Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Jak zbudować altankę?


andrzej87

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

chciałbym zbudować altankę (max 4x4).

Chcę wydać max do 3 tys PLN (robocizny nie wliczam, bo chce samemu to zrobić).

<><><><><><><><><><>><><><><>

Jedno pytanie. Jak zabezpieczyć drewno? (chciałbym aby altanka postała kilka lat i była w dobrym stanie wizualnym)

<><><><><><><><><><>><><><><>

Btw. to taka altanka: http://jagram.com.pl/altana-barley.html

 

lapka2.gif

Regulamin pkt. 5.9 - Enter Aston76

Edytowane przez aston76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak budowałem swoją, która na początku wyglądała jak 3 bale 10x30x4000 z wysezonowanego drewna modrzewiowego,to po pocięciu na potrzebne kantówki, deski, listwy i listewki, oheblowaniu, poprzycinaniu połączeń i końcowym oszlifowaniu, całość zabezpieczyłem natryskowo solami do impregnacji przeciwko grzybom, sinieniu i owadom. Słupy stały w pojemniku z tym preparatem chyba 2 dni zanurzone do wysokości 40cm.

W czasie składania całość była malowana jakimś preparatem z gatunku drewnochronów.

Projekt tworzyłem na podstawie widzianych wcześniej w niemieckich katalogach OBI i przystosowanych do własnych potrzeb i funkcjonalności, pawilonach ogrodowych o podstawie kwadratu 3x3m. O, coś takiego jak w tej ofercie:

http://jagram.com.pl/pawilon-rimini-z-gontem.html

Po bodajże 4 latach nastąpiło kolejne malowanie odświeżająco konserwujące, po wcześniejszym potraktowaniu poprzedniej warstwy karcherem z końcówką rotacyjną, by zmyc brud i już zwietrzałą powłokę konserwującą.

W ubiegłym roku zmieniałem na altance dach, który został uszkodzony przez 2 gradobicia. Przy okazji ponownie całość malowałem ale teraz już polecanym przez kol.Tomik Vidaronem, posiadającym teflon.

Nie była to podpowiedź pod wpływem reklam telewizyjnych z płotem, ławeczką i pergolą, bo tych reklam jeszcze wówczas nie było. Tomik to ekspert w tej dziedzinie, bo obróbka drewna to Jego zawód, a Vidaron polecił znając jego właściwości z własnego, długoletniego doświadczenia i porównania do innych preparatów..

Obecnie altanka ma już ponad 11 lat i nie widać by z drewnem, albo powłoką coś się działo.

Preparaty te mają tą przewagę nad olejami czy karbolami, że głęboko penetrują drewno, mają piękny satynowy połysk, uwydatniają słoje w drewnie co podnosi efekt wizualny i przede wszystkim nie śmierdzą ani nie brudzą już na kilka godzin po pomalowaniu.

Czas całkowitego schnięcia 24 godziny.

Atutem jest też szeroka paleta kolorów do wyboru. W zależności od użytego drewna możemy sobie odpowiedni kolor dobrać, by drewno jeszcze lepiej wyglądało. Przy przepalonych olejach mamy powierzchowne natłuszcznie i zabarwienie w kolorze sadzy i osadów s silnika. <dobani>

A to przecież także ma być element dekoracyjny w ogrodzie by oko cieszył. Olej jest dobry na schowaną w rogu działki i zasłoniętą roślinami ozdobnymi szopę na narzędzia, albo obudowę kompostownika.

A jak moja altanka wygląda w czasie i po remoncie dachu możesz zobaczyć i przeczytać na moim forumowym blogu.

http://megane.com.pl/blog/24-gojgienblog/

Mam jeszcze kilka innych fotek zaraz po jej zbudowaniu:

thumb_hosting_zdjec_1380059148__svi_0001.jpg thumb_hosting_zdjec_1380059971__svi_0007.jpg thumb_hosting_zdjec_1380060004__img_0028.jpg

thumb_hosting_zdjec_1380060195__img_0029.jpg thumb_hosting_zdjec_1380060241__svi_0009.jpg thumb_hosting_zdjec_1380060284__img_0050.jpg

Edytowane przez gojgien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle zrozumiałem i myślałem,że chodzi o domek altankę na działce heh;)

Teraz,gdy zobaczyłem zdjęcia wiem o co chodzi,oczywiście takiej altanki olejem bym nie pomalował;)

Tak na marginesie,oczywiście oleju na drewnie na naszym domku nie widać,bo wszystko jest ocieplone,otynkowane i pomalowane;)

 

Ps.Gojgien,bardzo ładna altanka;)

Edytowane przez damian_opole
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

andrzej87 zastanów się najpierw jak ta altanka ma wyglądać; 4-kątna, 6-kątna, 8-kątna?

Następna sprawa, całość z drewna czy np, słupy murowane, a może postawić od razu grill?

Następna sprawa; podłoga. Ma być drewniana, czy z puzzli, a może płyta betonowa, nie polecam, będzie pękać, trzeba robić dylatacje, albo kopać głęboki fundament.

Jak ma być dach; cały czy łamany, tzn czy ma być z przerwą lub "kominkiem"? Nie wiem jak to nazwać. Chodzi o to że dach nie jest jedną połacią tylko dach jest podzielony, jakby na dach został nałożony w szczycie drugi z pustką umożliwiająca cyrkulację powietrza.

Ten drugi bym polecał, w czasie upałów gorące powietrze będzie sobie tą szczeliną uciekać.

Przy altance 6- lub 8-kątnej o wymiarach 4x4 zrobił bym konstrukcję z kantówki 10x10 cm.

Ważną sprawą jest nachylenie dachu, w naszych warunkach najmniejsze nachylenie to 30-35°, przy altance 4x4 m w szczycie dach będzie miał ponad 3,5 m, jak dasz "czapkę" lub kominek to się jeszcze podniesie.

Zastanów się nad pokryciem dachu, czym chcesz go pokryć, do wyboru jest dużo materiałów, ale wszystkie powodują wymuszenie użycia innej konstrukcji dachu.

Zacznij od projektu, potem znajdź tartak, który w dobrej cenie zaoferuje kantówkę.

Jeżeli chodzi chodzi o impregnaty to na rynku jest ich mnóstwo, poczytaj fora internetowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak czegoś nie wiesz lub chciałbyś zaczerpnąć fachowej wiedzy to zapraszam na pw. Chętnie podzielę się doświadczeniem jakie posiadam w tej dziedzinie <piwko>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

całość z drewna czy np, słupy murowane, a może postawić od razu grill?

Zdecydowanie odradzam wpasowywanie murowanego grilla w ścianę lub pod dach altany.

Nie zawsze jest taka cyrkulacja powietrza, kierunek wiatru, czy nawet dobrze zaprojektowany grill, by całość dymu wyciągało kominem. Wiem jak u sąsiada oczekujący na papu szukają miejsca do siedzenia z dala od grilla jak z paleniska zawirowanie powietrza wyciąga dym pod dach altanki. Dodatkowo jest to altanka sześciokątna z ławkami na 4 ścianach, a pozostałe dwie ściany to grill i wejście. Ewakuacja jest strasznie utrudniona, wokół sześciokątnego stołu.

Mój grill jest wymurowany obok altany i w całkowicie sprzecznym z nią ustawieniu ale tak, że zazwyczaj wiejące wiatry północno- zachodnie wywiewają wszystko pomiędzy paleniskiem i altaną. Jest jednak na tyle blisko że nawet jak w czasie grillowania nadejdzie deszcz to można imprezę dokończyć i nie zmoknąć.

Dodatkowo altana na dwóch ścianach, zachodniej i północnej, które nie są zabudowane posiada rolowane ściany zawieszone pod dachem, z podgumowanego materiału.

To właśnie po to, by z wiatrem deszcz do środka nie zasiekał.

Opisane widać w filmiku z gradobicia i na fotkach w blogu.

Edytowane przez gojgien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak z paleniska zawirowanie powietrza wyciąga dym pod dach altanki.

Dlatego pisałem o odpowiedniej konstrukcji dachu.

Przy altanie 4x4m można pokusić się o wybudowanie stałego paleniska, grilla na środku.

Pytanie dodatkowe, czy ma być otwarta ze wszystkich stron, czy ze ściankami?

Trzeba wyjść od tego co się chce uzyskać?

Miejsce do siedzenia, czy miejsce gdzie oprócz posiadówek przy piwku i mocniejszych trunkach można też coś podać z rusztu?

Zresztą za nie całe 100zł można kupić grilla "mobilnego", którego będzie można ustawić w dowolnym miejscu.

Problem jest taki, że trzeba sobie wszystko przemyśleć, bo jak się już wybuduje altanę, to potem będzie to trudno zmienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trzeba sobie wszystko przemyśleć, bo jak się już wybuduje altanę, to potem będzie to trudno zmienić.

To jest podstawa, potem projekt, niekoniecznie przez architekta albo dekoratora robiony i zazwyczaj w to musi być wkomponowany materiał jaki mozemy zdobyć albo kwota jaką możemy zainwestować.

Co do tego:

Przy altanie 4x4m można pokusić się o wybudowanie stałego paleniska, grilla na środku.

To owszem przy jeszcze większych powierzchniach. Przy 4x4 i palenisku na środku to na bank każdy na swoich kolanach dookoła grilla trzyma tackę z papu, kieliszek w jednej ręce, a czasami coś do popicia przy nodze. Powiedzmy że barek jest gdzieś z boku to i tak mało komfortowy układ.

Ponadto nie zawsze ten grill jest potrzebny, czasami, a nawet częściej taka altanka służy jako miejsce gdzie można kawę wypić czy jakiś deserek wszamać. A do tego raczej stół centralnie ustawiony jest lepszy.

Z własnego kilkuletniego doświadczenia wiem że nawet przeglądanie internetu w takim miejscu jest latem zdecydowanie przyjemniejsze jak w domu. Do tego centralnie zabudowane palenisko też jest zbędne.

A co do tego tematu, to przypuszczam, że autor już ma sprawę przemyślaną i chce sobie samodzielnie zmontować altankę, zaprezentowaną w linku w 1 poście.

Mnie osobiście ta konkretna wydaje się za ciasna, taka ozdobna klatka ogrodowa...

Zawsze znajdą się jacyś znajomi których chcemy ugościć, nawet jak właścicielami altanki jest rodzina 2+2 i na co dzień to wystarcza..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie osobiście ta konkretna wydaje się za ciasna, taka ozdobna klatka ogrodowa...

Dokładnie o tym samym pomyślałem. ;)

Różne propozycję rzucam tylko dlatego, żeby pokazać, że to nie do końca kilka słupków przykryte dachem. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

W marketach są takie gotowe. Największe altnki widziałam do 35 m² do stawiania bez zezwolenia. Najdroższe nie przekraczały 30 tyś. zł. Ja postawiłam taką ażurową sześciokatną. Podłoga słupki i dach. Powierzchnię miedzy słupkami wypełniłam roletami http://www.leroymerlin.pl//dekoracja-okien/rolety-i-zaluzje/rolety,a929.html. Trochę musiałam czekać by mi zrobili na wymiar, ale teraz wyglada spoko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!