Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Instrukcja jak wymienić łożysko kolumny zawie


Rekomendowane odpowiedzi

a oto krótka instrukcja jak wymienić łożysko kolumny zawieszenia widoczne TU

 

potrzebne narzędzia:

-dwa ściski stolarskie o długości przynajmniej 45cm i jak najdłuższej długości śruby aby był duży zakres skręcenia.

-klucz nasadowy rozmiar 21

-klucz 13

-wygięty klucz oczkowy rozmiar 21 (ja korzystałem z 22 bo taki miałem)

-klucz imbus aby przytrzymać tłok amortyzatora

-czajnik z wrzątkiem w razie problemów z odkręceniem śrub

-i pomocnika do składania kolumny a zwłaszcza ściśnięcia sprężyny.

 

tak więc zaczynamy od ściągnięcia koła i podłożenia pod auto kobyłki( ja domowym sposobem pinek z drzewa :( ) pod wzmocnioną część nadwozia auta i opuszczenia z lewarka.

47166784hi7.jpg

Następnie ściągamy przewody z obejmy która jest przymocowana do kolumny(zaznaczone na zielono) i przechodzimy do odkręcenia śrub zwrotnicy(zaznaczone na czerwono). U mnie nie widziało im się tak łatwo odkręcić to zostały potraktowane wrzątkiem z czajnika i po opukaniu w końcu się udało :) .

75705829il5.jpg

Następnie odkręcamy śruby trzymające kolumnę od góry pamiętając ich miejsce( dla układu kierowniczego ze wspomaganiem są to otwory bliżej szyby.

79881485fs0.jpg

I w tym momencie możemy wyciągnąć z samochodu kolumnę zawieszenia po czym ukazuje nam się taki widok

93788987xl8.jpg

następnie wkręcamy kolumnę w imadło łapiąc za blachy które obejmowały zwrotnicę i mocno skręcamy. zakładamy ściski i ściskamy sprężynę zawieszenia. odkręcamy wygiętym kluczem oczkowym nakrętkę tłoczyska amortyzatora trzymając imbusem tłoczysko aby nam się nie kręciło. Po odkręceni popuszczamy ściski ale z uwagą żeby sprężyna która może nagle wyskoczyć nie zrobiła nam krzywdy.

73541845oe9.jpg

potem już tylko pozostaje nam wymienić łożysko i poskładać wszystko w odwrotnej kolejności. Najgorsze jest ściśniecie sprężyny ale jak ktoś posiada dobre ściski to jest to 15 min pracy(moje się okazały nie wystarczające bo ich śruba miała zaledwie 7cm a potrzeba ścisnąć o wiele więcej). Poradziłem sobie w następujący sposób. Na początku sprężynę ścisnąłem za pomocą dźwigni(tak na wagę z drewnianej kantówki a druga osoba założyła wtedy ściski.

 

POWODZENIA :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po odkręceni popuszczamy ściski ale z uwagą żeby sprężyna która może nagle wyskoczyć nie zrobiła nam krzywdy.

widzę wziąłeś sobie do serca moje przestrogi :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Gdy mechanik przy mnie wymieniał łożysko to w momencie zakładania ścisku do sprężyn (porządniejszego niż na zdjęciach) kazał mi wyjść z warsztatu. Mówił że miał przypadek jak mu sprężyna wyskoczyła ze ścisku. Skończyło się na pogiętych blachach, wybitej szybie w aucie a kluczy które były na kolumnie to szukali 3 dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jeśli idzie o ściskanie sprężyny to można posłużyć się masą samochodu.

TZN. kładziemy sprężynę pod samochód, opuszczamy go z lewarka a następnie przy pomocy zwykłego sznurka od snopowiązałki związujemy poszczególne zwoje sprężyny ze sobą. Nie należy żałować sznurka - w końcu nie jest drogi a ważne jest bezpieczeństwo.

Tak związaną sprężynę bez problemy nałożymy na amortyzator wszystko poskręcamy, zamontujemy do auta i dopiero ostatnią czynnością bedzie przecięcie tego sznurka.

 

Sam w ten sposób wymieniłem już kilka sprężyn.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam w ten sposób wymieniłem już kilka sprężyn.

Gratuluję odwagi. :shock:

Najprostsze ściski do sprężyn kosztują ok 30 zł nie wiem więc po co takie kombinacje?

Tym bardziej, że są one dużo bezpieczniejsze od "sznurka do snopowiązałki" choć i z nich potrafi nieraz sprężynka wyskoczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Podłączę się do tematu:

Wykryłem ostatnio u siebie luz z prawej strony zaznaczony na zdjęciu na zielono. Ta śruba, która trzyma tłok amortyzatora rusza się przy skręcie na prawo i lewo. Czy to jest świadczy o tym, że łożysko dokonało żywota czy może inna jest przyczyna?

post-9001-1238749798_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Chciałbym zapytać, po założeniu nowych łożysk i poduszek oraz skręceniu, wewnętrzna część poduszki pod wpływem skręcenia kierownicy i ogólnie jeżdżenia zmieniła swoją pozycję - okręciła się. Dodam, że okręciła się ona symetrycznie na obu kolumnach. Czy za słabo dokręciłem nakrętkę? Czasem przy maksymalnym skręcie kół, słychać jak ten element się przesuwa (coś jakby strzelanie).

Dzięki!

 

Znalazłem winowajcę. W kielichu jest luz pomiędzy ściankami kielicha i łożyskiem. Łożysko ocierało się o kielich i to powodowało, że kolumna nie obracała się swobodnie wydając dziwne dźwięki. Opukałem to młotkiem i jakoś znalazło swoje miejsce, ale chyba do wjechania w następną dziurę...

Podejrzewam, że nowy kielich i amortyzator załatwiłby sprawę, ale póki co nie narażam się na koszta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawisza1980, u mnie wszystko było w porządku, łożysko i poduszka, po prostu delikatny luz jest tam dopuszczalny. Trochę czasu minęło, ale doczekałem się odpowiedzi :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!