Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponawiam pytanie, czy ktoś próbował zmienić plastikowy termostat na metalowy? Jest tam inny czujnik temperatury. W metalowej jest trzy-pinowy, a w plastikowej cztero-pinowy i nie ma możliwości ich zamiany plung&play.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o tym jakiś czas temu.

Ale stwierdziłem, że taka zamiana nie ma sensu ekonomicznego.

Wymieniłem więc plastikowy, na kolejny plastikowy (taki za "9 dych" z allegro, w tym nowy czujnik temperatury i nowa uszczelka) i jest git.

Nie ma chyba sensu drutować przy takim poziomie kosztów...

 

No i wymiana jakieś 30 minut, tak więc też bez tragedii.

I oczywiście dodatkowo jakieś 1,5 litra płynu który wycieknie - ale to już pomijalny koszt (no może z 10 PLN max).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się poci na łączeniu obudowy termostatu z blokiem silnika i zastanawiam się czy wymiana samej uszczelki nie rozwiąże problemu.

a jeszcze mam pytanie... rozumiem, że element zaznaczony na obrazku poniżej to czujnik temperatury, czy ten szujnik można wymienić ? bo nie mam nr tej części ?

samego termostatu w tej obudowie zapewne nie wymienię...

 

post-91379-0-04039000-1494229397_thumb.png

 

lapka2.gif

Regulamin pkt. 5.7 Ludzie :!:

Czytajcie przed wysłaniem to co palce "nastukały" na klawiszach :!:

Poprawcie, wstawcie odpowiednie znaki przestankowe. Zacznijcie nowe zdanie wielką literą :!:

Nikt was nie goni :!: Nie ogłaszaliśmy konkursu wklepywania literek na czas :!: ;)

Trochę szacunku dla czytających. -Prezes

Edytowane przez Prezes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałeś dokręcenie śrub. U mnie były z dołu luźne, szkoda tylko że kupiłem nowy oryginalny z 300zł i dopiero przy wymianie okazało się że luźne śruby... W moim przypadku wyciekał olej silnikowy na skrzynię biegów. Obudowa tego termostatu to również kanał olejowy z głowicy. Czujnik jest wyciągany, siedzi na oringu i spince.

Edytowane przez elwik1984
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymieniłem więc plastikowy, na kolejny plastikowy (taki za "9 dych" z allegro, w tym nowy czujnik temperatury i nowa uszczelka) i jest git.

Nie ma chyba sensu drutować przy takim poziomie kosztów...

I mówisz, że dobrze to działa? Silnik szybko się grzeje? Temperaturę trzyma?

Ja ostatnio zaryzykowałem kupno takiego termostatu marki Maxgear za 83 zł brutto. Kompletny termostat wraz z uszczelką i czujnikiem temperatury. Niestety test szczelności wykazał, że to jest bubel. Woda lała się na zamkniętym termostacie jak przez druszlak. Nawet nie próbowałem go zakładać tylko zapakowałem i odesłałem. Drugi raz nie zaryzykuję. Trzeba wysupłać jakieś 150 złociszy czy 200 na Gatesa albo chociaż Verneta. Trzy lata temu kupiłem Ori termostat i niestety tylko tyle wytrzymał. Teraz trzyma temperaturę ok 77 - 82 stopnie. Tragedii nie ma i właściwie nie powinno to mieć w zasadzie żadnego wpływu na jazdę. Ale mam gaz, a instalacja gazowa nie lubi niedogrzanego silnika. Poczekam jednak z wymianą do jesieni, max do wiosny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działa bardzo dobrze.

Jest nieźle wykonany, wszystko pasuje bez problemu.

Silnik po wymianie szybko się nagrzewa i trzyma stabilnie właściwą temperaturę.

Oczywiście nic nie kapie, ani olej, ani płyn.

 

Czy kupiłbym go kiedyś ponownie ? Oczywiście :rolleyes:

 

Kupiłem dokładnie ten:

http://allegro.pl/termostat-obudowa-1-4-1-6-16v-megane-ii-scenic-ii-i6667724310.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Podepnę się pod temat. Mam kremową maź w zbiorniku z płynem chłodzącym. Dodatkowo zauważyłem lekkie zapocenie na styku obudowy termostatu z głowicą i na jedej ze śrub znajdujących się w obudowie termostatu. Samochód ma 7 lat i 86tys przebiegu. Czy powinienem wymieniać samą udzczelkę czy też obudowę wraz z termostatem? Czy termostat rzeczywiście się tak czesto psuje, że lepiej profilaktycznie wymienić ? 

Druga sprawa to jak z wymianą obudowy termostatu ? Czy po spuszczeniu płynu wystraczy odkręcić śruby obudowy i gotowe, czy też trzeba coś jeszcze dodatkowo wykręcić? Planuję to wykonać na parkingu pod blokiem bo nie wyglada to na skomplikowaną czynność. 

 

Ps. Nie jestem mechanikiem, ale lubię czasem coś podlubać przy samochodzie. Z sukcesem wymieniłem uszczelki górnego kolektora ssącego, więc z termostatem też raczej dam radę. Chyba że o czymś nie wiem, to proszę o uświadomienie :-) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Mam pytanie odnośnie termostatu.

Zauważyłem, że podczas jazdy mam zazwyczaj podświetloną tylko pierwszą kreskę od płynu chłodzącego. Czasami przy przyspieszaniu wejdzie na dwie kreski i później spada z powrotem.

Dzisiaj podpiąłem ELM-a, żeby sprawdzić temperaturę płynu.

Generalnie termostat po uruchomieniu zimnego silnika otworzył się przy ok. 78 stopniach, później temperatura spadła na 70 stopni i duży obieg zaczął się robić ciepły. Następnie w czasie jazdy temperatura oscylowała od 69 do 76 stopni. Przy 75 świeci się druga kreska i jest aż temperatura nie spadnie do 72 stopni.

 

Jakie macie temperatury u siebie? Czy termostat jednak jest do wymiany?

 

Silnik 1.6 16V 110 KM z 2011 roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

@pawelek1 termostat do wymiany, jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się by w czasie jazdy temperatura spadła z "kostki i paska" do samej "kostki" nie dogrzewasz silnika przez wadliwy termostat. Ani to dobre dla silnika, ani dla Ciebie w przyszłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@czik3n, po prostu zastanawiałem się, czy elm dobrze odczytuje temperatury.

Z tego co czytałem to termostaty w megane padają dosyć często. Czy ktoś próbował podmienić obudowę plastikową na metalową a w związku z tym mam parę pytań:

- czy uszczelka obudowy termostatu jest taka sama,

- czy kanały w obudowie termostatu są takie same,

- czy jest tam taki sam czujnik temperatury (czy ma tyle samo pinów).

 

Z góry dzięki za odpowiedzi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termostat oczywiście można wymienić, ale weźcie poprawkę na >>dokładność<< tego "dwukostkowego" wskaźnika. U mnie w dCi takie "spadki" zdarzają się regularnie, a pewnie gdybym miał wskaźnik analogowy, to bym nawet nie zwrócił uwagi na przesunięcie się wskazówki o milimetr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.11.2018 o 20:17, pawelek1 napisał:

po prostu zastanawiałem się, czy elm dobrze odczytuje temperatury.

Z moich obserwacji, dla tego samego silnika, choć w MII, wynika, że ELM połączony z programem Torque dobrze pokazują temperaturę płynu. Te Twoje wartości są według mnie zdecydowanie za niskie. U mnie zimą, nawet przy bardzo silnych mrozach, jak silnik już złapie temperaturę to wskazówka ani drgnie.

Nie zaobserwowałeś większego spalania w ostatnim czasie? Przy takich temperaturach, jeśli faktycznie silnik jest tak niedogrzany wiecznie, na pewno więcej będzie wcinał paliwka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@droopy według mnie również temperatura nie powinna ani drgnąć. Tak tylko chciałem się upewnić.

@konwil sprawdzałem jak wygląda temperatura. Druga kreska załącza się w temperaturze 78 stopni, ale gaśnie przy 71. Później temperatura rośnie i świeci się znowu przy 75 - 78 stopni. Temperatura otwarcia termostatu to 89.

Według mnie jeżeli w dci masz termostat 83 stopnie to powinno być np. 78 - 83 stopnie a przy 89 85 -89 stopni. Po to jest termostat aby otwierał się i zamykał by trzymał określoną temperaturę np. 87 stopni +/- 2 stopnie, bo tak to wygląda w samochodach.

Edytowane przez pawelek1
dołożenie treści.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!