Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Jaki olej do 1.9 dCi 130KM (2011r.)


Rekomendowane odpowiedzi

Moim zdaniem zdecydowanie warto ale możesz wybrać również bardzo dobre Penrite czy Neste (dedykowane z normami RN0720). Różnica w cenie może być mniejsza niż 50 zł, choć na pewno będzie nieco drożej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Niestety proste porównanie parametrów nie zawsze daje właściwy obraz (choć powinno) oraz jak w tym przypadku jest mało pomocne bo każdy z producentów podaje wybrane parametry ale nie wszystkie. Problemem jest też znalezienie odpowiedniej karty produktu bo to co znajdziemy w internecie nie musi się pokrywać z tym co stoi na półce sklepowej. Tu dochodzimy do pierwszego problemu Elfa a mianowicie jest on produkowany w różnych zakładach przez różnych wytwórców(i niekoniecznie muszą to być zakłady należące do Elfa/Totala) i w zależności od zakładu produkcyjnego pod tą samą nazwą handlową mogą kryć się de facto rożne produkty. Różnice nie powinny być duże (teoretycznie w przypadku lepszych produktów może nawet żadne) w praktyce zwykle w takich sytuacjach są. Allegro sprzedawało ostatnio tego Elf-a full techa w bardzo atrakcyjnej cenie (praktycznie jest to cena hurtowa)pochodzącego z ...Wenezueli. Nie twierdzę, ze jest on niższej jakości ale nie widziałem jego karty i można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że jego parametry będą inne bo z dużym prawdopodobieństwem jest wytwarzany z innych baz olejowych, może mieć również inne dodatki a sama technologia/kontrola jakości tez może pozostawiać nieco do życzenia. Elf/Total produkują oleje, które mają przede wszystkim być w miarę tanie i spełniać określone normy. To jest taka średnia półka z lepszymi (jest ich kilka) i niskiej jakości produktami (tych jest zdecydowanie więcej). Elf bazuje na tym, że ma umowę z Renault i większość użytkowników niejako z automatu wybiera produkty polecane przez producenta pojazdu. Neste ma ogromną zaletę w postaci własnych baz syntetycznych - jest jednym z 4-5 producentów baz syntetycznych na świecie. To daje im duża przewagę przy opracowywaniu "receptur" bo mogą lepiej dostosować bazę pod konkretne wymagania i dla siebie mogą wybrać bazy o lepszych parametrach wyjściowych. Firma kupująca gotowe bazy olejowe (ponad 90% rynku) ma zawsze mniejsze możliwości. Druga sprawa to fakt, że producenci tacy jak Penrite, Millers, Neste czy Liqui Moly/Meguin produkują wyłącznie sami w 1 i tym samym zakładzie produkcyjnym (lepsza jakość i powtarzalność)a karty techniczne odpowiadają stanowi faktycznemu i nie zmieniają się jak w kalejdoskopie (co ma miejsce w przypadku wielu firm). Oleje tych marek nie są również prawie w ogóle podrabiane (wiem tylko o przypadku Liqui Moly) oraz istnieje bardzo łatwy sposób identyfikacji zarówno konkretnej bańki oleju jak i sprzedawcy (szczególnie w przypadku Penrite, Millersa, Meguina czy Neste) bo nie sprzedają tego wszyscy i z różnych źródeł - zakładów produkcyjnych.

Co do samej jakości to Neste i Penrite (a także Millers) to górna półka jakościowa i są to oleje wybierane przez wymagających użytkowników. Sporo opinii można poczytać w internecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam,

Przymierzam się do wymiany oleju w Megane III 1.9 dCi 131KM. Jestem bardzo zdziwiony gdyż w przeciwieństwie do mojej poprzedniej Megane II z tym samym silnikiem producent zaleca mi stosowanie oleju 5W40 spełniającego normę RN 0710. W Megane II oczywiście lałem Elf Full-Tech 5w30 RN0720.

Skąd taka zmiana u Renault? Przecież to ten sam silnik z FAP-em...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli auto  ma  Fap-a  to  olej  musi  spełniać  normę   RN0720 

Jeden  z  najlepszych  olejów  na  rynku  to ;  Valvolina - Syn Power Xtreme MST C4 5W-30 ; ACEA C4-10 ; Renault RN 0720

Edytowane przez Andrzej-2010
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Dnia 9.09.2017 o 20:14, Andrzej-2010 napisał:

Jeżeli auto  ma  Fap-a  to  olej  musi  spełniać  normę   RN0720 

Jeden  z  najlepszych  olejów  na  rynku  to ;  Valvolina - Syn Power Xtreme MST C4 5W-30 ; ACEA C4-10 ; Renault RN 0720

Neste, Penrite, Millers czy kilka innych olejów z RN0720 jest moim zdaniem lepszych. Valvo już bardziej jedzie na opinii bo oleje są całkiem przeciętne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę  o  fakty ;

  Dla ;  Valvolina - Syn Power Xtreme MST C4 5W-30 ; ACEA C4-10 ; Renault RN 0720  ; 

Wskaźnik lepkości              .. ASTM D-2270 .....   170

Lepkość, mPa.s –30ºC. ASTM D-5293      ..   < 6600

TBN, mg KOH/g ASTM D-2896                           ....... 7,2

 

Temperatura krzepnięcia, ºC ASTM D-5950    ... - 42 ºC

Temperatura zapłonu, COC,. ASTM D-92        .....235 ºC

Edytowane przez Andrzej-2010
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametry niemal identyczne jak w Neste. Słaby TBN (nie wiem jaki jest w Neste) i brak parametru Noack.  Podane parametry niezłe,/szkoda, że nie ma VOA tego oleju (przynajmniej ja nie znalazłem) bo by było więcej danych do analizy. Odnoście Valvoline to oni produkują na bazach dostarczanych przez Neste. Neste jako jeden z kilku na świecie producentów baz syntetycznych ma większe możliwości bo może wyprodukować sobie bazę lepiej pasującą do danego pakietu dodatków i wymogów stawianych przed danym olejem. Klienci (np. Valvoline) otrzymują zwykle bardziej standaryzowany produkt (bazę) i mają mniejsze pole do działania przy opracowywaniu składu, tym bardziej że większość olejów produkowanych jest pod daną normę na zasadzie gotowa baza + gotowy pakiet dodatków pod dana normę (które kupuje się od producentów). Nie zdziwiłbym się jakby Neste i Valvoline miały identyczne pakiety dodatków a różnice (najprawdopodobniej na korzyść Neste) między olejami były minimalne. RN0720 to specyficzna norma i podobnie jak w przypadku wielu norm oleje spełniające tą normę będą do siebie mocno zbliżone bo norma wymusza określone dość specyficzne  parametry oleju, które wymuszają taką a nie inną formulacje i zastosowanie jeśli nie identycznego to bardzo zbliżonego pakietu dodatków. Producenci mogą korzystać jednak z nieco innych baz (Neste w wielu przypadkach wzbogaca bazy PAO) lub stosować nieco inne wielkości poszczególnych dodatków (np. boru)  pod warunkiem, że nie będą miały one miały istotnego wpływu na parametry zapewniające spełnienie pożądanej normy. Patrząc na parametry należy również zwrócić uwagę na metodologię badania danego parametru bo w zależności od przyjętej metodologii różnice mogą być kolosalne (często przy temperaturze zapłonu).  Czasami jest tak, ze dany olej na papierze wygląda świetnie ale analiza przepracowanego oleju nie daje już tak pozytywnego obrazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, ze Valvoline jest polecany? Problem w tym, że popularność nie musi odzwierciedlać jakości (i zwykle nie odzwierciedla). W ankiecie na forum alfy Valvo jest na 1 miejscu a teraz mało kto tam tą markę stosuje a jeszcze mniej poleca. Valvoline miało b. dobre oleje ale lata temu. Obecnie opinia o tych olejach jest lepsza niż same oleje i dotyczy to również Motula. Castrol jest nadal bardzo popularny a chyba każdy kto się bardziej interesuje tematem nie poleci olejów tej marki. Od bardzo wielu Klientów słyszę, że przechodzą na inny olej bo Valvo się popsuło. Ja nie twierdze, ze ten olej jest zły bo jest dobry i pewnie lepszy od Elf-a ale nie róbmy z tego topowego produktu. Zresztą możliwości z norma RN0720 są bardzo ograniczone i nie da rady zrobić super-hiper oleju bo najzwyczajniej nie spełni normy.

  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tomek evo, najlepiej ignorować te posty (to tylko gotowce i linki) :-)

 

Elf imo ma w ogóle bardzo wysoką temperaturę zapłonu (240), więc gdyby sami się nie przyznali że to hydrokrakowany olej, to chyba tylko po karcie charakterystyki można by to stwierdzić :-) Oczywiście czytałem opinie, że po 10k km Elf jest 'wodą', ale to cały czas olej najtańszy jeśli chodzi o RN0720 + zalecany przez renault + parametry ma całkiem spoko.

 

A nie uważasz, że tak naprawdę wypadałoby zacząć od tego ile oleju bierze konkretne auto? Bo jeśli ilość byłaby minimalna, to może warto byłoby wziąć pod uwagę oleje, które nie mają wyśrubowanych niskich wartości popiołowych, tylko wziąć coś lepszego z większą ilością popiołów?

Edytowane przez niebianskaskurwoala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest taka, że oleje low/mid saps (z normami ekologicznymi C1, C2, C3, C4) mają siłą rzeczy bardzo ograniczony pakiet dodatków ochronnych. Poziom spasów wpływa na żywotność filtra cząstek stałych ale nie jest tak, że po jednym zalaniu silnika olejem full saps filtr się zatyka. Wg. niektórych teorii oleje full spas maja realny wpływ na filtr dopiero po przebiegu rzędu 50  czy nawet 100 tys. km. Wg. mnie większe znaczenie ma jakość tankowanego paliwa (i nie pisze o tym, że jedna stacja lepsza od drugiej bo ogólnie paliwo mamy kiepskie). Osobiście w swojej (zony) Renówce stosuje obecnie olej mid saps ale nie spełniający normy RN0720 tylko dedykowany bardziej pod VW 504.00/507.00 (norma bardzo wymagajaca i wymuszająca dobre pakiety dodatków i dobrą bazę -często stosowane są domieszki PAO). Olej ten wyróżnia się bardzo fajnym pakietem dodatków (nowy pakiet pod tą normę stosowany do tej pory jedynie przez kilku producentów) i charakteryzuje dużą jak na oleje ekologiczne ilością dodatków ochronnych (w szczególności boru) no i ma całkiem sporo PAO. Do tego kosztuje niecałe 100 zł za 5l. Składu jestem pewien bo kolega robił badania laboratoryjne. Żeby nie było dodaje mix Archoil AR9100/9200 i to zapewnia nieporównywalnie wyższy stopień ochrony silnika w stosunku do standardowego oleju i do tego poprawia czystość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że chodzi o specola (jestem ogólnie fanem tych olejów :P)? Ja mam właśnie bardzo duży dylemat, czy go nie zastosować. Tak na prostą logikę: specol c3 ma 0,7% popiołów, a RN0720 0,4% (?). Jeśli silnik "bierze" 100g oleju na 10 000 km, to mówimy o różnicy na poziomie ~3g. Dla dobrze działającego DPF to tyle co nic, a jednak ochrona dla silnika znacznie większa. Popraw mnie jeśli źle myślę :-)

 

BTW. ja zamiast "modyfikatorów tarcia", szczególnie w przypadku aut po kimś, jestem zwolennikiem wszelkiej maści cerami* (-zerów, -zatorów, -cznej ochrony itd.) ;)

Edytowane przez niebianskaskurwoala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!