Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Obrotomierz F9QK 732 nie działa


floro

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Problem polega na niedziałającym obrotomierzu. W aucie nic nie było przerabiane/wymieniane jeśli chodzi o zegary oraz instalacje.

 

Renault Mehane I phII

Silnik 1,9 dci - F9QK 732

Rok produkcji 2002

ECU Bosch na 3 wtyczki

 

Czynności jakie wykonałem w celu ustalenia przyczyny:

Test zegarów – klawisz na manetce od wycieraczek i zapłon. Zegary działają prawidłowo.

przegląd instalacji od zegarów do kostki pod bezpiecznikami w komorze silnika. Brak korozji , zaśniedziałych styków jakich kol wiek budzących wątpliwości połączeń mimo wszystko profilaktycznie potraktowane Contact spray. Wszystkie wtyczki z ECU zostały wypięte oraz potraktowane analogicznie Contact spray. Następnie chciałem podłączyć na „krótko” bezpośrednio z ECU do obrotomierza lecz dalsze prace zatrzymały się na tym etapie gdyż nie mogę nigdzie znaleźć informacji który pin z ECU jest odpowiedzialny za inf. O obrotach silnika która wędruje do obrotomierza. Na podstawie informacji zebranych na forach nie jest on sterowany z alternatora co oczywiści sprawdziłem oraz nie jest sterowany bezpośrednio z czujnika położenia wału korbowego. Idąc od strony zegarów jest to czerwona kostka pin 4 biały przewód który przechodzi przez białą kostkę pod skrzynką bezpieczników w komorze silnika i pytanie co dalej?

Dodatkowo chciałbym ustalić czy impuls sterujący obrotomierzem jest + czy – oraz czy połączenie obrotomierza jest bezpośrednie z ECU czy pośrednie (czy po drodze impuls nie jest gdzieś dodatkowo przetwarzany/wykorzystany). Ilu pinowy jest w/w ECU?

Czy spotkał się ktoś z takim problemem w tym konkretnym modelu. Podobnych jest wiele opisanych w sieci ale żaden nie w przypadku F9QK 732. Jakie podjąć dalsze czynności w celu ustalenia przyczyny niedziałającego obrotomierza? Czy posiada ktoś dialogys’a aby to zweryfikować?

 

Walczę z tym już od ponad tygodnia :/ Za jaką kol wiek pomoc w rozwiązaniu problemu będę wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz PhII a tam, o ile się nie mylę, sygnał prędkości podawany jest przez sterownik ABS.

Sygnał podawany jest szarym kabelkiem, lecącym w koło akumulatora. Niestety miejsce to nie jest specjalnie zabezpieczone przed wilgocią, w efekcie wszystko tam piknie pokrywa się śniedzią.

Na Downloadzie masz schematy elektryczne pociągnij odpowiedni, powinien być "starszy" od daty produkcji auta. np. auto jest z 2002, a schematy 2000, 2001, 2003, to ściągasz ten z 2001.

Tam znajdziesz wszystko, łącznie z przebiegiem wiązek, opisem wtyczek itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz PhII a tam, o ile się nie mylę, sygnał prędkości podawany jest przez sterownik ABS.

Zgadza się. Informacja o prędkości auta jest z czujnika ABS. Prędkościomierz działa bez zastrzeżeń :)

Problem dotyczy jednak obrotomierza :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sygnał obrotomierza to szara wtyczka pin D4 (H7)

dodaję też schemat zasilania całej tablicy wskaźników.

120_11.pdf

0342.pdf

Edytowane przez aniewa
  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem, że szara. Chyba każda ma inny kolor a ze schematu nie widać która to powiedzmy od góry.

Powinieneś mieć wtyczkę szarą, czarną i brązową.

Edytowane przez aniewa
  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy połączenie obrotomierza jest bezpośrednie z ECU czy pośrednie (czy po drodze impuls nie jest gdzieś dodatkowo przetwarzany/wykorzystany).

Pozostaje jeszcze tylko to pytanie.

Na podstawie schematu zasilania tablicy wskaźników można wywnioskować że tak ale nie jestem pewien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jest na schemacie to i tak jest w naturze. Po drodze jest złącze R34 przy skrzynce z bezpiecznikami. Sygnał z komputera wtrysku jest przetwarzany przez licznik i zasila silniczek krokowy obrotomierza.

Możesz za pomocą miernika sprawdzić czy jest przejście między licznikiem a złączem w ECU silnika. Oczywiście po wcześniejszym wypięciu odpowiednich wtyczek.

  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ręce mi dzisiaj opadły :/ Podłączyłem na krótko zgodnie z wskazówkami i obrotomierz niestety ani drgnoł. (podłączenie bezpośrednio z H7 do czerwonej kostki pin 4) Sprawdziłem przejście na kablach od ECU szara kostka H7 do kostki R34 - przejścia brak, sprawdziłem przejście z kostki R34 do czerwonej kostki przy zegarach - przejścia brak. Dodam że zrobiłem to bardzo dokładnie sprawdzając miernikiem czy podłączony kabel styka się z konektorem w kostce. Czy jest coś jeszcze co mogę w tej sytuacji zrobić?

 

Dodano: 19 wrz 2014 - 12:27

Orientuje się ktoś jaki impuls wysyła ECU do obrotomierza? Mam na myśli czy jest sterowany masą/plusem i o jakiej wartości. Pozostaje mi jedynie sprawdzić czy po podaniu z innego źródła niż ECU impulsu obrotomierz zadziała. Czy ktoś może to sprawdzić u siebie w aucie?

 

Dodano: 28 wrz 2014 - 11:50

W ramach wykluczenia uszkodzonych zegarów podłączyłem inne sprawne. Obrotomierz nadal nie wykazuje chęci współpracy :/ Problem leży po stronie elektroniki w samochodzie. Czy może ktoś wskazać na podstawie schematu który pin i w jakiej kostce przy zegarach odpowiada za obrotomierz? Wydaje mi sie że wskazany przeze mnie nie jest prawidłowy.

Edytowane przez aston76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kilku dniach walki co prawda z doskoku przez prace i inne obowiązki udało się osiągnąć zamierzony cel. Obrotomierz działa :) aniewa dziękuję za niezbędne informacje potrzebne do usunięcia usterki. Muszę przyznać że bez nich musiałbym poświęcić 300 zł na elektryka który zrobiłby to prawdopodobnie w 1 h. Usterka była dość prosta. Brak połączenia z ECU(120)szara - GR kostka współrzędne 4D pin H7 kabel biały - BA i białą lub kryształową - CY kostką R34 znajdującą się pod skrzynką bezpieczników w komorze silnika. Dodatkowo brak połączenie z białej lub kryształowej - CY kostki R34 z 15 pinową czerwoną kostką (247) przy zegarach pin 4 biały - BA kabel. Brak dokładności za pierwszym podejściem w kwestii podłączenia na krótko spowodował ze zabierałem się za to 2 razy :/ Rozwiązaniem było poprowadzenie nowego kabla bezpośrednio z ECU do zegarów. Przewód udało się przeprowadzić do kabiny w miejscu gdzie przechodzi wiązka od sterowania wycieraczkami (prawa strona podszybia).

post-74048-0-89390300-1412253362_thumb.jpg

post-74048-0-45826200-1412253375_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!