Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Wymiana oleju + kilka pytań


ricardo24

Rekomendowane odpowiedzi

Żeby nie zakładać nowego tematu podepnę się pod ten :)

Jako, że nie dawno kupiłem Megi wypada pomyśleć o wymianie podstawowych rzeczy m.in. płynów :) Z grubsza przeleciałem już ten temat i kilku rzeczy się dowiedziałem. Zanim jednak podejmę decyzję w 100% wolę spytać :)

1.Olej - mój wstępny wybór padł na Elf Competition STI 10W40. Rozumiem, że to dobry wybór? Ile kupić do F3Ra - 5 czy 6l?

2.Płyn chłodniczy - tutaj widzę, że jest "temat rzeka". Każdy ma inne zdanie. Jaki polecacie? Ja słyszałem dobre opinie o Prestone - co o nim sądzicie?

3.Płyn do wspomagania oraz płyn hamulcowy - tutaj stawiam na produkty Elfa, tak jak są zalecane czyli Elf DOT4 oraz Elfmatic. Przeczytałem, że zaleca się Elfmatic D2 jednak nigdzie nie mogę go znaleźć Jest tylko Elfmatic G3... Dostanie się jeszcze D2 czy już go nie produkują?

4.Olej w skrzyni - powiedzcie jak to jest bo już się pogubiłem. Olej w skrzyni się wymienia czy dolewa?

Z góry dzięki za odpowiedź i pomoc!

Pozdrawiam, Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Olej

Kwestia gustu, a wchodzi niecałe 6 litrów.

2.Płyn chłodniczy

Tak samo jak z olejem, u mnie już było Borygo różowe, zielone, a obecnie jest Petrygo :)

3.Płyn do wspomagania oraz płyn hamulcowy

Zamiast Elfa D2 może być Mobil ATF220.

Płyn hamulcowy u mnie jest Jurid i się sprawdza.

Znowu kwestia własnych preferencji.

4.Olej w skrzyni

Olej w skrzyni warto wymienić, po spuszczeniu starego i zalaniu nowego sam się przekonasz dlaczego.

Olej zalecają TRX lub TRJ (oba ciężko dostać i mają już nowsze zamienniki).

Do skrzyni wchodzi trochę ponad 3 litry oleju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hm.. czegoś tu nie rozumiem, jeśli wasz silnik bierze olej, nawet 0,6l to znaczy że coś nie halo jest.. owszem, można wlewać coraz gęstszy olej, ale chyba nie tędy droga, trzeba zniwelować albo wyciek, albo zrobić, np uszczelniacze jeśli puszcza. ja w swoim poprzednim silniku 1.6 przy 198tyś km miałem zalany 5W 40 Shell. Ani grama oleju silnik nie brał, a po zdjęciu pokrywy zaworów wszystko czyściutkie, bez najmniejszego nagaru. Tak więc ja mogę z czystym sumieniem polecać ten olej.

Więc jeśli silnik zdrowy, to lać 5W 40 (albo 5W 30) i sie nie przejmować. Przecież silniki renault, zwłaszcza 16V to stosunkowo świeże konstrukcje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

torek szkoda mi pieniędzy na ten samochód, nie widać żeby sie gdzieś pocił, na niebiesko też nie kopci, uważam, że jeśli doleje tą "setke" na miesiąc to nic mi sie nie stanie

eMBe ja w skrzyni mam coś od elfa(nie wiem dokładnie co to za olej) kupiony był w litrowych butelkach z takim pseudolejkiem (wysuwana słomka), wspomaganie - hydrol, płyn chłodniczy - koncentrat kuler k2, płyn hamulcowy - nie wiem

w skrzyni elf tranself nfp 75w80

1000km

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

setka na miesiąc.. Setka na ile km :)

Druga rzecz to podzielam zdanie torek, auto które ma 300 000 i 15 lat albo więcej to ma prawo do brania oleju w większej ilości. Ale nie nowe konstrukcje tak samo moim zdaniem mija się z celem lanie oleju innego niż pisze to w książce serwisowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak auto bierze olej i nie dymi za bardzo, to najczęściej wystarczy wymienić uszczelniacze zaworowe - koszt kompletu kilkanaście złotych.

Ja w dCi nadal leję 5W40 ELF, przebieg 150tys km. Od wymiany do wymiany nie dolewam bo jeszcze trzyma normę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wzięliście Panowie pod uwagę, że są normy spalania oleju w silnikach. Nie wiem jak to wygląda w naszych Megankach, ale opel Astra 1,6 (I i II) ma normę ubytku oleju około 1 L na 10 000 km !!

Moja Megi nie potrzebuje dolewek między wymianami oleju, ale bardzo mnie denerwuje, gdy jedzie auto, które pali olej i ustawia za sobą zasłonę dymną. Zastanawiam się jak takie auta przechodzą badania techniczne....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja tez mam pytanie o olej ... Mam M1ph2 1.6 16v z przebiegiem 197kkm. Jak ją sprowadziłem w lipcu wymieniłem olej na castrol magatec 5w40 (taki był wcześniej). Niestety zauważyłem, że trochę ubywa tego oleju - a odkładnie to po 9kkm od wymiany dolałem litr. Nie wiem czy to dużo czy nie dużo. A jeśli dużo to co zrobić - przejść na 10w40?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zerknij czy po prostu nie wycieka gdzieś Ci olej.. mi na przykład wywaliło simering pod kołami rozrządu no i huk.. będę tak jeździł, jeszcze przez jakieś 50tyś bo nie będę ściągał specjalnie rozrządu żeby go wymienić. więc mi też ucieka. Najlepiej przejedź się na kanał i zdejmij płytę, jak silnik jest suchy z tyły i po bokach, tzn że jednak może Ci spalać olej.

Jeśli nie czujesz palonego oleju z wydechu przy gazowaniu, to raczej nie uszczelniacze powinieneś mieć dobre

Inna sprawa że meganki w pb raczej nie mają przewidzianych norm spalania oleju.

Jak miałem 1.6 16V to przy 190tyś nie brała ani grama oleju 5w40, a jeździłem bardzo dynamicznie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opel Astra 1,6 (I i II) ma normę ubytku oleju około 1 L na 10 000 km !!

Ciekawe, bo w instrukcji jest 0,7l/1000 km.

Renault podaje normę spalanie 1l/1000 km.

Są to wartości zawyżone, żeby uniknąć odpowiedzialności z tytułu gwarancji na silnik.

Moje autko przed remontem brało około 1l/1000 km, był to już dość znaczny i widoczny ubytek.

Tata jadąc za mną czuł zapach spalanego oleju, ale spaliny miały normalny kolor.

Z silnikami wysokoprężnym jest jeszcze ciekawiej, bo podobno każdy nowy bierze olej.

Może któryś z posiadaczy nowych dCi zerknie jaka jest norma przewidziana dla tych silników w instrukcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!