Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Kończąca się turbina?


Reins

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Czy ktoś z Was, drodzy koledzy, mógłby określić czy moja turbina się kończy? W moim 1.5 dCi (106 km, Megane 2009 r) słychać wyraźny gwizd przy dodawaniu gazu. Gwizd ten objawia się ponadto gdy hamuję silnikiem. Być może jest to efekt wchodzenia i schodzenia turbiny z obrotów. Kiedy się już rozkręci nie ma niepokojących dźwięków. Przysłuchałem się dziś innej Megance z silnikiem 1.5, ale 110 km i tam gwizdu turbiny nie słychać.

Dodam, że auto nie traci mocy, nie kopci ani na niebiesko ani na czarno, nie bierze oleju.

Z góry dziękuję a poniżej załączam plik:

http://www67.zippyshare.com/v/2107109/file.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja gwiżdże jeszcze głośniej. Na początku też myślałem, że kończy się turbina :) . Trwa to już od 2008 roku, kiedy nabyłem auto :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

mam ten sam przypadek. Posiadam 1.5dci też 106KM ale 2006r po lifcie.

Auto nabyłem w lutym z włoch. Ten sam dźwięk towarzyszy od początku i wiele razy się już zastanawiałem co to jest i dlaczego tak gwiżdże. Turbina była oglądana oraz badana pod komputerem w czasie jazdy. Wszystkie parametry wzorowe, nie kopci ani na biało ani na czarno. Nie miałem tylko możliwości sprawdzenie czy gdzieś jest nieszczelność w dolocie, ale z drugiej strony czytałem że jeśli jest nieszczelność to kopci z rury lub ma spadki mocy. A tutaj nic z tych rzeczy przyśpiesza płynnie i ładuje moc od dołu jak należy.

Spalanie raczej OK, bo na tracie bez klimy na odcinku 100km komputer pokazuje 4,6l a z klimą ten sam odcinek 5,1l.

Również mi gwiżdże przy hamowaniu silnikiem szczególnie przy małych prędkościach. Wewnątrz auta nic nie słychać jest cisza... ale jak otworzy się okno to już tak. Trochę nie daje mi to spokoju i czuje dyskomfort bo inne auta z turbinami tak nie mają ;) a ja nie lubię jak coś jest nie tak, nawet najmniejszą pierdołę odrazu robię bo chce mieć wszystko OK.

Ostatnio zauważyłem patrząc z przodu przez kratkę w błotniku że mam spocony prawy dolny róg od IC olejem. Byłem na oględzinach i stwierdzono że to nic złego często się to zdarza i że spocenie jest w granicach "normy" ;) ... myślałem że może tam jest jakaś nieszczeloność i gwiżdże ale jednak nie bo po ostatnich oględzinach gwizdanie słychać z okolic turbiny.

 

Podsumowując niby wszystko jest OK ale cały czas czuje niepewność. Dajesz mi nadzieję ;) że widocznie nasze wersje tak mają bo 1.9 czy 1.5 ale słabsze nic 106KM tak nie gwiżdzą.

Szukałem nawet na YOU TUBE jak to wygląda na świecie <piwko> z 1.5 i jest tam kilka podobnych filmików ale niestety bez oznaczenia jaka wersja mocy oraz bez info co dalej z tym robili.

 

Będę śledził wątek oraz postaram się to nagrać jak u mnie hula wiatr ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam sceniola z tym silnikiem z 2007 roku jednak w kwietniu 2010 kompletny silnik z osprzętem był wymieniany w ASO we Francji, jak go w grudniu 2010 roku kupowałem miał przebieg 23 tys km.

Taki sam a może nawet głośniejszy gwizd (może to sprawa nagrania) jest słyszalny od początku jak z autem się zapoznawałem.

Praktycznie w środku jednak go nie słychać. Jest słyszalny jak w czasie jazdy mam szybę w drzwiach kierowcy opuszczoną, co zdarza się niezmiernie rzadko z okazji posiadania klimatronika.

Najczęściej jest to słyszalne jak ruszam z jeszcze otwartą szybą, po pobraniu biletu wjazdowego na płatne parkingi. Mnie akurat ten świst się podoba. Starszego sceniola 1,9 specjalnie wyżej kręciłem by turbinka gwizdała. <piwko>

Pozostałe objawy jak wyżej czyli ich brak, nie kopci, nie bierze oleju, nie traci mocy.

Gdyby jeszcze znaleziono prosty sposób na zatkanie EGR-a w tym silniku.....

 

.

 

Dodano: 10 cze 2013 - 14:47

Ostatnio zauważyłem patrząc z przodu przez kratkę w błotniku że mam spocony prawy dolny róg od IC olejem. Byłem na oględzinach i stwierdzono że to nic złego często się to zdarza i że spocenie jest w granicach "normy"

Również to miałem, wystarczyło lekko dociągnąć opaskę na gumowym przewodzie na tym króćcu IC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak jest nas więcej...

Czyżby trafiła się taka seria jednostki napędowej z tzw. "ten typ tak ma" ??

 

Przychodzi mi na myśl jedna rzecz... (nie jestem specem od mechaniki) poprawcie mnie jak coś:

to jest wersja 1.5dci 106KM czyli najmocniejsza wtedy moc z 1.5.

Czy jest możliwe że, program sterowania tej jednostki (aby uzyskać większą moc) jest inny niż w słabszych 1.5 a co za tym idzie turbina (zmienna geometria) ma inne ciśnienie co powoduje większą pracę turbiny i to właśnie wpływa na to że jest inny dźwięk jej pracy?

Myślicie że to może być w jakimś stopniu powodem?

Zastanawia mnie cały czas jak to jest że ona przy hamowaniu silnikiem jest słyszalna i to nawet poniżej 1 800 obrotów.

 

Dodano: 10 cze 2013 - 15:02

Gdyby jeszcze znaleziono prosty sposób na zatkanie EGR-a w tym silniku.....

 

jak by to wpłynęło na jego pracę?

Czyściłeś go już? wiele o tym czytałem ale nie wiem czy chce ingerować w coś co dobrze pracuje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie czyściłem, a że dobrze pracuje nie znaczy, że jest dobre dla silnika. Może ekoterrorystom się to podoba jednak właścicielowi takiego auta niekoniecznie musi. Niech ci eko sami oddychają częściowo zużytym i zabrudzonym powietrzem, to zrozumieją jak czują się nasze silniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam Megane 2 PH2 - silnik 1.5 - 106KM - również występuje wspomniany cichy gwizd.

Moim zdaniem nie jest to niepokojące, znam więcej aut z delikatnym gwizdem z turbiny - i to nawet od nowości.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też chętnie bym się dowiedział. Chyba najlepiej będzie zadzwonić do ASO.

Co do tych dźwięków turbiny.... to cały czas nie daje mi spokoju to dlaczego ona gwiżdże gdy hamuje silnikiem. Czasem jest tak że jadę sobie spokojnie np. na trójce ok. 50km/h ledwo ją słychać nawet przy otwartych oknach ale jak tylko puszczę gas odrazu znacznie głośniej gwiżdże. Chciałem to jakoś nagrać ale ciężko to w ruchu zrobić bo więcej wiatr robi szumu niż ta turbina :)

Macie jakieś wskazówki co tutaj jeszcze oglądnąć, sprawdzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również się zastanawiałem i biorąc to na logikę, wydaje mi się, że wytłumaczenie jest następujące:

 

Jadąc sobie ze stałą prędkością, dawkowane jest paliwo, czyli zachodzi proces spalania, a więc spaliny mają jakieś tam ciśnienie i napędzają turbinę. Gdy zdejmiemy nogę z gazu, dawkowanie paliwa jest zatrzymane i ciśnienie spalin spada, a więc i obroty turbiny zaczynają powoli spadać. Stąd ten gwizd. Wydaje mi się że to jedyne wytłumaczenie.

 

Pozdrawiam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jest trop :mrgreen: swist powodowany hamowaniem silnika moze wytwarzac sie przy wydmuchanej uszczelce miedzy turbina a układem wydechowym. Widzialem podobne zachowanie w volvo. Jest na YT filmik. Po rozpedzeniu auta koles puszcza gaz i tez mu swiszczy. Opisal pozniej ze winna byla wlasnie uszczelka w tym miejscu.

Jade we wtorek na oględziny i zobacze czy moze to tam siedzi diabeł: -)

lapka2.gif

Regulamin pkt. 5.6 -Prezes

Edytowane przez Prezes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!