Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Wymiana oleju na pierwszym przeglądzie?


rysiek1231

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie dotyczy silnika 1.2 TCE 130KM.

W/g moich obliczeń pierwszy przegląd po roku wyjdzie mi przy przebiegu ok. 13000km.

Czy w/g was jest sens wymiany oleju już na pierwszym przeglądzie czy raczej wstrzymać sie do drugiego po 2 latach(w/g instrukcji)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno pytanie,

Czy teraz Renault znowu wróciło do przeglądów corocznych? Bo nie do końca łapię co rysiek1231 miałeś na myśli pisząc o pierwszym przeglądzie? Co to za przegląd - obowiązkowy? Dalej piszesz, że wg instrukcji po 2. latach.

Dyskusja o wymianie oleju była już na forum w kilku tematach. Dotyczyła wprawdzie silników 1,4 Tce, bo nie było użytkownika z 1,2 Tce. I wśród tych, którzy polecali wcześniejszą wymianę nikt nie wskazał racjonalnego i koniecznego powodu, żeby skracać te wymiany. Wcześniejsza wymiana zapewne nie zaszkodzi, ale czy w czymś pomoże? Oczywiście mam na myśli normalne warunki eksploatacji i zalecany, dobrej jakości olej oraz filtr. W końcu producent samochodu podaje terminy przeglądów i wymian oleju nie ot tak dla jaj, tylko wraz z producentem oleju ponosi jakąś odpowiedzialność. Zresztą to im najbardziej zależałoby na zwiększeniu tej częstości. Argument, że to chwyt marketingowy mnie nie przekonuje, bo ma krótkie nogi i gdyby użytkownicy masowo narzekali, że dłuższy okres do wymiany niszczy im silniki producent miałby nie lada problem. Ja pierwszą wymianę zrobiłem po 2. latach, a drugą po kolejnych 2. Jak na razie - po 4. latach nie mam problemów z silnikiem - zachowuje się cały czas tak samo dobrze, a oleju nic nie ubywa. Ani nie przybywa :mrgreen:

Edytowane przez martello
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz oczywiście tak myśleć. Jednak podam Ci przykład. Silniki 1.9 dCi są spotykane w kilku markach samochodów. Ciekawe jest to, że samochody w których producent ustalił interwały wymian oleju na 15 000 km przejeżdżają spokojnie po 500 000 km, a renówki masowo obracały sobie panewki. Druga sprawa, że producent nie bierze żadnej odpowiedzialności po okresie gwarancji. Jeśli silnik rozsypie się po gwarancji możesz co najwyżej liczyć na gest handlowy i częściową partycypację w koszcie naprawy. Oczywiście jeśli usterka wystąpi tuż po zakończeniu okresu gwarancyjnego.

 

BTW ciekawe co ile robi się przeglądy w 1.5 dCi/CDI w skangoorzonym Mercedesie.

 

Dodano: 12 mar 2015 - 22:33

Pytanie dotyczy silnika 1.2 TCE 130KM.

W/g moich obliczeń pierwszy przegląd po roku wyjdzie mi przy przebiegu ok. 13000km.

Czy w/g was jest sens wymiany oleju już na pierwszym przeglądzie czy raczej wstrzymać sie do drugiego po 2 latach(w/g instrukcji)?

Kupując pierwszą renówkę, pierwszy serwis olejowy robiłem po 3000 km, zgodnie z zaleceniem serwisu. Zaleceniem, a nie nakazem oczywiście. W tym roku odebrałem nowego Forda Ka dla matki i również serwis zalecał wymianę oleju po przejechaniu 2 - 3 tysięcy km. Jest to spowodowane tym, że pomimo dużej precyzji w produkcji nowoczesnych silników, proces docierania się silnika jest nadal obecny.

 

Druga sprawa, że Renault w instrukcji podaje przypadki gdy należy skrócić okresy pomiędzy wymianami oleju i filtrów. Do takich powodów należy jazda miejska, z prędkościami średnimi poniżej bodajże 30 km/h.

Edytowane przez Phil_ips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toyota we wszystkich swoich autach zaleca wymianę co rok lub 15.000 km. Czy Toyota robi gorsze silniki albo zalewa je gorszymi olejami niż Renault? Nie sądzę ;)

Mam właśnie przed sobą książkę paromiesięcznej firmowej Toyoty RAV4 2,0 D4D - "pełny przegląd co 2 lata lub 30.000, mały przegląd z wymianą oleju co rok i 15.000 km".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...
  • 1 miesiąc temu...

Zrobiłem wymiankę w ASO po 10.000, koszt 355zł, przez ten czas nie wziął mi ani kropli,i oby tak zostało.

Pogadałem z miłym Panem z serwisu, on prywatnie w 1.5 dizelku też wymienia co 10.000, stwierdził że interwały co 30.000 są robione pod floty, czyli zajechać i do żyda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem wiem inny mam silnik ale na dzisiejszym pierwszym przeglądzie też kazałem zmienić olej. Przebieg auta 12700 km. Czy dobrze zrobiłem? Nie wiem. Olej w ASO drogi a w poprzednim aucie wymieniałem zgodnie z instrukcją co 30 tys. lub dwa lata i było ok, przynajmniej do sprzedaży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym olejem to jest tak że co użytkownik to ma swoją teorię. W praktyce to wygląd tak, że w rodzinie mam Scenica II 1.6 16V 110 KM, na liczniki ponad 100 tyś. km a olej wymieniony raptem 3 razy (co 30 tyś. km) i nigdy nie było żadnych problemów. Ja u siebie olej wymieniłem na pierwszym przeglądzie bo miałem już 24 tyś. km i nie chciało mi się jechać za 2 miesiące na kolejny :-)

 

 

Wysłane za pomocą Tapatalk!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!