Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Napięcie alternatora - pomiary


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

chciałbym potwierdzić czy taki stan jest prawidłowy czy też nie.

Wymieniłem akumulator na nowy Exide Excell EB620 (62Ah) i pomierzyłem napięcia.

Napięcie mierzone na akumulatorze po rozruchu jest 14,4V.

Po włączeniu obciążenia (ogrzewanie szyby, nawiew) spada na chwilę do 13,8V i zaraz wraca do 14,4V.

Jednak po wyłączeniu obciążeń zostaje na 14,5V lub 14,6V (nie wiem na jak długo).

Z nowy serwisowej wynika, że napięcie poniżej 14,8V Renault uznaje za prawidłowe.

Jakie są Wasze obserwacje i wnioski?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście takie napięcia są również u mnie.

Doczytałem jeszcze, że alternator w MeganeII PhII ma regulację napięcia z kompensacją temperaturową,

to znaczy zmienia napięcia ładowania w zależności od temperatury (której?), być może otoczenia.

Na stronie Exide.com Exide battery guidelines

jest tabelka, która wyjaśnia ładowanie z kompensacją temperatury. Wygląda na to, że:

w zakresie 15-25C napięcie ładowania jest nominalne np. 14,2V

dla temperatur niższych jest korekta +0.38V = 14.58V

dla temperatur wyższych jest korekta - 0.38 = 13.82V

Pewnie to wyjaśnia różne napięcia ładowania w różnych warunkach (lato/zima).

Ja obecnie notuję 14.5-14.6V przy temperaturze 0C - to by się mogło zgadzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doczytałem jeszcze, że alternator w MeganeII PhII ma regulację napięcia z kompensacją temperaturową,

to znaczy zmienia napięcia ładowania w zależności od temperatury (której?), być może otoczenia.

Raczej temperatury alternatora. U mnie w corolli (nie wiem jak było na początku jak samochód był nowy), jak alternator jest zimny, napięcie trzyma na poziomie 14.2V niezależnie od obrotów i obciążenia, natomiast jak jest gorący to napięcie spada do poziomu 13.9-14.0V, też nieazleżnie od obrotów i obciążenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Latem po 4 dniach stania auta aku się rozładował i auto nie odpaliło. Po naładowaniu aku zmierzyłem napięcie ładowania i było około 14,48V. W lutym po ponad pół roku od tamtego zdarzenia aku znów padł po 1 dniu postoju. Naładowałem i od miesiąca jest niby ok. Mam zamiar założyć voltomierz na stałe i z tego powodu zmierzyłem napięcia. Aku ma 12,36V czyli maławo ale zaskoczyło mnie napięcie ładowania. Na wolnych obrotach bez świateł pokazywało 14,9 do 15V. Może tak być że ECU podnosi napięcia z powodu lichego aku czy raczej regulator robi pa pa?

Edit: Zmierzyłem raz jeszcze na jałowych z włączonym radiem, dmuchawą i światłami i jest najczęściej między 14,8 a 14,9V. Bardzo widoczny jest fakt skoków napięcia bo zmienia się co ułamek sekundy nawet o 0,3V a kiedyś chyba było niemal nonstop takie samo. Ecu to chyba tylko obrotami może regulować niskie napięcie.

Edytowane przez kaag
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wolnych obrotach bez świateł pokazywało 14,9 do 15V.

W moim poldku jak padła jedna dioda wzbudzenia, to miałem takie napięcie, efektem tego były ubytki wody z elektrolitu. Taki poziom napięcia jest niezdrowy nie tylko dla akumulatora (poziom elektrolitu), ale i dla elektroniki w samochodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napięcie ładowania nie powinno być wyższe niż 14.4. Jak auto jest zmrozone to może być nieznacznie wyższe ale po nagrzaniu nie może być wyższe od ww wartości bo się elektrolit wygotuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej obawiam się uszkodzenia jakiegoś sterownika. Na desce nic nie było ale MaxiEcu pokazał bląd zasilania jednego sterownika. Ostatnio zauważyłem że częściej załącza się wentylator chłodnicy. Dziś po 2 godzinnym postoju odpalam auto, temp. płynu 30 stopni a wentylator załącza się od razu i chodzi na drugim biegu wg MaxiEcu czyli coś jest nie tak. Może to tylko czujnik ale zastanawiam się czy ma to związek z podwyższonym napięciem ładowania.

 

Dodano: 08 mar 2015 - 21:20

Problem rozwiązany bez nakładów finansowych :D jedynie zeszło około 1,5h niedzieli na dłubaniu. Przeczytałem kilka not technicznych i piszą tam min. że prawidłowe napięcie to 14,4V +-0,3V. Są opisy co i jak testować przy danych objawach. U mnie pomogło czyszczenie klem i biegunów akumulatora. Rozebrałem obie klemy na części pierwsze i każde oczko, podładka, blaszka, nakrętka, bezpiecznik (te trzy na plusowej) wyszlifowane papierkiem aż świeciły. Po zmontowaniu napięcie 13,3V - 13,4V. Jedyne co zostało to lekkie skoki napięcia ale tylko na wolnych obrotach w zakresie do 0,15V. Przy następnej okazji zajmę się połączeniem plusowym na alternatorze.

Edytowane przez kaag
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!