FORUM Renault Megane, Scenic, Fluence: olej w automatycznej skrzyni biegów - FORUM Renault Megane, Scenic, Fluence

Skocz do zawartości

Strona 1 z 1
  • Nie możesz napisać tematu
  • Nie możesz odpowiedzieć

Scenic I phI
olej w automatycznej skrzyni biegów

#1 Użytkownik nie jest zalogowany   najdos 

• Grupa: Nowy użytkownik
  • Auto:Megane Scenic I ph II
  • Silnik:K4M (1,6 16V)
  • Przebieg (tys.km):135

Napisano 27 styczeń 2007 - 22:43

Mam scenica 2002r. 1,6 z silnikiem K4M i z automatyczną skrzynią biegów. Niestety nie wiem jak się taką skrzynię eksploatuje. W instrukcji jest napisane, że tylko się sprawdza co jakiś czas poziom oleju, ale przecież ten olej się zużywa i zaśmieca opiłkami z zębatek - chyba trzeba go kiedyś wymienić. Tak samo filtr. Czytałem gdzieś też ogólne informacje o automatycznych skrzyniach i tam było napisane, że trzeba olej i filtr wymieniać, tylko nie było informacji co jaki czas. Pytałem też w ASO i powiedzieli, że dopóki skrzynia działa prawidłowo, nie ma potrzeby wymiany oleju. A jak się zacznie coś psuć to nie będzie już za późno? Co wy o tym sądzicie? Jeżeli olej trzeba zmieniać, to co jaki czas i jaki olej?
0

Sprawdź:

Zapleczowo.pl
Hosting www i email

Ogłoszenia motoryzacyjne Renault Megane, Scenic i Fluence

#2 Użytkownik nie jest zalogowany   Prezes 

• Grupa: Junior Administrator
  • Auto:Renault
  • Silnik:2,0 dCi
  • Przebieg (tys.km):172

Napisano 27 styczeń 2007 - 22:50

W mechanicznej się nie wymienia - chyba, że coś robisz ze skrzynką i przy okazji.
Też się o to pytałem w ASO i taką samą uzyskałem odpowiedź.
Jeśli chodzi o olej to do skrzynek automatycznych np. przekładnie automatyczne ELFMATIC G3 SYN lub ELFMATIC G3 dodam, że te oleje trochę kosztują.
Dołączona grafika
0

#3 Użytkownik nie jest zalogowany   janksz 

• Przebieg (tys.km):0

Napisano 30 styczeń 2007 - 18:35

Automatyczna skrzynia biegów WYMAGA okresowej wymiany oleju podobnie jak silnik. W zależności od typu skrzyni olej wymienia sie co 30, 40, 50, 60 tyś km. Wazny jest też rodzaj oleju. Podobnie jak silnikowe sa mineralne, półsyntetyczne i syntetyczne.
Wymiana jest poważną operacją, ponieważ wymaga odkręcenia miski olejowej skrzyni, żeby dostać sie do filtra. Filtry bywają wymienne w całości lub niektore myje sie tylko w benzynie ekstrakcyjnej i zakłada ponownie.
Kazda automatyczna skrzynia posiada swoją niezależną pompe olejową i dlatego samochodów z taką skrzynię nie powinno się holować. /nie pracuje pompa...nie ma smarowania/. Do kierowcy należy tylko sprawdzanie stanu oleju, miarką podobnie jak w silniku.
Nie wiem dokładnie jak jest w Twoim Sceniku, ale nie wierzę, aby była to skrzynia całkowicie bezobsługowa. Sprawdz dokładnie, bo naprawa automatu to super droga impreza.
0

#4 Użytkownik nie jest zalogowany   najdos 

Napisano 30 styczeń 2007 - 22:42

A może ktoś ma automata i oświeci mnie jak się sprawdza poziom oleju w skrzyni, bo żadnego bagnetu nie widzę i w instrukcji też nie ma żadnego obrazka na ten temat. Typu skrzyni też nie znam i nie wiem jak to sprawdzić.
Sprawdzałem też w książce WKŁ "Renault Megane" i tam też nic nie ma o tym jak sprawdzać poziom oleju (napisali tylko o korku przelewowym i to wszystko). Napisali też, że poziom sprawdza się co 60 tys. km :shock: i to wszystko.
0

#5 Użytkownik nie jest zalogowany   DrNO 

• Auto:MeganeII 1.5dCi SportWay 3d
  • Silnik:K9K722@100,5KM/220,5Nm
  • Przebieg (tys.km):92

Napisano 30 styczeń 2007 - 22:59

bo poziom nie powinien sie zmieniac! :] skrzynia... jak nazwa wskazuje jest to zamknieta... skrzynia :mrgreen: nie ma zarowow, tlokow, cieczy chlodzacych... i tego wszystkiego. jak prze/wycieka Ci olej to znaczy ze masz walnieta jakas uszczelke. w sumie jedna z trzech, dojscie mocy, wyjscie mocy, drazek zmiany biegow. tak, automat (przewaznie) tez ma drazek, ale inaczej poruszany i znacznie krotszy.

i jak pisal janksz: OLEJ W SKRZYNI AUTOMATYCZNE TRZEBA WYMIENIAC!
nowy: LOADING...
0

#6 Użytkownik nie jest zalogowany   najdos 

Napisano 30 styczeń 2007 - 23:20

no to pojadę do ASO i się uprę, żeby mi wymienili, bo 80 tys. km to już chyba czas najwyższy.
0

#7 Użytkownik nie jest zalogowany   Łysy Jasiu 

• Przebieg (tys.km):0

Napisano 27 kwiecień 2007 - 21:21

czesc
Ja mam takiego samrgo scenika jak ty równiesz z automatem tylko z 2000r
Z tego co wiem to olej sie wymienia co 60 tys tak mi powiedzieli u dilera a poziom sprawdzic to jest niezla zegrycha bo tu niema zadnego bagnetu tylko korek przelewowy. pokrutce ci opisze jak to wyglada! wiec umieszczony jest pod autem i spelnia dwie cztnosci jest korkiem spustowym i przelewowym jak chcesz to odezwij sie domnie na e-maila to ci zeskanuje ta strone z ksiazki serwisowej bo taka posiadam.
Ja z koleji mam problem :cry: bo mi migla w sumie trzy razy lampka ta od automatu i niewiem co to jest za przyczyna a problem jeszcze z tym ze jestem w angli a tu jest barzo kosztowny serwis wiec narazie wymienie olej i zobaczymy co dolej z tym bedzie
Pozdrawiam :-)
Krzysiek
0

#8 Użytkownik nie jest zalogowany   najdos 

Napisano 30 kwiecień 2007 - 13:21

Dzięki za rady. Już się umówiłem w ASO na wymianę oleju.
0

Udostępnij ten temat:

Strona 1 z 1