Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Moja córa połamała obie rolety tylnych drzwi.

Czy ktoś ma patent aby to skleić?

Próbowałem kropelką ale puszcza.

Niestety jedna jest złamana na pół. I sam zaczep już wypadł.

Dziękuję i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem tego plastiku nie można pokleić, a choćby nawet to nie będzie to estetyczne i dość mocne, by roleta pozostała wyciągnięta.

U siebie też jedną z tego powodu wymieniałem na używkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że da się bez wymiany boczków zmienić?

 

Poczekam aż Dzieciaki przestaną je tarmosić, to wymienię na używki. Ale póki co muszę jakąś je zmontować.

Chyba pojadę to poxipolem po całości i już ;-) Albo dłuższy drut na ciepło...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam u siebie ten sam problem, z tym ze tylko w jednych drzwiach <szukaj> Probowalem kropelka ale jak wyzej nie pomaga... Mam taki pomysl zeby zrobic dziurki w uchwycie i w peknietej polowie rolety w wkleic tam do srodka jakis w miare sztywny precik... jak znajde troche czasu i wyprobuje te metode to dam tu znac :)

lapka2.gif

Regulamin pkt. 5.6 - pl-literki

P_r_z_e_m_o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Moja amatorska naprawa osłony przeciwsłonecznej (rolety) w tylnych drzwiach.

Samochód Scenic II ph1.

 

FILM:

https://www.youtube.com/watch?v=XqqmMu1kYSk

 

Na pewno nie jest to profesjonalne wykonanie, ale na obecną chwilę działa.

Oryginalny zaczep urwał mój synek. Z biegiem czasu na pewno przeprowadzi testy wytrzymałościowe nowego. Jeżeli ponownie urwie zaczep, to zrobię drugi film z poprawek.

Na obecną chwilę, najmniej solidnie siedzi zaczep plastikowy na metalowym pręcie. Pręt jest za cienki, ale nie chciałem korzystać z grubszego, ponieważ mógłbym zbyt mocno rozwiercić plastikową prowadnicę. Dlatego z czasem uchwyt może się odczepić. Jeżeli tak się stanie, to na metalowy pręt wsadzę gumową koszulkę (termokurczliwą) od kabla elektrycznego i dopiero na nią nasunę plastikowy zaczep. Dzięki temu uchwyt będzie lepiej się trzymał i nie wypadnie nawet przy mocnym szarpnięciu.

 

Do prac wykorzystałem:

- elektrodę - to ten pręt metalowy (nierdzewny).

- wiertarkę

- wiertło (2,5)

- kombinerki

- 30 min wolnego czasu

Edytowane przez P_r_z_e_m_o
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brawo!

 

zrobiłem identycznie 5 lat temu. trzyma do dziś. testowane przez dwójkę dzieci.

przydała by Ci się do takich prac mała ręczna zakrętarka z wiertłem, bo ten "karabin" jest niestabilny do precyzyjnych robót :)

Edytowane przez mrarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkrętarka faktycznie byłaby lepsza, ale tak na prawdę naprawa tej rolety wyszła spontanicznie i nie byłem kompletnie do niej przygotowany.

Podjechałem do teścia. Akurat miał otwarty garaż. Zobaczyłem u niego pręt metalowy i stwierdziłem, że nada się w sam raz na łącznik prowadnicy. Złapałem za wiertarkę, a rodzinkę poprosiłem o filmowanie :). Wyszło tak jak widać na filmie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiecie że do naszych scenioli robili i wkładali 2 rodzaje rolet??

Niedawno taką widziałem w jednych drzwiach sceniola wystawionego do sprzedaży, myślałem wówczas, że nie jest to oryginał, a ładnie pasuje.

Po kilku dniach, a właściwie w ubiegłym tygodniu okazało się, że roletek są 2 rodzaje...

Jedna taka właśnie do mnie przypadkowo trafiła z kompletnym bokiem lewych drzwi, jak zakupiłem komplet tapicerki z demontowanego, angielskiego grand sceniola.

Sprzedawcy chyba nie chciało się tego rozbierać i posłał całość.

Niestety tapicerka kolorystycznie mi nie pasuje, więc została odesłana ale już bez roletki. Z tego tytułu będzie mniejsza kwota do zwrotu, nawet pomniejszona o 2 sztuki, bo od razu zamówiłem tą drugą do pary.

W czym jest taka fajna??

Ano w tym, że jest inaczej zrobiona na górze czyli w miejscu najbardziej podatnym na złamanie, zerwanie zaczepu.

Tu fotka tych najczęściej spotykanych i ich numery referencyjne, z naklejek widocznych po całkowitym rozwinięciu rolety:

thumb_hosting_zdjec_1407869175__photo_20140812_183114_1280x720.jpg thumb_hosting_zdjec_1407869427__photo_20140812_184528_1280x720.jpg

Mam ich 3 szt, 2 sprawne jakie mam w aucie i jedna stara, już kiedyś podmieniona.

na wszystkich numer referencyjny to:

087020000100/02 dla lewej

087020000200/02 dla prawej

Są z kwietnia 2005 roku

Ta, która tak mi się spodobała, że wymieniam sprawne na lepsze, jest również z tego okresu - lipiec 2005 ale numer ma inny:

087020001100/03 dla lewej

thumb_hosting_zdjec_1407869370__photo_20140812_183718_1280x720.jpg

A tu na fotkach ta zasadnicza różnica:

thumb_hosting_zdjec_1407869146__photo_20140812_183136_1280x720.jpg thumb_hosting_zdjec_1407869216__photo_20140812_183208_1280x720.jpg thumb_hosting_zdjec_1407869236__photo_20140812_183408_1280x720.jpg

thumb_hosting_zdjec_1407869248__photo_20140812_183431_1280x720.jpg thumb_hosting_zdjec_1407869284__photo_20140812_183542_1280x720.jpg thumb_hosting_zdjec_1407869304__photo_20140812_183621_1280x720.jpg

Jak widać górne zawieszenie nie jest plastikową listwą, osłabiona w środku przewężeniem ale poprzeczna zaszewką z cienkiego skaju na siateczce, w którą jest wprowadzony pręt stalowy 4 albo 5mm (nie mierzyłem)

Pret jest zakończony z obu stron gumowymi korkami. Średnica pręta jest powiększona przez 2 kawałki gumopodobnej rurki PVC, (jak wężyki podciśnienia przy silniku) pomiędzy którymi zakładany jest przetykowo (ma tylko otworek, bez przecięcia spotykanego w tych popularnych typach) wieszak i jednocześnie uchwyt roletki.

Z dołu zarówno jedne jak i drugie są identyczne, więc bez problemu pasują do boczka drzwi..

Już i na Allegro takie widziałem ale cena wydawała mi się kosmiczna.

Tak przyglądając się tym różnicom, uważam że każdą z plastikową listwą można by w ten sposób naprawić, doszywając na maszynie, (nawet takiej domowej) odpowiedni zgięty wzdłuż 3cm szeroki pasek skaju do górnej części siatki (po odcięciu albo zerwaniu plastiku) i zastosowaniu pręta z gumowymi wężykami zakupionymi na metry. Problem tylko z poszukaniem odpowiednich korków na końcówki pręta.

Obcinając od siatki zepsutą listwę przy jej krawędzi, siatki powinno na długość wystarczyć.

No i oczywiście wieszak musimy posiadać z zepsutej roletki.

W każdym razie gra jest warta świeczki, bo o wiele to sztywniejsze i mocniejsze jak sztukowanie drutem.

 

I na koniec jeszcze drobny sposób na osłabione mocowanie roletki w boku tapicerki.

Z jednej strony wkładamy ją, tą strona która się luźno obraca, do przygotowanego gniazda do strony tyłu drzwi.

Ta ze skręconą gumą zawsze jest z przodu i jeśli roleta jest w stanie zwiniętym, to przekręcamy tą końcówkę około 20 do 25 obrotów przeciwnie do kierunku rozwijania.

To jest to wstępne naprężenie, które nam roletę pozwija do końca.

Ja u siebie skręcam 23 obroty.

Teraz trzymając tą końcówkę wciskamy ją w gniazdo pod widoczny ząbek.

Niestety czasami ten ząbek ledwo trzyma końcówkę i ta jest podatna na wyskoczenie i samoczynne zluzowanie wstępnego skręcenia.

Tak mam u sienie w jednych drzwiach.

Nad ząbkiem widoczne są dwa prostokątne, poziome otwory.

W jeden z nich, ten bliżej środka, wkręciłem blachowkręt z małym łbem, długości 20mm średnicy 4mm, (8 takich jest w każdym topikowym bezpieczniku nożowym, stosowanym w transformatorach sieciowych, czasami takie stare można w trawie znaleźć) tak że gwint leży ciasno na ząbku.

Jest taki długi, bo musi trzymać w plastiku, a ponadto jego łeb musi być przed ząbkiem, dociskając go do końcówki roletki.

thumb_hosting_zdjec_1407925909__ssa44776_1280x960.jpg thumb_hosting_zdjec_1407925946__ssa44770_1280x960.jpg thumb_hosting_zdjec_1407925989__ssa44769_1280x960.jpg

Prostokątne otworki bez blachowkręta można zobaczyć 2 posty niżej na 2 fotce.. Tam są prawe drzwi, więc te otworki znajdują się z lewej strony, bliżej słupka srodkowego.

Edytowane przez gojgien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie takie głupie może pytanie lecz dopiero teraz znalazłem tą stronę.Czy ktoś zakładał rolety tylnych drzwi gdy ich nigdy nie było od nowości.Przerabiał to ktoś duże są takie koszty z tym związane.Ja właśnie mam uboższą wersję ,a zawsze mi się marzyły takie rolety.Co prawda widzę ,że jest różnie jest z ich jakością-ale zawsze.Wiem,że można przykleić na szybę lub założyć na opuszzczoną szybę i też będą rolety,ale takie orginały to inaczej wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pomiędzy plastikiem podszybia w tych drzwiach, a elementem tapicerowanym widzisz szczelinę o szerokości 5mm równoległa do szyby, to masz miejsce na zabudowanie rolety.

Wspomniane wyżej zaczepy do jej zabudowy pod tapicerką są w każdym plastikowym boczku i tylko od odpowiedniego wyprofilowania elementu tapicerowanego zależy czy roletka będzie gładko się rozwijała.

Musisz także mieć w górnej uszczelce widoczny ząb, by tą roletkę zawiesić..

Jeśli masz te dwa elementy to zakupujesz 2 roletki najlepiej komplet choć mogą być także dwie identyczne i jedną odwrotnie nawijasz i w przeciwnym kierunki skręcasz wstępne naprężenie, o którym w poprzednim poście pisałem.

Zabudowa trwa około 20 minut na jedną stronę jeśli już masz wprawę w zdejmowaniu tapicerki.

potrzebne TORX 20, 30 i szerszy płaski śrubokręt do podważania uchwytu z przyciskiem sterowania szybami..

thumb_hosting_zdjec_1407925446__ssa44778_1280x960.jpg thumb_hosting_zdjec_1407925527__ssa44777_1280x960.jpg thumb_hosting_zdjec_1407925609__ssa44779_1280x960.jpg thumb_hosting_zdjec_1407925639__ssa44774_1280x960.jpg

 

Dodano: 14 sie 2014 - 14:17

Przekopując Allegro znalazłem komplet 2 sztuk, takie jak u siebie zakładam, te z metalowym prętem, koszt jednej 80zł + przesyłka

http://allegro.pl/scenic-ii-roleta-oslona-przeciwsloneczna-z-drzwi-l-i4428091960.html

http://allegro.pl/scenic-ii-roleta-oslona-przeciwsloneczna-z-drzwi-p-i4428092778.html

Edytowane przez gojgien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki dostałem nawet gotowca z aukcja roletki.To więcej niż się spodziewałem.Ten ząbek na górze mam tylko kwestia tej szczeliny po szybą w boczku nie wiem czy mam pójdę sprawdzić.Myślałem,że musi być inny boczek w którym jest taka szczelina-ale może mam taką szczelinkę u siebie.U mnie boczek będzie trochę inaczejsię ściągać bo mam korby do szyb z tyłu nie elektryczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

By informacja w sprawie drugiego typu roletek była pełna, wklejam fotki z numerami referencyjnymi roletki prawej i dokładnie pokazane środkowe zawieszenie

thumb_hosting_zdjec_1408658209__ssa44823_1280x960.jpg thumb_hosting_zdjec_1408658254__ssa44827_1280x960.jpg thumb_hosting_zdjec_1408658283__ssa44828_1280x960.jpg thumb_hosting_zdjec_1408658300__ssa44829_1280x960.jpg

Edytowane przez gojgien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!