Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Czy opłaca się przesiąść z 15 cali na 17?


Roland123

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Czy opłaca się przesiąść z 15 cali na 17?

Zmniejszy się wtedy prześwit, ale zmniejszy się też profil, więc teoretycznie powinien lepiej się prowadzić?

Czy na 17 nie będzie za bardzo czuć nierówności, czy bardzo zmieni się komfort jazdy?

 

Czy można zakładać inne opony jak homologowane przez producenta? Czym grozi założenie opony o innym rozmiarze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 15-tkach masz pewnie opony 195. Na 17-tki założysz przynajmniej 205. różnica w szerokości niewielka, a w dodatku większość MIII, SIII i Fluence wychodzi właśnie z oponami o szerokości 205. W zależności od użytych opon możesz spodziewać się pewnego wzrostu spalania (chociaż nie będzie on jakiś drastyczny). Najbardziej odczujesz zmianę profilu, zrobi się twardziej i będzie mniej bujało. O żadnej opłacalności w przypadku takiej zmiany nie ma co mówić bo ani koła nie będą tańsze, ani spalanie nie spadnie. Zastanów się, przeanalizuj za i przeciw, pomyśl co chcesz osiągnąć, ewentualnie umów się z kimś kto ma 17-tki i zobacz jakiej różnicy możesz się spodziewać. Ja osobiście pewnie bym zmienił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmniejszy się wtedy prześwit,

Ciekawe w jaki sposób?

Przechodząc z 15" na 17" musisz dobrać odpowiednie opony, w taki sposób aby ich średnica była zbliżona do opon 15".

Pamiętaj, że opony 16", 17" są droższe od 15", w niektórych przypadkach za jedną oponę 16" lub 17" kupisz dwie 15".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Drobna uwaga odnośnie profilu opon - Fluence ma inny niż MIII (większy o 5), reszta jest taka sama. Ja u siebie na 16 mam opony 205/60, a MIII z taką samą średnicą już ma profil 55.

 

Opony standardowe 15’’ 205 / 65 R15

Opony 16’’ 205 / 60 R16

Opony 17’’ 205 / 55 R17

Obręcze kół standardowe 6,5 J 15

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jeśli chodzi o spalanie to ja osobiście mam tak niewielkie, że jak wzrośnie nawet i o 0,5 litra na 100KM to nie będę płakał :), jeżeli oczywiście poprawi się prowadzenie, zwłaszcza przy większych prędkośćiach.

 

Tak jak napisał Wenel (dla tych co nie wiedzieli jakie są opony do Fluence ;) ) to szerokość się nie zmienia, zmienia się tylko profil, więc nie wiem czy profil też ma wpływ na spalanie.

Jeśli chodzi o ceny opon 17’’ 205 / 55 R17 to nie jest tak źle, na jednej oponie jest 150 złotych drożej, ale to własnie w tym rozmiarze jest dostępnych bardzo mało opon i są bardzo drogie np 205/50 R17 kosztują już tylko 50 zł więcej niż homologowane 15’’ 205 / 65 R15.

 

Megane i Fluence to praktycznie to samo, największa różnica po za konstrukcją to opony, które są bardzo drogie w porównaniu do M3 ze względu na zastosowanie innego, mało popularnego rozmiaru.

 

Więc czy ktoś wie co by się stało gdybys założył np. 205/50 R17 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otwórz drzwi kierowcy i na nalepce z ciśnieniami masz wypisane dopuszczone przez producenta rozmiary opon. Jeżeli masz tam 205/55 R17, a założysz 205/50 R17 to licznik prędkości będzie ci pokazywał lekko więcej. W internecie jest pełno kalkulatorów zamienników opon, z jednego na którym przeliczyłem różnica to 1,6%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

W tym silniku co posiadasz na 15calach 185/55/15 spalanie średnie miałem w okolicach 6.3l wg komputera na 205/55/17 spalanie w granicach 7.5l wg komputera. Co do odczucia komfortu i dynamiki jest troszkę gorzej ale do przeżycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!