Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Dziwna praca wentylatora przy włączonej klimie


Rekomendowane odpowiedzi

@aston76 dzięki za odpowiedź.

A wiesz może co może być powodem tego, że gdy włączę klimę to czasami leci zimne powietrze a czasami nie?

Wiatrak (ten głośniejszy) się włącza przy uruchomionej klimatyzacji a mimo to zimne powietrze nie dmucha...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Witam,

podepnę się pod temat.

Mam obecnie Megane III 1.9 DCI.

Przy włączonej klimatyzacji, na postoju lub przy powolnej jeździe (np na skrzyżowaniu lub w korku) załącza się wentylator przy chłodnicy i chodzi chyba na maksymalnych obrotach dopóki nie przyśpieszy się jazdy. Po wyłączeniu klimatyzacji wentylator również się wyłącza.

Zastanawia mnie to bo w poprzednim aucie Clio II 1.5 DCI ten efekt nie występował.

Czy to poprawne działanie? Czy wentylator przy chłodnicy ma kilka prędkości obrotów? Czy to normalne że wentylator załącza się i pracuje tylko przy swoich maksymalnych obrotach?

Klimatyzacja działa raczej sprawnie, a w każdym razie chłodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylator ma 2 prędkości obrotowe i zazwyczaj przy włączeniu klimy rusza 1 biegu. Ale to przy chłodnym silniku.

W korku, jak silnik pracuje, może wystąpić potrzeba dodatkowego schłodzenia i rusza do razu na wyższych obrotach.

Nie możesz też porównywać silnika benzynowego do wcześniejszego diesla, bo to całkiem inna sprawność tych silników i inne temperatury, jak również inne czasy nagrzewania układów.

Diesle są bardziej sprawne energetycznie i mniej ciepła wydzielają w czasie swojej pracy, nie muszą wobec tego być tak intensywnie chłodzone jak benzyniaki.

Z tego tez powodu w dieslach stosuje się dodatkowe ogrzewania elektryczne w nawiewie do kabiny, by w zimie szybciej auto nagrzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A sorry coś mi na wzrok padło i odczytałem, że to benzyniak..... :oops:

Włącz klimę na postoju, przy pracującym zimnym silniku i będziesz widział, że wentylator kreci się na niższych obrotach. To jest poprawne zachowanie.

A to że w korku obroty wentylatora się podwyższają do maksymalnych też prawdopodobnie jest naturalne.

Komputer otrzymuje info, że i klima jest włączona (1 bieg) i dodatkowo temperatura silnika wzrasta, wiec zapobiegawczo włącza wyższe obroty.

Po wyłączeniu klimy jedna z informacji odpada i widocznie próg temperatury jest jeszcze na tyle bezpieczny że wentylator zostaje całkowicie wyłączony.

Trudno to jednak dokładnie określić, bo ma na to wpływ wiele czynników jak właśnie te 2 powyższe, a także temperatura otoczenia, a nawet sposób ruszania przy podciąganiu w tym korku. (chwilowe podniesienie temperatury)

Edytowane przez gojgien
  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

czym cieplej na dworze tym częściej pracuje na 2 biegu i tyle normalna sprawa objasiona już wyżej

Falownie obrotów przy wlaczonej klimie też wystepuje u mnie tylko na zimnym silniku. A samo podnisieinie się obrotów po włączeniu klimy jest normalne.

 

lapka2.gif

Regulamin pkt. 5.6 - pl-literki Aston76

Edytowane przez aston76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
Po co mnie przedrzeźniasz :?:

/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\

/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\

Dołączę się do tematu - od lutego tego roku jestem posiadaczem Megane III 1,4 TCe. Proszę o pomoc - informację czy to normalna sytuacja, że wentylator chłodnicy bardzo głośno pracuje ? Rano gdy silnik jest zimny wentylator załącza się ale jego obroty są niskie. Natomiast w taki dzień jak dziś (26 C) wentylator wchodzi na bardzo wysokie obroty (ten przy chłodnicy) - klimatyzacja działa normalnie. Dodam, że gdy wyłączę klimatyzację wentylator się wyłącza. W czasie jazdy po mieście mam wrażenie ze działa prawie non-stop. Być może to sytuacja nie normalna i trzeba coś naprawić ? Być może jakiś czujnik ? Proszę o pomoc i informację.

 

lapka2.gif

Regulamin pkt. 5.9, 5.13 -Prezes

 

Połączyłem z już istniejącym tematem.

Edytowane przez Prezes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

W moim samochodzie również dziwnie zaczął pracować wentylator na chłodnicy. Najpierw z nawiewów zaczął wydobywać się dziwny metaliczny dźwięk. Renault zaleciło serwis klimatyzacji. Na wydruku widać że pobrano taka sama ilość czynnika (480), więc klimatyzacja jest szczelna. Serwis nie przyniósł poprawy - dźwięk metaliczny jest dalej. Pojawił się jednak problem z praca wentylatora na chłodnicy. Po tym serwisie pracuje ciągle na pełnych obrotach. Nawet na zimnym silniku w garażu gdzie jest 18 stopni, klima ustawiona na 22, wentylator chodzi głośniej niż odkurzacz. Po przejechaniu 15km. Na zewnątrz taka sama temperatura, wjeżdżam do garażu, wentylator nie przechodzi na wolniejsze obroty. Z klimatyzacji od czasu do czasu widać lekka mgiełkę, jakby para wodna osiadała na nawiewach.

 

Renault Anndora w Krakowie po diagnozie twierdzi że wszystko działa jak należy. Auto nowe z salonu, nie ma nawet roku... Cyrk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te wentylatory w renówkach przynajmniej megane 3 tak chodzą, drą się na potęgę w dodatku dasz żeby mocniej wiało to wiatrak już się nie wyłącza tylko wyje non stop. Co jak co, ale dźwięk jest naprawdę głośny, jak zajeżdżam pod kościół w niedziele to wyłączam klime, żeby ludzi nie postraszyć. :D

  • Zwycięzca 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dokładnie, wentylator pracuje dosyć głośno, ale jeżeli pracuje na biegu wysokim.

Nie jest normalne, ,ze w temperaturze zewnętrznej 18 stopni (mam na myśli opisany wyjazd, zimnym autem z garażu pytającego Draco-krk)przy załączonym układzie klimatyzacji, wentylator chłodnicy już pracuje na drugim biegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!