się nie obejdzie. To nie Tuner List, gdzie wystarczył "KOD" i chulało w każdym aucie Smile

 

Więc jak to Woytus zrobiłeś, że u Ciebie działa wszytsko?

Edytowane przez Lukeee
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

Mam problem z radjem z nawigacja, po odpaleniu auta zapala sie tylko na wyswietlaczu napis tom tom poczym gasnie i zapala sie godzina .

Autko było uszkodzone i niewiedziałem ze jest taka usterka , co jest tego przyczyna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!