Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Wymiana uszczelki miski olejowej dti


Izydorek

Rekomendowane odpowiedzi

Od bardzo dawna miałem problem z pocącą się miską olejową i chciałem naprawić to w swoim zakresie. Wieć postaram się krótko opisać czy i jak w domowych warunkach spróbować naprawić samemu tą usterkę. Jeśli piszę nie w tym miejscu na forum "sory" przenieście gdzie należy.

 

Po pierwsze jeśli tak jak ja uważasz że sam potrafisz o swoje auto zadbać najlepiej, można to wykonać w "garażowych warunkach" ale jeśli twój garaż składa się z młotka, klucza 13 i starego śrubokręta będzie bardzo bardzo ciężko :P.

 

Do rzeczy.

Trzeba zdemontować prawe koło przednie, osłonę w nadkolu część przednia. Zdjąć plastikowe osłony silnika: dolna i górną jeśli takowe posiadacie. Obudowę filtra powietrza wraz z przepływomierzem oraz rurę do turbo. Spuścić olej z rozgrzanego silnika (mnie akurat czekała zmiana). Następnie należy odkręcić poduszkę dolną silnika (tą pod silnikiem) i rurkę połączone z łapą i miską olejową. Rurę wydechową jak najbliżej silnika tzn. u mnie nie daleko katalizatora czy filtra sadzy jak kto woli na łączeniu elastycznym pozostawione kolano swobodnie uginało się. Następnie odkręcamy łapę koło rozrządu (nakrętkę i 3 śruby wkręcane w nadwozie) unosimy silnik blisko rozrządu tak żeby wyjąć poduszkę i ja podłożyłem stos klocków drewnianych o wysokości 12cm w miejsce poduszki silnika (zdjęcie 1)

 

post-49096-0-88444600-1365884527_thumb.jpg

post-49096-0-61994100-1365885386_thumb.jpg

 

Później popuszczamy lekko poduszkę tą przy skrzyni tak żeby nakrętki były na szpilkach i unosimy z tej strony skrzynie delikatnie obserwując na ile nam owa poduszka pozwoli unieść skrzynie biegów z silnikiem (skrzynia biegów manualna).

 

post-49096-0-22898500-1365887918_thumb.jpg

 

Silnik i skrzynia musi być solidnie podparte w co najmniej 2 miejscach mi to zapwnił stos klocków drewnianych i podnośnik z nie odkręconą poduszką skrzyni.

Następnie odkręcamy śruby miski olejowej, 4 od skrzyni biegów (jedna trzymała rurkę z łapą silnika) na klucz 16 i 22 śruby torx. U mnie nie było najmniejszego problemu z odkręceniem mając odpowiednie klucze nie ma większego problemu z dostępem. Następnie luzujemy ją od korpusu silnika. Ja delikatnie podważyłem szerokim śrubokrętem. Obniży się ale nie koniecznie wyjdzie. Troszkę gimnastyki mnie kosztowało zanim wpadłem na moje rozwiązanie. Ja za wystające ucho (zdjęcie 1 przełożone przez nie przedłużka klucza nasadowego) przy rozrządzie zrobiłem sobie ramię z dźwignią na której uniosłem silnik jeszcze troszkę w górę i mogłem poruszać nim dodatkowo w przód i tył. Inna osobna która mi pomagała dość swobodnie zdemontowała miskę z samochodu. A oto jej widok:

 

post-49096-0-19027000-1365885213_thumb.jpg

post-49096-0-07670000-1365885165_thumb.jpg

 

Następnie zabrałem się za oczyszczenie jej.

 

post-49096-0-37820100-1365885481_thumb.jpg

 

Następnie odtłuściłem rowek w misce, nałożyłem niewielką warstwę silikonu wysokotemperaturowego (choć mówią że nie ma takiej potrzeby), wcisnąłem nową uszczelkę w rowek. I nowa uszczelka względem starej zdecydowaniej więcej wystawała z rowka miski. Kolejnym kroku montujemy wszystko w odwrotnej kolejności i tyle. Miskę olejową przykręciłem najpierw na 15Nm a następnie poprawiłem 20Nm i tyle. Potem jeszcze wymieniałem uszczelkę kolektorów i wymiana oringów w rurce smarowania turbo. Wymiana filtrów, zalanie nowego oleju i do boju ;). Zobaczymy jak się sprawdzi i czy będą jakieś problemy jeszcze.

 

Sory za takie opisowe przemyślenia i mało fotek ale nie miałem na to poprostu czasu.

Pewnie macie swoje sposoby ale ja z tym problemem poradziłem sobie właśnie tak i może ten temamt komuś pomoże. Jak widać na zdjeciach przyda się parę drobiazgów jaki dobry podnośnik, trochę kluczy, solidne miejsce do wykonania tej operacji no i chęci. Nie odkręcałem sań ani nic innego niż opisałem.

Edytowane przez Izydorek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!