Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Jaki olej do 1.4 16V


Michal98

Rekomendowane odpowiedzi

Gość BlackRaven

Po pierwsze powinno się jeździć na jednym oleju a nie skakać po markach.

Po drugie oleje się różnią a szczególnie to widać na takim wynalazku jak Fiat Brawo 1.4 12V i jak ktoś jeździł na Shelu do niego dopasowanym było ok jak lali co innego o tych samych parametrach robili wałki i głowice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi się nie wydaje aby oleje między sobą się nie różniły nawet w obrębie jednego przedziału cenowego. Nie chcę skakać po markach, chcę wybrać optymalną relację cena/jakość i stosować taki olej co roku. A podejście- wlej byle co byleby spełniało określoną normę- nie podoba mi się.Pomimo, że auto ma już naście lat-to przebieg prawdziwy 86000km obecnie, silnik suchutki i nie bierze właściwie oleju- nie chciałbym tego zepsuć zalewając kiepskiej jakości olej, a z drugiej strony też nie chcę wydawać 150 zł bo to jednak przesada. Stąd szukam czegoś pośredniego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Onifer, skoro sam stwierdziłeś że wymienione przez Ciebie oleje to jest byle co, to nie rozumiem czemu chcesz wybrać coś spośród nich.

Ja tylko stwierdzam że te które wymieniłeś są bardzo porównywalne i każdy z nich będzie dobrym wyborem. Ja z tych wybrałbym najtańszy skoro i tak nie masz innego kryterium. Równie dobrze możesz ściągnąć karty techniczne każdego z nich i wybrać coś według swojej wiedzy lub intuicji.

Używany przeze mnie Total pewnie jest z wymienionych powyżej jednym z najtańszych o ile nie najtańszy. Zatem powinienem wykończyć silnik już w drugiej megance. Odpukać ma się jednak dobrze.

Nigdzie też nie napisałem aby skakać po olejach przy każdej wymianie. Wybrać jeden z nich i się tego trzymać.

No i pisząc najtańszy, miałem na myśli najtańszy z wymienionych a nie z mozliwych do znalezienia.

Jeśli to kryterium jest nie do przyjęcia a nie masz swojego to równie dobrze wybierz najdroższy, opinie z forum będą jedynie pomocą. Gotowej odpowiedzi nie dostaniesz bo każdy opisuje olej jaki sam używa, więc trochę tego jest. Wybrać musisz sam. Napisz zatem o swoim wyborze i kryterium jakie przyjąłeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak można napisać że jeden olej jest dobry a drugi zły - to tak jak porównanie smaku papierosów. Ilu z was zatarło/zniszczyło silnik z powodu jakości oleju? Pomijam kwestie braku oleju w silniku lub jego starości. Przecież olej spełniający normy producenta silnika będzie zawsze dobry, bez względu na markę. Nie użytkujemy wszakże samochodu w ekstremalnych warunkach żeby kupować specjalistyczne produkty. Olej ważne żeby był w silniku. Przecież nikt nie będzie analizował zużycia w laboratorium. Poza tym skutki możnaby porównać po kilkuset tysiącach kilometrów a silniki projektowane są tak żeby się zużyły po kilku latach. Prędzej sprzedamy/zezłomujemy auto.

Edytowane przez klimi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm... najtańszy z wymienionych jest równocześnie najtańszym z możliwych 5W40 :) Nie spotkałem tańszego niż 75-80zł za bańkę 5 litrową. A czy te wymienione są bardzo porównywalne? No chyba jednak nie bardzo skoro taki Shell Helix ma TBN ponad 12, Elf, Lotos- ok.10, a np.taki Catrol Magnatec ok.6. A wszystkie w podobnej cenie. Choćby biorąc pod uwagę ten parametr- muszą się inaczej zachowywać. Kto mi da gwarancję, że jesli kiedyś był użytkowany przez parę lat pod rząd Castrol Magnatec z TBN 6, ostatni rok Lotos Traffic Pro z TBN ok.7, a teraz wleje olej na poziomie TBN 12, nie roszczelni mi silnika? Ok, napiszecie- to wlewaj dalej Magnateca. Niemniej mam wątpliwości czy tak niski TBN nie spowoduje odkładania się nagaru w dłuższej perspektywie.

 

Z drugiej strony auto jest głównie użytkowane w mieście na krótkich odcinkach a zatem styczność z paliwem i wodą w oleju jest- tu chyba jednak jest znaczenie czy stosujemy lepszy olej czy gorszy.

Edytowane przez onifer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro nikt nie da gwarancji że po Magnatecu odłożył się nagar a po Shellu się on nie wyplucze to już masz gotową odpowiedź. Albo igrasz z losem albo nadal lejesz Magnateca albo szukasz innego o podobnym TBN. Oprócz porad z forum przecież masz też chyba swoją wiedzę i doświadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lewy i to chyba jest dobry kierunek myślenia. Szukać jednak oleju z niewygórowanym TBN. Dziwna trochę sprawa, bo w maju zeszłego roku zalałem Lotos Traffic Pro 5W40 (podobno lepszy od zwykłego syntetyka Lotosa- spelnia 505.01), TBN ok. 7 a więc nie powinien wypłukiwać ewentualnego nagaru. Obecnie po ok. 8 tys.km zrobionych na nim- na bagnecie olej ten jest prawie czarny- no ciemnobrązowy- gdy nowy był praktycznie przezroczysty. Szczerze to nie spotkałem się do tej pory z takim ciemnym olejem i nie wiem co o tym myśleć. Czy tak kiepskiej jakości, czy zaczął coś wypłukiwać z silnika- choć oleju nie bierze i wycieków brak.

Edytowane przez onifer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak z innej beczki. Czy możecie polecić jakieś inne pewne źródło (bo allegro to jednak obawa kupna podróbki) gdzie można zakupić olej w Krakowie po korzystnej cenie- nie takiej jak w sklepach typu Norauto itd.. Jakieś hurtownie motoryzacyjne sprawdzone?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zakupię jakiś najtańszy syntetyk w cenie ok. 80-90 zł za 5l czy to Lotos, Total Quartz, czy nawet olej K-Classic z Kauflanda (specyfikacja API SN). Ważne by spełniał normę ACEA A3. Nie będę się wygłupiał i lał cudów do 14 letniego auta.

Edytowane przez onifer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc,

 

Jestem posiadaczem Renault Megane 1.4 16v 2001 r. ( przebieg okolo 110 tys.)Rok temu wymianialem olej na semi-synthetic. Chcialbym kupic olej SHELL HELIX HX7 10W40. Ten olej jest syntetyczny czy semi-synthetic???

 

lapka2.gif

Regulamin pkt. 5.6 - pl-literki Aston76

Edytowane przez aston76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!