Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Dylemat z wyborem radia


Levy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Jakiś czas temu postanowiłem zakupić sobie CB do mojej Meganki w kombi. Od tego czasu minął ni mniej ni więcej tydzień, przez który trochę rozglądałem się po forach i pytałem znajomych o ich typy. Radio ma przede wszystkim spełniać funkcje użytkowe, jak omijanie korków czy w ogóle jakichkolwiek utrudnień w ruchu. Jeżdżę sporo i to w zróżnicowanym otoczeniu - mieście jak i w terenie.

Już na początku postanowiłem sobie, że ma ono posiadać takie funkcje jak: RF Gain, ASC/ ASQ Sqelch, Mic Gain. Mam także kilka swoich typów:

- Johnson II (cholernie nagina mi budżet, ale jak wynika z komentarzy mobilów dobry sprzęt pod względem cena/jakość)

- Yosan 120 Pro (tuning?)

- Alan 109

Jeżeli chodzi o anteny to to jak na razie mam dwie opcje wyboru:

- Sirio ML-145

- Sirio T3-27

Byłbym mega wdzięczny za jakiekolwiek rady czy wskazówki dotyczące sprzętu, który miałbym wybrać

 

PS.

Zastanawiam się też nad zakupem gruszki ze zmianą kanałów, ale to chyba po wyborze radyjka. Głośnik także pojawia się gdzieś tam w planach zakupowych <czerwona>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się też nad zakupem gruszki ze zmianą kanałów, ale to chyba po wyborze radyjka

Radio musi być do tego przystosowane, przez odpowiednie gniazdo z większa ilością pinów.

4- 5- 6- nie są pomiędzy sobą kompatybilne. (inny rozstaw pinów na planie koła)

Które radio to posiada, to i gruszkę ma już fabrycznie z tymi przyciskami. Przykładowo wspomniany YOSAN 120PRO.

Mic-gain to mniej przydatne jak RF-gain, tego bym na siłę nie szukał w zestawieniu. Służy do ograniczenia mocy nadawania, a te zazwyczaj najkorzystniejsze jest na pełną moc. Co innego ograniczenie RF w celu ograniczenia wpuszczania do radia, słabych, odległych sygnałów. (nie szumy ale częste, z przerwami słyszalne rozmowy z granicy zasięgu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak. Ja mam Yosana PRO-120 (stuningowanego za 10zł) i Sirio T3-27. Ekstra zestawik, porównywalny z ML-145, a na pewno z 100. Jeżeli bardzo zależy Ci na zasięgu bierz 145, ja tak na 10km T3-27 spokojnie Ci starczy, mówią, że gwiżdże, ale ja nic takiego nie słysze <czerwona>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mic Gain jest potrzebny tylko przy mikrofonach ze wzmocnieniem. Jak masz zamiar używać standardowego to nie potrzebne pokrętło.

Nie jest to to samo co skrót mocy. Skrót mocy obniża nośną, a mic gain odpowiada za ilość modulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bierz Yosan 120 PRO (jak dasz radę finansowo to z tuningiem) + Sirio AS-100 <czerwona>

Pieczar: jak wygląda z zasięgiem mobil-mobil, powiedzmy na otwartym terenie?

I czy nie lepiej dobrać ML-145 do Yosana (po tuning, który wychodzi i tak taniej niż używany Johnson II), zamiast wspomnianej przez Ciebie AS-100?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mówię tuning robisz za 10-20zł wg instrukcji którą gdzieś zamieszczałem na forum, sam albo ktokolwiek kto się ogarnia z lutownicą Ci to zrobi <czerwona> Jak chcesz bierz ML-145 - wiadomo, czym dłuższa, tym lepsza :) O ile Ci jej gabaryty nie przeszkadzają, jak tak, ja bym brał T3-27

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pieczar: jak wygląda z zasięgiem mobil-mobil, powiedzmy na otwartym terenie?

I czy nie lepiej dobrać ML-145 do Yosana (po tuning, który wychodzi i tak taniej niż używany Johnson II), zamiast wspomnianej przez Ciebie AS-100?

moja ostatnia konfiguracja to Yosan CB-100 + Sirio AS-100

 

może ktoś nie uwierzyć, ale ostatnio na ok. 20 km słyszałem mobilków... generalnie ok. 10 km to standardzik przy tej antenie... zawsze lepiej dobrać dłuższą antenkę, ale AS-100 jest idealnym kompromisem pomiędzy osiągami i ergonomią... miałem kiedyś ML-ke, ale wq... mnie łamanie, zaginanie, żeby ją schować do bagażnika tak, żeby nie strzeliła w oko przy otwieraniu <czerwona> a teraz jak doszedł wózek dziecięcy itp. to nie wyobrażam sobie ML-ki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszeć to możesz i z 50km przy byle jakiej antenie/widelcu/wykałaczce. Wszystko zależy od możliwości tego co nadaje.

Pytanie, czy jesteś w stanie do tego kogoś dolecieć ,bo o to w tym wszystkim chodzi by komunikacja była obustronna.

 

Wyobraźmy sobie gościa ze słabym radiem i antenką typu Georgia na dachu. Postawmy go po środku, pomiędzy dwoma gośćmi co to sobie gadają właśnie na odelgłość 20km. On słyszy obu bezproblemowo, ale do żadnego nie doleci. Dla nich łączność na 20km nie jest problemem, on na 10km nie da rady.

Edytowane przez Chmarski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy jednak pamiętać, że ten zasięg na 20km jest praktycznie dookólny,(z małym minusem z racji kierunkowości promieniowania anteny) więc posiadacz takiego bata z okręgu 40km także śmieci z eteru zbiera. Tu należy pójść na kompromis, by nie przedobrzyć. W naszym kraju, gdzie gęstość zaludnienia, a tym samym i obecności stacji nadawczych jest stosunkowo duża, +/- metrowa antena jest właśnie takim racjonalnym kompromisem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam

Tak się składa że cb radia to moje hobby.

Tak sobie czytam i stwierdzam że nikt nie pisze o sprawie najważniejszej czyli montażu anteny.

Wszystkie uchwyty i magnesy to są półśrodki raz robisz dziurę i zapominasz o większości zakłóceń.

Używam dwóch anten wspominanej wcześniej Sirio T3-27 i Sirio MEGAWATT 4000.

W Megance jeździ ze mną President WILSON i czasami COBRA 29 z witaminą (747)

Do pełni szczęścia mikrofon ze wzmocnieniem CBE 2002 (nie mylić z Densei 2002) to stara japońska robota.

O przeprowadzonych łącznościach nie będę się rozpisywał bo mi nie uwierzycie.

Ale pamiętajcie że montażu i długości anteny niczym nie zastąpicie

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie uchwyty i magnesy to są półśrodki raz robisz dziurę i zapominasz o większości zakłóceń.

Nie tak do końca jeśli się do tego podejdzie na poważnie.

W sceniolu starszym miałem antenę na uchwycie ale do uchwytu był jeszcze poprowadzony kabel masowy, trochę cieńszy jak ten plusowy z akumulatora.

Masa równie dobra, a jednak bez dziurki. Dodatkowe dziurki to od dołu progów ruda sobie robiła :lol:

W obecnym sceniolu mam magnes 2 razy większy jak do anteny zalecany i to stoi uszczelnione silikonem na 30cm końcówce dachu, bo reszta jest szklana. Stroi na 1,0. Magnes oczywiście jest w tym miejscu na stałe, jeśli muszę odkręcam tylko antenę, dziurki także brak.

Edytowane przez gojgien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam

Tak się składa że cb radia to moje hobby.

Tak sobie czytam i stwierdzam że nikt nie pisze o sprawie najważniejszej czyli montażu anteny.

Wszystkie uchwyty i magnesy to są półśrodki raz robisz dziurę i zapominasz o większości zakłóceń.

Używam dwóch anten wspominanej wcześniej Sirio T3-27 i Sirio MEGAWATT 4000.

W Megance jeździ ze mną President WILSON i czasami COBRA 29 z witaminą (747)

Do pełni szczęścia mikrofon ze wzmocnieniem CBE 2002 (nie mylić z Densei 2002) to stara japońska robota.

O przeprowadzonych łącznościach nie będę się rozpisywał bo mi nie uwierzycie.

Ale pamiętajcie że montażu i długości anteny niczym nie zastąpicie

Pozdrawiam

Co myślisz o CB Radio President Teddy ASC do Megany I ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!