Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Łańcuchy śniegowe w nietypowym rozmiarze 95


Rekomendowane odpowiedzi

W poprzednich autach (Fiat Siena i Kangoorek) zdarzało mi się używać łańcuchów śniegowych i myślę, że bywa to czasem przydatny wynalazek, szczególnie dla mieszkańca nizin jadącego zimą w góry. Do czasu wprowadzenia znaków drogowych C-18 (nakaz używania łańcuchów przeciwpoślizgowych) i C-19 (koniec nakazu używania łańcuchów przeciwpoślizgowych) w łańcuchach jeździli tylko cepry, miejscowi radzili sobie bez nich. Do takiego wniosku doszedłem kiedyś będąc w Jeseniku, obserwując związek tablicy rejestracyjnej i obecności lub braku łańcuchów na kołach. Od momentu wprowadzenia ww. znaków, na oznakowanych drogach obowiązek jest dla wszystkich i mówi się trudno. Czasem posiadanie takiego gadżetu może uratować d... Pamiętam jak wybierając się do Szklarskiej Poręby, jesienią któregoś roku, bez przekonana wrzuciłem łańcuszki do bagażnika Kangoorka. Którejś nocy zaczęło sypać i to dość poważnie. Tego dnia mieliśmy jechać do Harrachova. Widząc co się święci założyłem łańcuchy na koła i to był dobry wybór. Jadąc początkowo boczną drogą minęliśmy kilkanaście samochodów buksujacych bez większych rezultatów lub siedzących w rowach. Udało się nam nawet ominąć autobus stojący prawie w poprzek drogi. Praktycznie do przodu jechaliśmy tylko my! Żebyście widzieli miny tych kierowców!

Ale do rzeczy. Mając w perspektywie sylwestrowy wyjazd w góry, chcę kupić łańcuszki do mojego Grand Scenica (205/60R16) i tu jest problem. Wg. najczęściej stosowanej numeracji potrzebny jest rozmiar 95 (KN-95). Po rozpoznaniu w sieci doszedłem do wniosku, że jest to dość rzadko spotykany rozmiar, szczególnie w grupie najtańszych produktów a takie chcę nabyć. Uważam, że nie ma sensu przepłacać, bowiem w góry zimą wyjeżdżam dość sporadycznie i jeśli np. nie będzie sporego śniegu, to może się zdarzyć, że nabytek mój pozostanie nietknięty aż do momentu sprzedaży auta. Jednak aby nie narażać się policjantom (znaki) i żeby nie stresować się w ekstremalnych warunkach (takich jakie opisałem) postanowiłem się w łańcuchy zaopatrzyć. Najtańsze jakie znalazłem to Simaka SkiPass 95 (146,30 zł). Chińczycy (np. Taurus) niestety nie robią takiego rozmiaru. W tym upatrzonym przeze mnie modelu ogniwa mają standardową szerokość czyli 12 mm. Inne łańcuchy (niestety o wiele droższe) mają szerokość ogniw 10 lub nawet 9 mm. Te najsubtelniejsze są „zalecane do samochodów o małym prześwicie między oponą, a elementami zawieszenia, w szczególności tych z układem ABS”.

I teraz pytanie. Czy używając łańcuchów z ogniwami 12 mm nie narażam się na jakąś „demolkę”? Czy ktoś używał takich w Scenicu II na gumach 205/60R16?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem demolka jest wtedy gdy łańcuch się zerwie, zwłaszcza jak się trochę za bardzo rozpędzimy. Każdy łańcuch dedykowany jest do pewnych rozmiarów opon. Scenic II nie wydaje mi się autem nisko osadzonym żeby 3 mm robiły różnicę. Myśle, że to kwestia jakości materiałów i wykonania. Dobrze sprawują się łańcuchy rombowe. Miałem styczność z łańcuchami Michelin i Konig, bodajże obydwa z autonapinaczem. Obydwa godne polecenia. A cena. Cóż. Jakość kosztuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!