Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Spalanie 1,2 TCe 115 trasa / miasto / turystyka.


tomgrandtour

Rekomendowane odpowiedzi

Czolem Panowie!

 

Jeżdżę samochodem od prawie roku i jestem mega zadowolony. Spalanie oscyluje w okolicach 6.0l/100km przy dość spokojnej jeździe (90% to autostrada z prędkościami 110-120km/h). Oczywiście każdy ma trochę inne preferencje, więc ciężko porównać wyniki.

W tym roku zrobiłem trasę Katowice - Makarska i trochę pojeździłem na miejscu - w sumie 2700km. Średnia prędkość autostradowa w okolicach 140km/h, Wiedeń to 1,5h w korku. Załadunek 3 osoby + bagażnik do pełna, klimatyzacja standardowo. Spalanie wyszło wg komputera 6,5l/100km, realnie może być 6,7 - 6,8.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

Jestem użytkownikiem 1,5 rocznej Meganki z silnikiem 1.6 110 KM i pozwolę sobie wcisnąć swoje trzy grosze w tym wątku. W kwestii spalania to notuję w arkuszu kalkulacyjnym wszystkie tankowania i przy mojej jeździe od kilku miesięcy średnie spalanie wynosi 8,0 l/100. Najniższe spalanie w trasie jakie udało mi się uzyskać to było 5,8 l/100, ale prędkość była w granicy 70-90 km/h i prawie ani razu nie stawałem. Zatem moim zdaniem jeżeli ktoś chce kupić 1.2 Tce dla niższego spalania to mija się to z celem. Dodatkowo warto zaznaczyć, że może i 1.2 Tce dynamiczniej przyspiesza, ale według producenta jest wolniejszy ponieważ do setki rozpędza się o 0,4 sekundy wolniej od 1.6 16V także jednym słowem turbo robi swoje na początku a potem już długo nic się nie dziej. Jedynym moim zdaniem argumentem "za" jest cichsza praca (niższe obroty) przy dużych prędkościach w silniku 1.2 Tce. Na koniec dodam, że od 2 miesięcy mam fabryczny LPG, zrobiłem w tym czasie 2885 km i zaoszczędziłem 950 zł. Tym samym 100 km w cyklu mieszanym robię za 17 zł, a przy 1.2 Tce w najlepszym przypadku będzie to 30 zł. Napiszę jeszcze dla tych co będą chcieli powiedzieć, że Tce ma o 30 KM więcej, że w piątek wróciłem z urlopu w trakcie, którego miałem na pokładzie 4 osoby dorosłe a na haku przyczepę o masie własnej 1000 kg i była ona jeszcze załadowana bagażami + dwa rowery na dyszlu i poza podjazdami pod wysoką górę to ani razu nie zauważyłem, żeby 1.6 110 KM był przesadnie słaby. Spalanie z tej jazdy wyniosło 11/100, ale z racji tego, że mam LPG to się jakoś specjalnie tym nie przejąłem :-)

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 11 litrów lpg w silniku 1.6 to moim zdaniem w takich warunkach norma. Widać, że instalacja jest dobrze wystrojona. Moim poprzednim autem z silnikiem 1.6 przejechałem na lpg ok. 90 tys. i średnie spalanie wynosiło 10.7 l/100. Co do Meganki z silnikiem 1.6 to kupując ją byłem przekonany, że 6 bieg to typowy bieg autostradowy, czyli obroty przy 120 km/h to około 2.5 tys. Niestety ta skrzynia to typowa piątka rozłożona na sześć biegów. Przy 130 km/h silnik wyje jak moje poprzednie auto przy 150. Co do spalania 1.6 u mnie wychodzi około 7.5 l/100, ale zaznaczam, że to jest wynik z trasy, trochę normalne drogi kawałek autostrady i kawałek ekspresówki, szybkości do 130. W tym kontekście dopłata 4 tys. do tce nie ma chyba większego sensu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie!

 

Porównujecie koszty 1.6 z LPG do 1.2 Pb. To oczywiste że LPG wyjdzie taniej w przeliczeniu na km. Ale instalacja LPG za darmo nie jest, więc różnica w cenie jest mniejsza, macie droższe przeglądy i Pb też palicie. Argument że 0,4s do setki dłużej - to nie ma znaczenia, za to 1.2 bardzo fajnie jedzie na niskich obrotach, dzięki czemu jazda po mieście to czysta przyjemność - nie trzeba piłować żeby jechać w miarę dynamicznie. Każdy ma swoje zdanie i wybiera wg siebie najlepiej. Dla mnie auto z LPG to porażka (miałem i tankowanie co 3 dni mnie wkurzało).

Średnio 1,5l mniej na 100km w 1.2 TCe w porównaniu do 1.6 16V, cicho w środku i subiektywne bardzo dobre odczucia z jazdy, elastyczność i kultura pracy silnika to są konkretne argumenty które zdeterminowały mój wybór.

Edytowane przez tomapis07
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomapis07 ładnie nakręciłeś przez rok, ja wprawdzie 3500km przez miesiąc ale teraz średnia będzie raczej spadać.

 

Właśnie - co do oleju ile razy już wymieniałeś i czy robisz jakieś dolewki?

 

Silnik 1.2 TCe 115 trzeba traktować jako fajnego następcę 1.6 16v, lepiej śmiga, mniej pali, cichszy, technologia kosztuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oleju nie wymieniałem - pierwszy przegląd dopiero za 2mies. Nie wiem ile fabryka zalała oleju - teraz mam 2/3 na bagnecie (2 kropki poniżej max). Wydaje mi się że to ubyło po jeździe na wakacje, ale nie daje głowy za to ile oleju było przed wyjazdem. Od tamtego czasu zrobiłem ok 5tys km i nie ubyło nawet kropelki. Podejrzewam że to kwestia dużo szybszej jazdy niż zwykle. Nic nie dolewałem od nowości. W ogóle mam wrażenie że dopiero na wakacjach auto się dotarło - zużycie paliwa po powrocie spadło o ok 0,5l, silnik lepiej i równiej ciągnie, ale to może autosugestia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje 1.6LPG też w tym miesiącu zrobiło trasę do Chorwacji i spowrotem, spalanie coś koło 9l lpg/100km autko załadowane i 4osoby na pokładzie. Zrobiłem prawie 3tys. km i wyraźnie poczułem różnicę w kosztach jazdy na LPG :)

Obawiałem się czy taki mały silnik 1.6 da radę na długich podjazdach ale miło mnie zaskoczył, niby tylko 110 kucyków ale dawał sobie radę z wieloma mocniejszymu furami. Fakt jedyny minus to poziom głośności ale u mnie to jakby bardziej związany z wydechem lub kolektorem. Co ciekawe miałem wrażenie, że przy 140km/h jest cichszy niż przy 130...

Może 1.2tce fajnie ciągnie w miejście ale czy równie dobrze sobie radzi na autostradzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiałem się czy taki mały silnik 1.6 da radę na długich podjazdach ale miło mnie zaskoczył, niby tylko 110 kucyków ale dawał sobie radę z wieloma mocniejszymu furami.

 

Napiszę jeszcze dla tych co będą chcieli powiedzieć, że Tce ma o 30 KM więcej, że w piątek wróciłem z urlopu w trakcie, którego miałem na pokładzie 4 osoby dorosłe a na haku przyczepę o masie własnej 1000 kg i była ona jeszcze załadowana bagażami + dwa rowery na dyszlu i poza podjazdami pod wysoką górę to ani razu nie zauważyłem, żeby 1.6 110 KM był przesadnie słaby.

 

:)

 

Od siebie dodam jeszcze ponieważ, ani razu w tym wątku nie pojawiła się kwestia systemu STRAT & STOP, w który jest wyposażona jednostka 1.2 TCe. System, który teoretycznie służy do oszczędzania paliwa, a w rzeczywistości akumulator do takiego samochodu kosztuje w okolicach 1000 zł, kiedy do 1.6 kosztuje jakieś 300 zł. Ja się pytam gdzie ta oszczędność :-) Wszystko jest robione niby dla Klienta, a producent tylko czeka aż siądzie akumulator, albo turbina od tego START & STOP. Swoją drogą to ciekawe czy jak jest "STOP" to klimatyzacja nadal pracuje - ktoś się orientuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U kolegi w Mazdzie 3 działa to tak ze jeśli klima jest włączona to silnik nie robi stop. Ale w samochodach hybrydowych robią już klimatyzacje elektryczne - sprężarka nie napędza się od silnika tylko ma swój silnik elektryczny - więc nie wiem może tutaj też ktoś na coś takiego wpadł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że silnik 1.2 nie jest zbyt popularny.

Jeśli chodzi o jazdę autostradową - bez problemu autko daje rade. Tak jak pisałem wcześniej - trzymałem ok 140km/h, po Polsce 150 i nie było żadnego problemu z podjazdem pod górki czy wyprzedzaniem. Jedyny minus (a może plus) jest taki, że 6 bieg jest długi - przy 140 jest ok 3tys obrotów, przy 120 ok 2,5tys. I żeby coś wyprzedzić jadąc 100-110km/h trzeba zredukować albo uzbroić się w cierpliwość. Za to przy 120 już przyspieszenie jest OK a w kabinie nadal cisza. Miejscami jechałem ponad 160 (na niemieckich autostradach ;) ) i tego silnika nie słychać - bardziej dokucza szum powietrza.

Co do start&stop - na początku mnie wkurzał ten system, teraz przywykłem i nawet nie zauważam jego działania. Klimatyzacja się wyłącza (nawiew dmucha słabiej, ale sprężarka nie chodzi), ale jeśli temperatura w kabinie wzrasta system sam uruchamia silnik. Jest to dobrze dopracowane. Zgadzam się że akumulator i alternator droższy niż w "normalnych" autach, ale ciężko powiedzieć jak z trwałością - na to trzeba kilku lat. Natomiast ja sobie ten system chwalę ze względu na Katowice - jazda w korkach to norma a dzięki S&S nie widzę znaczącego wzrostu spalania. Dla porównania trasa z jednego końca miasta na drugi w godzinach porannego szczytu to spalanie w okolicach 6,5, kolega z 1.4TCe bez S&S tą samą trasę zamyka ze spalaniem 10l/100km.

Podsumowując silnik 1.2TCe jest bardzo przyzwoity i nie ma co się bać ;)

 

Jeszcze edit o turbinie - w 1.4Tce jest osobne chłodzenie wodne, nie wiem jak w 1.2 ale nie widzę powodu żeby było inaczej. Poza tym S&S dba o turbinę i nie wyłączy silnika po ostrym pałowaniu.

Edytowane przez tomapis07
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam już ten wątek od dłuższego czasu, ale głównie ze względu na wspominki o 1,6 16V.

W chwili obecnej mam MIII 2,0 dCi oraz MII 1,6 16V z LPG.

Odkąd w II zamontowałem LPG, prowadzę sobie statystyki spalania.

Przez ok. 30 tyś km przebiegu średnie spalanie LPG wyniosło 9,74 l/100 km oraz 1,42l/100 km benzyny.

Można przyjąć, że nieco ponad połowa tego przebiegu, to miasto.

Biorąc pod uwagę wszystkie ceny paliw, wyszło mi, że koszt pokonania 1 km, to 31 gr.

Koszt ten nie zawiera ceny instalacji LPG, wtedy ta statystyka by wypadła gorzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1,42l/100 km benzyny

 

Czemu bierze Ci tyle benzyny? Ja mam instalację od 2 miesięcy, zrobione w tym czasie 3000 km na LPG. Średnie spalanie LPG wynosi 8,9l a odkąd mam LPG to nie tankowałem benzyny ani razu i zeszła mi tylko jedna "budka" na wskaźniku. Gdyby brał mi 1,42l/100 tak jak Tobie to miałbym już spalone 42,6l benzyny co jest oczywiście w moim przypadku nieporozumieniem bo to prawie cały zbiornik paliwa w Megance. Spalanie LPG też masz o litr większe jak u mnie.

Edytowane przez sebastian_wifi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest spalanie z przestrzeni 30 tyś km.

W tym czasie zimowa jazda po mieście, która sporo od siebie dokłada.

Gdybym miał statystyki tylko letnie, to spalanie benzyny by nie przekroczyło 1l/100km.

Edytowane przez Pawel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!