Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

podświetlenie przycisków tempomatu na kierownicy


n1gdy

Rekomendowane odpowiedzi

Rozmyślam spróbować dołożenie podświetlenia przycisków sterowania tempomatem na kierownicy. Czy jest taka możliwość? Czy z tych przewodów co są już wyprowadzone z manetki do kierownicy otrzymam prąd? Masa tam jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem będzie to trudne, a może nawet niemożliwe z powodu:

Brak pewności przed rozebraniem przycisku, czy od spodu jest biały plastik przez który światło może się wydostać na zewnątrz, tu raczej jest czarny plastik z nadrukiem z zewnątrz.

Prawdopodobny brak miejsca na zamocowanie diodek pod piktogramami, a takie musiały by być przynajmniej 2 w każdym.

Problem z dostarczeniem prądu, a dokładnie brak odpowiedniej albo wolnej ścieżki w taśmie zwijacza, przez którą wszystko co na kierownicy jest podłączone. (przyciski, klakson, poducha)

Pierwsze co trzeba zrobić to rozebrać przynajmniej jeden z przycisków i zobaczyć co w nim siedzi.

Potem dopiero przeskoczyć problem z zasilaniem, by nie kolidowało z taśmą i nie zostało ukręcone podczas eksploatacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Witam. Rozeznałem temat podświetlenia przycisków kierownicy. Rozebrałem oba i jest tam biały plastik. Podświetliłem diodą LED, lecz w lewym świeci tylko plus i ikona tempomatu. W drugim świeci tylko literka R. Właśnie się zastanawiam czy się opłaci to zrobić. Miejsce na diody jest. Prąd też da się podać, mianowicie, do kierownicy dochodzi zasilanie 12v z akumulatora które po naciśnięciu przycisku sygnału jest podawane na klakson, który z kolei ma połączenie z masa. Mój pomysł jest taki żeby zasilanie bezpiecznika sygnału przełączyć po zapłonie, niektóre auta też tak mają. W ten sposób otrzymam napięcie po zapłonie na kierownicy, do którego podpinamy diody LED przycisków i oczywiście minus do masy kierownicy. Oświetlenie będzie działało z zapłonem dokładnie tak jak przyciski oświetlenia szyb elektrycznych. Mam tylko dylemat czy warto podświetlać tylko górne połówki przycisków???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Miejsca jest tam dużo, ale to nic nie zmieni. Minusik i zero się nie podświetla. Trzeba by trochę pod frezować ściankę przycisku w środku, i usunąć czarny plastik. I nie wiadomo czy się tego nie zepsuje.

 

Niestety nie podejmuje tematu podświetlenia przycisków, ale moja uwagę ostatnio zwróciła megane 2 z kierownicą od megane 3. Tez z przyciskami do tempomatu. Ktoś już zrobił taką zmianę kierownicy z kolefów forum ?

 

Dodano: 09 kwi 2017 - 10:15

Wracam do tematu.. Podświetlenie jest możliwe do wykonania.

thumb_hosting_zdjec_1491729018__20170405_150754.jpg thumb_hosting_zdjec_1491728950__20170408_211750.jpg thumb_hosting_zdjec_1491729548__20170405_071239.jpg

Nie wykonał bym tego projektu gdyby nie pomoc kolegi z forum, który pierwszy zaczął się bawić i wyfrezował otwory pod diody led w przyciskach.

Pozdrawiam kolegę Adamerio

Edytowane przez elwik1984
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podoba mnie sie!!

Jeszcze fotka by się przydała gdzie co i jak frezować.

Z odpowiednim narzędziem i samym frezowaniem, grawerowaniem nawet "z reki" nie mam problemów.

Już parę lat posiadam i użytkuję Proxxona FBS 240/E

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do tego zadania kupiłem einhella . Wystarcza... Zabawy dwa popołudnia i przepięcie czerwonego przewodu przy bezpiecznikach z zasilania klaksonu. Dołożyłem dodatkowy bezpiecznik dokładając dodatkowego pina w wolne miejsce w płycie bezpieczników kabiny. Ponieważ bezpiecznik klaksonu to również zasilnie gniazda OBD i ten cieniutki czerwony przewód został bez zmian.

 

thumb_hosting_zdjec_1492111244__20170403_181136.jpg thumb_hosting_zdjec_1492111219__20170403_181147.jpg thumb_hosting_zdjec_1492111201__20170403_181131.jpg

 

Gojgien u mnie tak wyglądała ta zabawa... Trzeba uważać na czarny środek literki R, mi wypadł ale go znalazłem i wkleiłem do przycisku (:

Edytowane przez elwik1984
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diody zamontowałem na kleju bezbarwnym dwuskładnikowym ( kolega który pierwszy to opracował zalał żywicą światło-utwardzalną ). Wszystko jest podłączone w kierownicy. Wcześniej pisałem jak to zrobić jest w temacie na początku- dwa lata temu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Hej czy możecie wstawić fotki, bo nie da się ich powiększyć oraz jakie ledy wstawialiście?

 

 

Wstawcie jak przepiąć instalację żeby przyciski świeciły po zapłonie i jakie to ma wady ?????

 

Ze względu na to że nie otrzymałem pomocy sam ogarnąłem temat. Przyciski podłączone jak wyżej do klaksonu, a zasilanie klaksonu odciąłem od cienkiego kabla zasilającego obd i podłączyłem pod przekaźnik, który jest w skrzynce bezpieczników nad nimi. Między przewody dałem bezpiecznik 20A. Klakson i podświetlane przyciski działają po naciśnięciu przycisku "start". Niestety nie mogłem znaleźć złotego środka w postaci np. podania zasilania po otwarciu auta centralnym zamkiem. Pewnie trzeba by głębiej poszukać w instalacji. Ogólnie wszystko działa i w razie zwarcia klaksonu lub instalacji(np. kuna) auto jest zabezpieczone przed uszkodzeniem. 

IMG_20200423_1956517.jpg

IMG_20200423_2057370.jpg

Edytowane przez szymekwt19i
Pomoc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!