Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Rekomendowane odpowiedzi

Witam po raz pierwszy na forum.

Chciałbym w skrócie opisać dziwny przypadek jaki mi się wydarzył i który nie daje mi spokoju. Otóż zapomniałem w Megance I wyłączyć świateł ( nie działa brzęczek). Po około 5-ciu godzinach wsiadam do auta, auto trup. Kompletny brak prądu. W pierwszym odruchu WYŁĄCZYŁEM światła. Wyciągłem akumulator, podłączyłem, a tu... prostownik pokazuje 100% naładowania. Wyczytałem na forum że te automatyczne prostowniki mogą nie wykrywać kompletnie rozładowanego akumulatora więc przywróciłem do życia stary, ruski z piwnicy. Podłączyłem i po ok 5-ciu minutach przyszło mi go głowy aby zmierzyć napięcie aku w stanie bez obciążenia i .....okazało się że aku ma 12,60-12,75 V czyli jest naładowany.

Moje pytanie brzmi.....Czy w Megance I jest jakieś zabezpieczenie przeciw rozładowaniu aku, bo nie jest możliwe aby się naładował w ciągu 5-ciu minut. Obecnie aku działa super i nie ładowałem go od tego czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączyłem i po ok 5-ciu minutach przyszło mi go głowy aby zmierzyć napięcie aku w stanie bez obciążenia i .....okazało się że aku ma 12,60-12,75 V czyli jest naładowany

Błędne myślenie. To, że bez obciążenia pokazuje 12,6 V chwilę po odpięciu prostownika nie świadczy o tym, że jest naładowany. Gdybyś zostawił go na obciążeniu przez kilka minut pewnie okazałoby się, że napięcie spadło do np. 11 V.

Odnośnie drugiej kwestii to megane I nie ma zabezpieczenia przed rozładowaniem i nie jest możliwe pełne naładoawanie rozładowanego całkowicie akumulatora w ciągu 5 minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błędne myślenie. To, że bez obciążenia pokazuje 12,6 V chwilę po odpięciu prostownika nie świadczy o tym, że jest naładowany. Gdybyś zostawił go na obciążeniu przez kilka minut pewnie okazałoby się, że napięcie spadło do np. 11 V.

Ale wtedy prostownik automatyczny by go wykrył i podjął ładowanie a on pokazywał 100% naładowania PRAWIDŁOWO. A to że nie jest możliwe naładowanie w ciągu 5-ciu minut doskonale wiem i dlatego zadałem pytanie.

Edytowane przez aston76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączyłem i po ok 5-ciu minutach przyszło mi go głowy aby zmierzyć napięcie aku w stanie bez obciążenia i .....okazało się że aku ma 12,60-12,75 V czyli jest naładowany.

Napięcie jakie pomierzyłeś było napięciem jeszcze "pozostałym" z ładowania prostownikiem. I aby pomiar był miarodajny woltomierzem trzeba poczekać około 30 minut. I wtedy jak akumulator jest w pełni naładowany powinien mieć około 12,5V. A najlepiej zmierzyć gęstość elektrolitu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za udzielenie odpowiedzi i poświęcenie mi swego cennego czasu ale nie chodzi mi o kwestię czy aku jest naładowany czy nie, bo na 100% aku był naładowany. Po tym zdarzeniu jeżdzę ok 1 km dziennie i kręci jak szalony. Po takich dystansach się nie doładuje. Chodzi konkretnie co się stało, czy jest jakieś zabezpieczenie, żebym wiedział w przyszłości czy trzeba coś zresetować jak działać w przypadku całkowitego zaniku prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma żadnego zabezpieczenia przed rozładowaniem się akumulatora przez światła. I na bank akumulator nie był naładowany na 100%, proponuję naładować go starym prostownikiem przez co najmniej 10 godzin lub do wystąpienia bąbelkowania elektrolitu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!