Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Rekomendowane odpowiedzi

Wydarłem dzisiaj ze swojego Scenica (98r 1.9 dti z klimą) rezystor-moduł dmuchawy. Wyjąłem go bo dział z max mocą na wszystkich stopniach. Myślałem, że znajdę tam ten z dwoma dużymi tranzystorami a tu niespodzianka...

 

Moje pytanie czy próbował już ktoś reperować ten typ? W środku znajduje się o ile się nie mylę tranzystor BUZ 342 (obok jeszcze napis C817). Pytanie czy to w ogóle da się naprawić?

Z góry dzięki za wszelkie informacje.

post-5399-1207592682_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co, widziałeś tranzystor i nie wiesz co na nim napisane ?

Ke?

Gdzie ja napisałem, że nie wiem co na nim napisane? Napisałem BUZ342 i o ile się nie mylę jest to tranzystor.

Co mogłem to sobie już wygooglałem i mam specyfikację tego tranzystora co nie zmienia faktu, że moje pytanie brzmiało >> czy już ktoś próbował ten typ naprawiać i czy w ogóle da się naprawić?<<

buz342.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprościej co możesz zrobić, (majątek nie kosztuje taki tranzystor) jak już masz to wydłubane, to sprawdzić tranzystor czy żyje.

Niestety te MOS-y są bardzo wrażliwe na duże prądy chwilowe tzw. szpile.

Jak nie daje znaków, to wymiana na nowy. Wsadzasz ustrojstwo jak działa to Ok jak nie to szukasz co dalej padło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozamiatane, wynalazłem zamiennik za całe 6zł + pasta za 3zł i działa - zobaczymy jak długo. Mam foty tego wszystkiego jak ktoś kiedyś zechce to niech pisze - może nawet w wolnej chwili manual jakiś zrobię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka moja rada - najpierw odpalaj auto a potem włączaj nawiew. Zanim zgasisz silnik wyłącz najpierw nawiew. To tak aby uniknąć przepalenia na przyszłość. Po tym jak u siebie miałem z tym problem, to mam takie wnioski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O widzisz nie wiedziałem o tym - dzięki za informacje. Ja już takiego kupiłem, coś jeszcze z klimą jest bo nie działa (wstępnie zorientowałem się, że brak czynnika w układzie ale to już fachowiec musi dalej sprawdzić).

 

 

Dodaję instrukcję naprawy rezystora - modułu dmuchawy do modelu Scenic 1.9 dTi (98r. z klimatyzacją)

Scenic_mod.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
  • 2 tygodnie później...
  • 2 lata później...

Odgrzewam starego kotleta, wiem, ale mam taki oto problem.

Po wymianie tranzystora - dokładnie wg instrukcji z tego tematu - wentylator na wszystkich stopniach działa z minimalną prędkością (przedtem we wszystkich pozycjach działał z maksymalną)!

Pytanie: czy sknociłem coś podczas wymiany tranzystora czy jest jeszcze jakiś element odpowiedzialny za pracę wentylatora?

Czy możliwe by tranzystor działał nieprawidłowo bo np. nie ma styku na wszystkich nóżkach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co Ci podpowiedzieć, ja wymieniłem i działało. Jeżeli użyłeś właściwego tranzystora to być może gdzieś jeszcze jest awaria i musiałby do tego dobrać się elektryk. Sprawdź jeszcze styki w złączce czy nie zaśniedziały itp. - to samo tyczy się płytki drukowanej w module.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa sprawa. Tuż po zmianie tranzystora wentylator ledwo się kręcił (nie reagował na regulację prędkości) - teraz nie kręci się wcale!! Po włączeniu na 1-wszy bieg słychać "pstryknięcie" i cisza. Wiatrak jest sprawny, więc chyba sknociłem zmianę tranzystora i nie ma styku. Bo jeśli by się znowu spalił a luty były dobre, to wentylator chyba powinien znowu śmigać z max prędkością?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Sprawdzałem przed chwilą, pliki do pobrania w załącznikach są na swoim miejscu i pobierają się jak należy.

Poza tym o który Ci chodzi bo są w 2 miejscach.

w 1 jest 1 .pdf dotyczący tranzystora.

W 2 są 2 z danymi tranzystorów i manual jak dostać się do modułu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!