FORUM Renault Megane, Scenic, Fluence: Wymiana paska rozrządu K7M 8V - FORUM Renault Megane, Scenic, Fluence

Skocz do zawartości

• 2 stron +
  • 1
  • 2
  • Nie możesz napisać tematu
  • Nie możesz odpowiedzieć

Scenic I phI
Wymiana paska rozrządu K7M 8V

#1 Użytkownik nie jest zalogowany   __Robert__ 

• Grupa: Nowy użytkownik
  • Przebieg (tys.km):0

Napisano 11 styczeń 2007 - 20:49

Panowie mam pytanko ,czy ktoś z Was wymianiał pasek rozrządu? Chcę na dniach wymienic owy pasek i chce to zrobić sam, z tego co czytam książke to jest to bardzo proste tylko mam watpliwości co do napięcia tego paska, w książce jest napisane, że potrzebny jest specjalny przyrząd do sprawdzenia naciągu paska, panowie czy ten naciąg można zrobić na własne wyczucie i czy koniecznie muszę wymienić rolke napinacza? Jasli ktos może mi pomóc w tej kwestii to bardzo nprosze o wszelkie3 rady, porady itp. Dzieki
Renault Megane Scenic '98 1,6 8V K7M 702 Klima.

Na sprzedaż jest mój Scenic

Pozdrawiam
Robert
0

Sprawdź:

Giełda:

Części samochodowe

Samochody używane

#2 Użytkownik nie jest zalogowany   janksz 

Napisano 11 styczeń 2007 - 22:07

Jeżeli nie jestes mechanikiem i nigdy tego nie robiłes to nie ryzykuj. Wymiana paska rozrządu to skąplikowana operacja. Wymagane jest prawidłowe ustawienie wału korbowego i kół zębatych zgodnie ze znakami. To nie jest tak, że zdejmujesz jeden pasek i zakładasz drugi. To nie łancuch do roweru. Najmniejsza pomyłka grozi uszkodzeniem głowicy, a to juz potem koszt kilkunastu set złotych. Wymiana u mechanika kosztuje nie wiecej niz 150 zł wiec czy warto ryzykować? Rolkę napinacza powinno sie wymieniac przy kazdej wymianie paska. Przy co drugiej wymianie nalezy pomysleć równiez o pompie płynu chłodzącego. Na ten temat sporo jest informacji na forum. Poczytaj troche.
0

#3 Użytkownik nie jest zalogowany   Prezes 

• Grupa: Junior Administrator
  • Auto:Renault
  • Silnik:2,0 dCi
  • Przebieg (tys.km):172

Napisano 12 styczeń 2007 - 08:24

__Robert__ napisał:

i czy koniecznie muszę wymienić rolke napinacza?

Nie tylko tą rolkę i to koniecznie :!: ale też i pompę cieczy, którą się zazwyczaj zmienia co drugą wymianę :!: a która zarazem jest drugim "napinaczem".
Dołączona grafika
0

#4 Użytkownik nie jest zalogowany   janksz 

Napisano 12 styczeń 2007 - 12:03

Prezes napisał:

__Robert__ napisał:

i czy koniecznie muszę wymienić rolke napinacza?

Nie tylko tą rolkę i to koniecznie :!: ale też i pompę cieczy, którą się zazwyczaj zmienia co drugą wymianę :!: a która zarazem jest drugim "napinaczem".

Prezes....teraz to troche przesadziłeś ;-) Napinacz jest gładkim elementem ruchomym, a uzębione kółko pompy wodnej osadzone jest na stałe. Pompa nie pełni wiec roli żadnego napinacza. Z paskiem rozrządu ma jedynie wspólne to, że jest przez ten pasek napedzana. Taka konstrukcja w Megankach i tylko dlatego zalecana jest jej wymiana przy co drugiej wymianie rozrządu. Bardziej profilaktycznie poniewaz pompy te nie sa bardzo drogie, a wytrzymałość ich jest ograniczona.
0

#5 Użytkownik nie jest zalogowany   __Robert__ 

Napisano 12 styczeń 2007 - 16:50

janksz, Nie przesadzaj ;-) że wymiana paska rozrządu w naszych silnikach to bardzo skomplikowana sprawa, te silniki ( ośmio zaworowe ) są proste jak budowa cepa i nie ma nic skompliokowanego w nich. Ustawiam sobie na znaki, przecinam stary pasek i wkładam nowy i ew. wymieniam rolke napinacza. Mi tylko chodzi o to czy mogę bez specjalnego przyrządu napiąć pasek rolką? Bardzo lubie sie bawić mechniką i postaram sie zrobić to sam.

Pozdrawiam
Robert
0

#6 Użytkownik nie jest zalogowany   Prezes 

• Grupa: Junior Administrator
  • Auto:Renault
  • Silnik:2,0 dCi
  • Przebieg (tys.km):172

Napisano 12 styczeń 2007 - 19:18

janksz napisał:

Napinacz jest gładkim elementem ruchomym, a uzębione kółko pompy wodnej osadzone jest na stałe. Pompa nie pełni wiec roli żadnego napinacza.

A drogi kolega nie zauważył że napinaczem było napisane "napinaczem" a to ("") coś oznacza :!:
Dołączona grafika
0

#7 Użytkownik nie jest zalogowany   janksz 

Napisano 12 styczeń 2007 - 20:46

__Robert__ napisał:

Mi tylko chodzi o to czy mogę bez specjalnego przyrządu napiąć pasek rolką? Bardzo lubie sie bawić mechniką i postaram sie zrobić to sam.

Najprostszą metodą sprawadzenia napięcia paska, jest próba wygiecia go palcami na jego najdłuższym odcinku o kąt około 90 stopni /prawie prostopadle do jego powierzchni/. Należy przy tym zdawac sobie sprawę z siły jaką to robimy. Mechanicy z praktyką znają swoje wyczucie. Życzę powodzenia.
0

#8 Użytkownik nie jest zalogowany   __Robert__ 

Napisano 13 styczeń 2007 - 15:40

janksz, dzieki, będę to robił w przeyszłym tygodniu w sobote lub niedzielę. A naciąg paska sobie zobaczę po zdjęciu pokrywy.

Pozdrawiam
Robert
0

#9 Użytkownik nie jest zalogowany   grzechu1977 

Napisano 16 styczeń 2007 - 11:39

witam dla ułatwienia dodam żę musisz zdjąć przednie prawe koło i odkręcić nadkole tyle mogę powiedzieć bo paska sam nie wymieniałem ale wiem że budowa silnika to banał.pozdrawiam i udanej wymiany.
grzechu1977
0

#10 Użytkownik nie jest zalogowany   rosck 

• Auto:Scenic
  • Silnik:1,6 16v
  • Przebieg (tys.km):130

Napisano 06 wrzesień 2008 - 10:42

A czy w silnikach 1,6K7M też nie macie dolnego znacznika od wału? Z tego co widze trzeba ustawić górne kółko na znacznik a dolne wg znaków na samym pasku? Dobrze kombinuje?
0

#11 Użytkownik nie jest zalogowany   krismel 

• Silnik:1,6
  • Przebieg (tys.km):92000

Napisano 06 wrzesień 2008 - 15:19

Mi pasek w garażu wymieniał ojciec - "mechanik starej szkoły". Przy 8V rzeczywiście nie ma nic skomplikowanego - ale sam bym się tego nie podjął. Trochę posiłkowaliśmy się instrukcją, ale były różnice - jak pisze rosck, nie było znacznika na dole - więc samemu trzeba naznaczyć żeby się przy zakładaniu paska nie przesunął. Wymieniałem też napinacz, pompę wody sobie darowałem - jak coś będzie się działo to wtedy wymienię. Robota na jedno popołudnie i czteropak piwa.
0

#12 Użytkownik nie jest zalogowany   macv6 

• Grupa: Użytkownik
  • Auto:Subaru Forester my03
  • Silnik:2.0X

Napisano 08 wrzesień 2008 - 18:34

Wymieniałem sam. Generalnie nie jest to trudne, tak jak koledzy napisali wyżej nie ma oznaczenia na dole mimo iż w książce jest napisane, ze jest. Ja namalowałem sobie markerem. Mi osobiście najwiekszą trudnośc sprawiło dostanie się do tego paska. Napinanie cóż ja to zrobiłem "na czuja" :) nie polecam nikomu takiej metody, ale i nie odradzam.

Ja się z wymianą uwinąłem w jeden wieczór (od 18 do 0:30).

Może i ryzyko jest, ale jaka frajda gdy później wszystko działa... :) :P
"Franz nie miał racji, Wy nie jesteście złe - Wy po prostu jesteście bezdennie głupie!"
Moja była Megi: http://megane.com.pl...opic.php?t=8448
0

#13 Użytkownik nie jest zalogowany   jarciu1111 

• Silnik:1.6 K7M

Napisano 01 listopad 2008 - 12:34

witam podepne sie pod ten temacik bo troszku tu jest napisane ale nic jak to ustawić wiec podobnie jak koledzy wymieniam pasek i jak u kolegów nie mam oznaczenia na dolnym kole nawet na górnym nie mam po zdjęciu obudowy widze pokrywke zaworów no ale na niej nie mam nic. nic co by sie zgadzało z oznaczeniami z ksiązki. mogł bym sobie zaznaczyć jak był stary ale nie mam pewności czy dobrze był załozony . jest jakaś metoda ???? plisss
0

#14 Użytkownik nie jest zalogowany   macv6 

• Grupa: Użytkownik
  • Auto:Subaru Forester my03
  • Silnik:2.0X

Napisano 01 listopad 2008 - 23:28

jarciu1111, chodzi Ci o pasek rozrządu? A dlaczego nie masz pewności czy był dobrze założony? Jeśli z samochodem wszystko ok, silnik normalnie chodzi, to ja bym zdjąc stary pasek i włożył nowy, tylko oczywiście bardzo uważał żeby niczego nie przekręcić. <ok>
"Franz nie miał racji, Wy nie jesteście złe - Wy po prostu jesteście bezdennie głupie!"
Moja była Megi: http://megane.com.pl...opic.php?t=8448
0

#15 Użytkownik nie jest zalogowany   gojgien 

• Wyświetl blog
  • Grupa: Zasłużeni dla forum
  • Auto:Scenic II Ph II '07
  • Silnik:1,5 dCi K9K-732 106KM + TL4
  • Przebieg (tys.km):136

Napisano 01 listopad 2008 - 23:53

macv6, oczywiście w tym wypadku przed zdjęciem starego paska najpierw porobić swoje znaki np: markerem na kołach i korpusie silnika. Przy silnikach 16V dobrze najpierw dorobić sobie z płaskownika przyrząd do blokowania wałków rozrządu. Jest opisany i zamieszczony rysunek (albo fotka) w którymś z postów na forum.
Dołączona grafika Dołączona grafika
mój sceniol drugi http://megane.com.pl...km-2007r-ph-ii/
Człowiek mądrzeje z wiekiem. Zwykle jest to wieko od trumny
0

Udostępnij ten temat:

• 2 stron +
  • 1
  • 2