Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Schematy elektryczne


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Ostatnio jestem nękany ciągłymi pytaniami jak korzystać ze schematów elektrycznych umieszczonych na Downloadzie?

Postanowiłem, że opiszę pokrótce ja się do tego zabrać.

Po pierwsze ściągamy pliki i rozpakowujemy na dysk, tak naprawdę nie ma znaczenia gdzie, ważne żeby zachować układ katalogów i plików.

Uruchamiamy program przez dwuklik na INDEX.HTM, otworzy nam się przeglądarka.

W oknie wybieramy wersję językową klikając na flagę. Unie wszystkie schematy mają polską wersję językową. Oczywiście nie ma najmniejszego problemu żeby na podstawie innej wersji językowej opracować polską wersję. Ja tego na pewno robić nie będę !

Skoro wybraliśmy już język, wyświetli się nam główne okno schematów.

schowek01uhu.jpg

Jak widać okno podzielone jest na kilka części.

Po lewej mamy listę wszystkich podzespołów elektrycznych, każdy ma swój nr i opis.

Możemy posortować je wg nr lub opisu.

Uwaga

Schematy obejmują dany model, rocznik auta, niezależnie od wersji silnikowej lub wyposażenia. Dlatego w posiadanej wersji przez Was może nie być pewnych elementów.

Zanim rozpoczniemy korzystanie ze schematów klikamy na ikonkę pytajnika, w prawym górnym rogu i czytamy co tam jest napisane.

Następnym dokumentem, który powinniśmy przeczytać, ukryty jest pod pierwszą ikonką z prawej, ikonka książki.

Z rozwijanego menu wybieramy dokument Wiadomości ogólne. Jest to waży dokument bo wyjaśnia nam jak się poruszać po schematach i jak je czytać. W dokumencie znajdują się również kody kolorów kabli i wtyczek.

Jak wcześniej napisałem, schematy obejmują wszystkie wersje silnikowe, wyposażenia i nadwozia, dlatego bardzo ważne jest wybranie wersji jaką posiadamy.

W tym celu należy zapoznać się z dokumentem Lista kryteriów

W Liście kryteriów znajduje się dokładny opis opcji nadwoziowych i wyposażenia, które będą niezbędne przy wyborze właściwego schematu. Na początek proponuje wydrukować sobie ten dokument lub zapisać gdzieś na dysku. Na początku zabawy ze schematami często wracać się będzie do listy kryteriów. Zauważyłem, że niektóre ze schematów są takie same, pomimo, że różnią się kryteriami wyboru.

Dobra, teraz jak znaleźć interesujący nasz schemat.

Zakładamy, że naszym autem jest Scenic Z silnikiem 1,6/16V (K4M700).

Załóżmy, że mamy problem z CZ w drzwiach kierowcy.

No tak tylko jak to znaleźć?

Okazuje się, że jest to bardzo łatwe

Klikamy myszką w dowolne miejsce na liście elementów elektrycznych, chodzi o to, żeby wybrać odpowiednią ramkę.

Następnie wykorzystujemy opcję znajdź i wpisujemy "drzwi kierowcy". Dlaczego akurat to, bo jest to najbardziej uniwersalne zapytanie. Po kilku innych próbach w wyszukiwaniu innych elementów załapiecie jak to działa i nie będziecie mieć z tym jakiś większych problemów,

No dobra wracamy do naszych "drzwi kierowcy"

Okazuje się, że znajdują się one pod nr 140 klikamy w ten nr i w prawej części okna otwiera nam się okno;

od góry mamy trzy ikonki

- skrajna lewa to schematy, środkowa to wtyczki, ikonka samochodziku, nie zawsze się wyświetla, pozwala na zobaczenie jak ten nasz element umiejscowiony jest w samochodzie.

Pod spodem wyświetli się lista rozwijana z której należy wybrać odpowiedni schemat. Nas interesuje.J64/DG/TN

co oznacza

J64 - Scenic

DG - kierownica z lewej strony

TN - dach normalny.

Przypuszczam, schemat ten będzie identyczny w każdej wersji Magane z kierownicą z lewej strony.

Po wybraniu z listy w okienku wyświetla się nasz schemat.

 

I teraz zaczyna się mała zabawa.

Każdy element jest opisany nr. Co kryje się pod danym nr? Wystarczy znaleźć odpowiedni nr na liście z lewej strony i już mamy opis. Kabelki i ich kolory znajdziemy, jak również kolory wtyczek znajdziemy w dokumencie "Wiadomości ogólne", opisałem go już powyżej.

Klikając w ikonkę wtyczki możemy zobaczyć jak podłączone są w niej kable, ich kolory i grubość oraz opis każdego pinu.

 

Należy pamiętać, że w czasie gdy produkowany był dany model zmieniały się również schematy elektryczne, nie znacznie ale jednak. To co można pobrać jest tylko niewielką ich częścią.

Zauważyłem jednak, że te schematy niewiele się różnią, choć nie analizowałem tego zbyt dokładnie.

Jeżeli ktoś jest zainteresowany posiadaniem schematów obejmujących wszystkie wersje Renault, niech poszuka w sieci VISOU SCHEMA. O ile dobrze pamiętam to dwie płytki DVD. Pewnie za niedługo będą dostępne również wersje schematów do Megane III, SCenic III i Fluence. Choć mam wrażenie, że Renault nie chce udostępniać takich materiałów. Zapewnia jednak odpłatny dostęp do swoich serwerów gdzie można znaleźć takie materiały.

To było by na tyle, wiem że nie wyczerpałem wszystkiego, ale powinno to pomóc w korzystaniu ze schematów, a jest to naprawdę bardzo proste.

  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki. Teraz to ja już wiem jak korzystać z dokumentu. Po ściągnięciu nawet nie wiedziałem, że należy program uruchomić INDEX.HTM. Jeszcze raz wielkie dzięki za wyjaśnienia. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do podłączenia przeciwmgielnych nie jest potrzebna wersja silnika. Jest jeden schemat dotyczący wszystkich wersji.

Pewnie po rozwinięciu listy kryteriów wybrałeś tablicę wskaźników, tam faktycznie nie ma wersji F3R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjaśnijmy to dokładnie.

Jeżeli kogoś interesują schematy okablowania silnika to jak najbardziej należy uwzględnić rodzaj silnika, bo mogą być różnice w

rozmieszczeniu oraz rodzaju czujników.

Jeżeli dłubie się z wentylacją trzeba wybrać wersję z odpowiednim wyposażeniem.

Pozostałe elementy elektryczne są raczej stałe i powinny występować w każdym typie i modelu rocznikowym, ale mogą występować pewne różnice. Nie należy bezwzględnie trzymać się schematów, ponieważ z tego co wiem, schematów jest kilka wersji w zależności od wersji i rocznika. Jedne są w HTM-lu inne w pdf-ie, które znacznie gorzej się czyta i po nich porusza.

Schematy mają służyć do tego, żeby zorientować się jak poszczególne elementy są se sobą podłączone i którędy przebiegają kable.

Pamiętajcie

Przy zabawach z elektryką bezwzględnie rozłączamy akumulator. Spowodowanie zwarcia w niektórych przypadkach może być dość kosztowne.

Podstawowymi narzędziami są:

- multimetr,

- próbnik, żarówka z dwoma kabelkami dł. ok 30-40 cm,

- komplet płaskich śrubokrętów o końcówkach różnej wielkości,

- płyn kontaktowy, do czyszczenia połączeń elektrycznych, nie polecam WD (nie nadaje się na dłuższy czas)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Przekopałem cały dział download i nieznalazłem tego "programu" gdzie mogę go znaleść???

dziwne bo mnie zajęło klika sekund wykorzystując :-) oczywiście

http://megane.com.pl/index.php?app=core&module=search&do=search&fromMainBar=1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

:D VISOU SCHEMA ale to nie jest program, do każdego modelu i/lub roku jest odrębny schemat. Jedne są w postaci html inne w pdf.

Całość to ok 4GB, dla wszystkich modeli Renault.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D VISOU SCHEMA ale to nie jest program,

Tu się nie zgodzę, visu schema po rozpakowaniu uruchamia się za pomocą pliku NTSE exe. Program działa jako przeglądarka IE. Fakt, że do każdego modelu występuje jako nota techniczna o innym numerze, np. do scenica IIphII jako NT8303A.

Same schematy otwierają się w pdf.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może główny interfejs, gdzie wybierasz model i rok produkcji, ale ja akurat nie mam takiej wersji. Schematy do do danego rocznika są w postaci albo pdf-a, albo dodatkowo posiadają interfejs HTML który pozwala na wybranie konkretnego elementu elektrycznego. Same schematy konkretnego elementu są rzeczywiście w postaci pdf-a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!