Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem jaki masz podany, może do ciebie był takowy kierowany nie wiem...

U mnie ELF podaje: EXCELLIUM LDX 5W40 / EVOLUTION 900 NF 5W40

Czym one (NF od SXR) się różnią nie wnikałem, teraz z ciekawości spojrzałem i cena tego ELF EVOLUTION 900 SXR 5W/40 - 5L to coś około 90zł więc różnica mała. W wolnej chwili poczytam i może o nim pomyślę, choć fajnie jak by tomek evo coś więcej napisał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kupowałem olej dla swojego auta jakiś czas temu to też się nad tym zastanawiałem, czy NF czy SXR. Z tego co wyczytałem SXR po prostu ma homologację od Renault, za wyjątkiem jakiegoś diesla, chyba 2.2dci, ale może zmyślam teraz. Na pewno był jakiś wyjątek dla jednego silnika. Oba oleje spełniają te same normy, a w kwestii parametrów różnica jest naprawdę minimalna, na korzyść SXR, ale tak mała, że według mnie nie ma żadnego wpływu na silnik. Zdecydowałem się na NF ostatecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to ciekawe. Jak byś mógł się odnieść do tego dokładniej na jakimś przykładzie...

Ja kupuję ELF EVOLUTION 900 NF 5W/40 5L w cenie około 82zł

 

Specol Gold 5w40 jest olejem na bazie syntetycznej z bogatą zawartością PAO z bardzo dobrym pakietem dodatków. W porównaniu do Elfa ma lepsze parametry i jest technologicznie na lepszej bazie i lepiej dopakowany dodatkami. Ma masę bardzo pozytywnych opinii a kosztuje jedynie 74,00 zł za 5l (4+1). Jest to cena promocyjna ale bez promocji i tak jest bardzo tanio . Jest produkowany w 1 zakładzie i nie jest podrabiany. Elf jest produkowany w różnych zakładach i producent dopuszcza, że parametry rzeczywiste mogą się różnić w zależności od zakładu produkcyjnego. Na dobrą sprawę nie do końca wiemy co kupujemy i przez kogo jest produkowane (produkcja może być zlecona małym lokalnym rafinerią). Do tego masa podróbek. Nie wiem jak z identyfikacją opakowań sprawa wygląda ale sposób dystrybucji sprzyja pojawianiu się podróbek. w przypadku takich marek jak Penrite, Millers czy Neste zidentyfikowanie sprzedawcy i źródła pochodzenia towaru jest bardzo proste a w przypadku większości popularnych marek niestety nie. Specol jest tak tani bo płacimy za olej a nie za marketing a producent ma niską marżę i uproszczony sposób dystrybucji. W produkcji Elf jest tańszy ale rozbudowana sieć dystrybucyjna z kilkoma pośrednikami i prawdopodobnie wyższa marża producenta (podyktowana m.in kosztami promocji i reklamy) robi swoje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Specol ma też trochę obiektywnych opinii...

 

Produkowany jest w starym zakładzie w Chorzowie, gdzie nawet pracownicy piszę o nim "manufaktura".

Piszesz, że ma takie dobre parametry - to podaj proszę ile w produkcie finalnym np. Specol Gold jest w składzie bazy PAO a ile HC.

Nie trudź się... nie znajdziesz takiej informacji, bo nawet producent ją utajnia.

Był pytany oficjalnie i nie odpowiedział na to pytanie. A właściwie odpowiedział, że "do produkcji są używane najwyższej jakości bazy olejowe".

Czyli może być to oficjalnie i legalnie w 100% HC bez nawet małej domieszki PAO.

 

Generalnie - produkt tajemniczy, nie ma żadnej gwarancji, że produkt finalny ma cokolwiek wspólnego w tym co jest napisane w karcie charakterystyki.

Skoro produkowany jest w "starej manufakturze" to wszystkie cuda dziać się mogą.

Jak dla mnie - produkt na poziomie marketowego HC.

Zalecam ostrożność, a może unikanie...

No chyba, że producent położy karty na stole i przestanie utajniać z czego zrobił produkt finalny.

 

Ps. Temat bardzo mocno zanalizowany na forum Hyundai Coupe, gdzie po kilku dniach walki nawet najbardziej zagorzali zwolennicy Specol się poddali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę nie traktuj tego osobiście ale mylisz się bardzo - po prostu bark Ci podstawowej wiedzy o tych produktach. Akurat temat znam bardzo dobrze i na pewno lepiej niż ludzie z forum Hyundaia. Widziałeś niezależne analizy i badania tego oleju czy opierasz się na tym co na szybko wyczytałeś? Żaden producent nie jest skłonny ujawniać informacji odnośnie dokładnego składu i nie robią tego również inne firmy. Widziałem materiały, których niestety nie mogę opublikować ale wiem nieoficjalnie, ze w Specolu Gold 5w40 jest co najmniej 20% PAO a 0w20 blisko 50%. Jak będę miał trochę czasu to poszperam i postaram się wrzucić kilka analiz.

Co do opinii BYŁYCH pracowników, którzy teraz PRACUJĄ DLA KONKURENCJI to sprawa jest mi doskonale znana i zajmują się tym prawnicy.

Co do deklaracji producenta i rzeczywistych wartości to generalnie dane z karty POKRYWAJĄ SIĘ Z RZECZYWISTYMI DANYMI przynajmniej tak wynika z NIEZALEŻNYCH badań.

Zobacz ile Specol ma pozytywnych niezależnych opinii na różnych forach motoryzacyjnych, gdzie ludzie byli najpierw sceptycznie nastawieni a potem jak kilku spróbowało to opinie były od pozytywnych do wręcz entuzjastycznych. Testowałem kilka olejów Specola u siebie i na dzień dzisiejszy bez patrzenia na cenę wolałbym zaleć Specola niż Motula (to nie żart ani prowokacja). Ze Specolem jest ten problem, że nowy Prezes jest bardzo nieufny a komunikacja z Klientem mocno kuleje. Wystarczy jednak przeanalizować dostępne karty aby stwierdzić, że nie są oleje robione wg. zasady "kupujemy najtańsza bazę HC i dedykowany pakiet dodatków" (jak 90% olejów dzisiaj) tylko oleje robione z pomysłem. Co do obaw odnośnie Specola to są one w jakimś stopniu zrozumiałe ale sceptyczne negatywne opinie pochodzą od osób, które nigdy tych produktów nie stosowali a Ci którzy je stosowali są bardzo zadowoleni. Nie są to z pewnością najlepsze oleje na rynku ale za te pieniądze niczego lepszego nie kupimy. Znam firmę mającą kilkaset aut, z których większość (nie do każdego jest olej Specol z odpowiednią normą) jeździ na olejach Specola i nie było ani jednego problemu związanego z nieprawidłowym smarowaniem pomimo, że auta lekko nie mają.

Na to, że producent wyłoży wszystkie karty na stół nie ma co liczyć (żaden producent tego nie zrobi) ale może uda mi się uzyskać zgodę na jakąś publikację a jak nie to wrzucę niezależne analizy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie o tylko Twoje tajemnicze opinie i sugestie.

Fakty jednak sa takie:

Producent nie ujawnia składu produktu.

Ani w karcie charakterystyki, ani na prośbę klienta.

Dokąd nie zobaczę oficjalnych informacji, to będę traktował ten produkt jako zwykły marketowy HC.

I będę się trzymał od niego z daleka.

I myślę, że innych też trzeba przestrzec, że leją do silnika coś o nieznanym składzie.

Więc nie ma już co dalej dywagować.

Opublikuj dokumenty, które pokażą czym naprawdę jest ten specol.

A wtedy chętnie odwołam moje słowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Papuga :?:

lapka2.gif

Regulamin pkt. 5.13 -Prezes

 

"Producent nie ujawnia składu produktu.

Ani w karcie charakterystyki, ani na prośbę klienta" - standardowe podejście KAŻDEGO producenta. Znasz takich którzy to robią bo ja nie?

"Dokąd nie zobaczę oficjalnych informacji, to będę traktował ten produkt jako zwykły marketowy HC.

I będę się trzymał od niego z daleka.

I myślę, że innych też trzeba przestrzec, że leją do silnika coś o nieznanym składzie." - idąc tym tropem to od każdego oleju należy się trzymać z daleka.

Wrzucę coś dziś jak znajdę chwilę.

Edytowane przez Prezes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wrzucisz nic bo nic nie masz. Przynajmniej nie masz od producenta, który utajnił informację o składzie tego oleju.

A tylko oficjalne papiery od producenta mają tu jakiekolwiek znaczenie.

 

Nie ma więc żadnej racjonalnej przesłanki dlaczego to Specol reklamuje się jako "prawdziwy syntetyk"

Skoro "prawdziwy", w przeciwieństwie do "nieprawdziwych" czyli jak rozumiem HC, to papiery na stół.

Ile PAO, dlaczego mam uważać go za "prawdziwy"?

 

Nie ma papierów na stole = traktuję to jako ściemę i zalecam ostrożność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę bardzo :

cięcie

skorzystałem z uprzejmości kolegi Piotra ze zmienolej.pl, który wykonał to niezależne badanie i zgodził się na jego publikacje przeze mnie. Jest różnica w TBN bo był robiony inna metodą.

W sieci jest jeszcze dostępna co najmniej 1 analiza Specola wykonana przez innego kolegę - poproszę go o podesłanie i jak będę miał to zamieszczę.

Tutaj karta charakterystyki od producenta (ale pewnie znasz):

http://www.specol.com.pl/download/64223ccf70bbb65a3a4aceac37e21016.pdf

Wszystkiego tutaj na pewno nie ma ale pewne rzeczy da się wywnioskować dysponując odpowiednią wiedzą.

Jak byś czytał ze zrozumieniem zamiast w kółko powtarzać, że zalecasz ostrożność to byś doczytał, że zamieszczę NIEZALEŻNE badanie. Nie rozumiem czemu uważasz, ze tylko oficjalne papiery od producenta mają jakiekolwiek znaczenie? Gdyby było od producenta to by było, że badanie ustawione więc może lepsze takie niezależne testy? Skoro "wszyscy" stosują Elfa to wrzuć może dokładną analizę tego oleju (wraz z informacja o zakładzie produkcyjnym)skoro wymagasz tego od Specola.

Ostrożność to ja zalecam w przypadku takich produktów jak Castrol, Mobil (btw Specol produkował kiedyś oleje na zlecenie Mobila) czy właśnie Elf, które są robione nie wiadomo gdzie i nie wiadomo przez kogo a producent oficjalnie zakłada, że opublikowana karta jest w zasadzie poglądowa,może być nieaktualna a rzeczywiste parametry mogą się różnic. Dla mnie to właśnie takie papiery są nic nie warte. Oczywiście Klient jest nieświadomy tego, że jego reklamowany w TV olej został wyprodukowany przez małą przestarzałą rumuńską manufakturę, która dała najniższa cenę przetargową. Do tego prawdziwa plaga podróbek, które nie rozpływają się w powietrzu tylko trafiają na rynek.

Radzę poczytać na innych forach internetowych opinii osób, które ten olej stosowały a jest tego cała masa.

Jak coś wyciągnę od producenta to dam znać ale z góry zaznaczam, że może nic z tego nie wyjść i nie ma w tym nic dziwnego bo dokładna receptura oleju to jest tajemnica producenta co akurat w przypadku tego oleju ma kolosalne znaczenie bo nie jest to tzw. gotowiec (pisałem już o tym - wiele olejów różnych marek ma identyczny lub prawie identyczny skład) tylko olej opracowany wg. bardzo "indywidualnej receptury".

To, że coś jest nieznane nie musi być z założenia ściemą bo często ściema jest to co teoretycznie dobrze znamy.

Rynek jest bogaty i zawsze można sięgnąć po olej z wyższej półki jak Penrite,Amsoil, Neste, Millers czy Meguin ale jak ktoś szuka taniego i jednocześnie dobrego oleju to lepszej propozycji raczej nie znajdzie.

 

 

lapka2.gif

Regulamin dodawania zdjęć

 

P_r_z_e_m_o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Specol?, pierwsze słyszę.

Z ciekawości zajrzałem na ich stronkę, firma z Chorzowa ale fotosy zrobione w Katowicach, fajnie :mrgreen:.

 

Tomek evo nie obraz się, ale pachnie mi tu kryptoreklamą tajemniczej firmy na S.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu dalej zaśmiecać tego wątki tą dyskusją.

Też myślę, że to kryptoreklama.

Na wielu forach motoryzacyjnych znajduje się ostatnio ktoś kto próbuje stosować "marketing szeptany"... Czyli coś w stylu "słuchajcie, jest doskonały i tani olej, nie podrabiany i polskiej firmy... "

Wystarczyło pogrzebać w necie i przycisnąć producent by podał konkretnie dlaczego olej ten jest taki doskonały, aby wyszło z tego wielkie "pfff..."

Nie ma sensu zawracać sobie głowy tym dziwnym produktem by zaoszczędzić 2 lub 3 dychy na koszcie wymiany oleju.

Nie warto. Ta firma z Chorzowa jest po prostu niewiarygodna.

 

Ps. Aby było coś zgodnego z wątkiem, to ja dla odmiany do swojego 1,6 16V leje Shell Helix Ultra 5W40. Spełnia normy Renault i bije na głowę parametrami wszelkie Elfy :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie żadna kryptoreklama ani marketing szeptany. Wystarczy prześledzić kto poleca te produkty. Są to często osoby zarejestrowane od wielu wielu lat mające nawet tysiące wpisów i często posiadające wiedzę merytoryczna jakiej nie powstydziłby się fachowiec z branży o sprzedawcach nie wspominając. Padły konkretne zarzuty pod adresem tego produktu to się do nich odnoszę w sposób merytoryczny ponieważ posiadam stosowną wiedzę i doświadczenie. Zamieściłem analizę ale widzę, że coś nie działa. Wysyłam wiec linka do strony, na której jest zamieszona analiza - jest na końcu ostatniego posta :

http://zmienolej.pl/forum/oleje-silnikowe/1184-oleje-specol?start=6

Na rynku jest masa olejów i wybór jest naprawdę bardzo duży. Nikt nie musi kupować Specola jeśli nie ma do niego zaufania ale nieufność do tych produktów wynika nie z czyiś negatywnych doświadczeń (jak np. w przypadku Castrola czy olejów GM) tylko z faktu, że nie są to produkty rozpoznawalne. Tymczasem znani i lubiani producenci wciskają nam słabe jakościowo oleje ale, że jest reklama i są dobrze znane (głownie z tego że sa znane) to nikt nie pyta producenta o karty i skład.

Co do Shella to polecam ich produkty z serii Helix Ultra oparte na technologi GTL (gas to liquid). Shell w przeciwieństwie do Castrola, Elfa/Totala czy Mobila nie zleca produkcji (przynajmniej nie samochodówki z tej serii) tylko produkuje we własnych zakładach i mają dobry stosunek ceny do jakości. Taka dobra średnia półka a niektóre produkty nawet wyższa półka jakościowa(np. AV-L 0w30).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Hej. Zbliza sie wymiana oleju w moim 1.6b+g . megane 2012 r. Chciałbym zalac jakis lepszy olej np penrite . Ktoś coś może mi polecić ? Czy zalac elfa sxr ?? Tak sobie myśle ze na lepszym oleju może ciszej będzie chodził :-)

lapka2.gif
Regulamin pkt. 5.6 - pl-literki
P_r_z_e_m_o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ja do swojej megane III 1.6  wlałem elf evolution 900 sxr 5w40 .Wchodzi 4,8 litra oleju . A olej w każdej mojej renówce zmieniam co 10 tys.km

Edytowane przez woker30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!