Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

olej w automatycznej skrzyni biegów


najdos

Rekomendowane odpowiedzi

Mam scenica 2002r. 1,6 z silnikiem K4M i z automatyczną skrzynią biegów. Niestety nie wiem jak się taką skrzynię eksploatuje. W instrukcji jest napisane, że tylko się sprawdza co jakiś czas poziom oleju, ale przecież ten olej się zużywa i zaśmieca opiłkami z zębatek - chyba trzeba go kiedyś wymienić. Tak samo filtr. Czytałem gdzieś też ogólne informacje o automatycznych skrzyniach i tam było napisane, że trzeba olej i filtr wymieniać, tylko nie było informacji co jaki czas. Pytałem też w ASO i powiedzieli, że dopóki skrzynia działa prawidłowo, nie ma potrzeby wymiany oleju. A jak się zacznie coś psuć to nie będzie już za późno? Co wy o tym sądzicie? Jeżeli olej trzeba zmieniać, to co jaki czas i jaki olej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mechanicznej się nie wymienia - chyba, że coś robisz ze skrzynką i przy okazji.

Też się o to pytałem w ASO i taką samą uzyskałem odpowiedź.

Jeśli chodzi o olej to do skrzynek automatycznych np. przekładnie automatyczne ELFMATIC G3 SYN lub ELFMATIC G3 dodam, że te oleje trochę kosztują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Automatyczna skrzynia biegów WYMAGA okresowej wymiany oleju podobnie jak silnik. W zależności od typu skrzyni olej wymienia sie co 30, 40, 50, 60 tyś km. Wazny jest też rodzaj oleju. Podobnie jak silnikowe sa mineralne, półsyntetyczne i syntetyczne.

Wymiana jest poważną operacją, ponieważ wymaga odkręcenia miski olejowej skrzyni, żeby dostać sie do filtra. Filtry bywają wymienne w całości lub niektore myje sie tylko w benzynie ekstrakcyjnej i zakłada ponownie.

Kazda automatyczna skrzynia posiada swoją niezależną pompe olejową i dlatego samochodów z taką skrzynię nie powinno się holować. /nie pracuje pompa...nie ma smarowania/. Do kierowcy należy tylko sprawdzanie stanu oleju, miarką podobnie jak w silniku.

Nie wiem dokładnie jak jest w Twoim Sceniku, ale nie wierzę, aby była to skrzynia całkowicie bezobsługowa. Sprawdz dokładnie, bo naprawa automatu to super droga impreza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może ktoś ma automata i oświeci mnie jak się sprawdza poziom oleju w skrzyni, bo żadnego bagnetu nie widzę i w instrukcji też nie ma żadnego obrazka na ten temat. Typu skrzyni też nie znam i nie wiem jak to sprawdzić.

Sprawdzałem też w książce WKŁ "Renault Megane" i tam też nic nie ma o tym jak sprawdzać poziom oleju (napisali tylko o korku przelewowym i to wszystko). Napisali też, że poziom sprawdza się co 60 tys. km :shock: i to wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo poziom nie powinien sie zmieniac! :] skrzynia... jak nazwa wskazuje jest to zamknieta... skrzynia :mrgreen: nie ma zarowow, tlokow, cieczy chlodzacych... i tego wszystkiego. jak prze/wycieka Ci olej to znaczy ze masz walnieta jakas uszczelke. w sumie jedna z trzech, dojscie mocy, wyjscie mocy, drazek zmiany biegow. tak, automat (przewaznie) tez ma drazek, ale inaczej poruszany i znacznie krotszy.

 

i jak pisal janksz: OLEJ W SKRZYNI AUTOMATYCZNE TRZEBA WYMIENIAC!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

czesc

Ja mam takiego samrgo scenika jak ty równiesz z automatem tylko z 2000r

Z tego co wiem to olej sie wymienia co 60 tys tak mi powiedzieli u dilera a poziom sprawdzic to jest niezla zegrycha bo tu niema zadnego bagnetu tylko korek przelewowy. pokrutce ci opisze jak to wyglada! wiec umieszczony jest pod autem i spelnia dwie cztnosci jest korkiem spustowym i przelewowym jak chcesz to odezwij sie domnie na e-maila to ci zeskanuje ta strone z ksiazki serwisowej bo taka posiadam.

Ja z koleji mam problem :cry: bo mi migla w sumie trzy razy lampka ta od automatu i niewiem co to jest za przyczyna a problem jeszcze z tym ze jestem w angli a tu jest barzo kosztowny serwis wiec narazie wymienie olej i zobaczymy co dolej z tym bedzie

Pozdrawiam :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!