Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Wymiana rozrządu z pomocą blokad


Edison

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Posiadam kompletny rozrząd do silnika 1.5dci 66kw 2006r wraz z blokadami. Czy mógłby mi ktoś objaśnić jak za pomocą tych blokad w bardzo prosty sposób wymienić pasek? Wszędzie są tylko rysunki z których niewiele rozumiem a chciałbym zrobić to sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiana rozrządu nie jest taka prosta. Musisz oprócz blokad posiadać klucz dynamometryczny do dokręcenia śruby mocującej koło napędzające pasek akcesorii na wale korbowym. By odkręcić śrubę na wale korbowym musisz zablokować wał korbowy najlepiej wkładając duży śrubokręt w zęby wieńca rozrusznika.

Poniżej krótki opis momentów dokręcania koła napędzającego pasek akcesorii na wale korbowym. Pamiętaj, że tam nie ma klina i to koło musi być dokręcone zgodnie z opisem..

"Dokręcić momentem oraz kątowo (wał korbowy oparty o blokadę GMP):

- śrubę mocującą koło pasowe akcesoriów (śruba M12) : (60 Nm + 100° ± 10°),

- śrubę mocującą koło pasowe akcesoriów (śruba M14) : (120 Nm + 95° ± 15°)"

A tu ogólny opis jak ustawić rozrząd.

wymiana rozrządu.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie ten brak klina mnie martwi

A czym tu się martwić? Dokręcasz z zalecanym momentem i po problemie. Wał i tak ustawiasz na blokadzie

Są podane dwa momenty dokręcania, dla śruby 12 jest mniejszy bo tam zdaje się, że jest klin. Dla śruby 14 jest dwa razy większy bo tam nie ma klina. Mój samochód jest z 2004 roku i klina nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Części zostały już zamówione.

Chciałbym opisać jak ja widzę wymianę rozrządu wg mojego rozumowania, proszę jeśli się pomylę żeby ktoś mnie poprawił, tak więc:

Korzystając z rysunku który podesłał powyżej aniewa, ustawiam wał korbowy w górnym martwym punkcie obracam wałem zgodnie z ruchem wskazówek zegara aż do momentu gdzie koło zębate wałka rozrządu ustawi się tak aby przez otwór w kole włożyć blokadę. Następnie gdy ustawi mi się koło zębate wałka rozrządu wkręcam blokadę w blok silnika i obracam wałem również zgodnie z ruchem wskazówek zegara tak aż wał oprze się o koniec blokady. Następnie wkładam dopiero blokadę w koło zębate wałka rozrządu. Dopiero po zablokowaniu wszystkiego zdejmuję koło pasowe osprzętu silnika, luzuję napinacz i zdejmuję pasek. Zakładam nowy pasek rozrządu znacznikami które są na pasku i na kole zębatym i pompie wtryskowej (nie wiem czy jest jakiś znacznik również na kole wału z wyjątkiem klina) Napinam pasek, w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara żeby wskaźnik znalazł się pod wyciętym wskaźnikiem. Zakładam koło pasowe, i wyjmuję blokady rozrząd.Obracam wałem korbowym dwa pełne obroty do momentu gdy mam możliwość wprowadzenia ponownie blokad rozrządu. Jeżeli ponownie blokada podpasuje w otwory to mogę mieć pewność że wszystko udało się poskładać prawidłowo? Co do momentów dokręcenia śrub to tak jak wyżej wspomniał aniewa a przy pompie są dużo mniejsze śruby których momentu dokręcenia nigdzie nie znalazłem ale ja to zrobię na nie więcej niż 20-25Nm - po prostu "z czuciem":)

Po co podajesz link do portalu aukcyjnego skoro za chwilę i tak wygaśnie ?

W tym przypadku nie ma sensu. - Prezes

Edytowane przez Prezes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KZFR?

W dieslu? Nie ma w dieslu tego wynalazku.

Skoro pytasz czysto teoretycznie, to znajduje się w silniku benzynowym na wałku rozrządu od strony dolotu.

Odnośnie objawów - polecam + opcja <szukaj>

Wszystko jest na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemo, a morze orientujesz się z jaką siła trzeba dokręcić KZFR i ewentualnie pozostałe elementy przy wymianie rozrządu w MII 1.6 16V?

Edytowane przez P_r_z_e_m_o
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!