Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Nadmierne zużycie oleju


kogutor

Rekomendowane odpowiedzi

Według mnie ma znaczenie gdzie i jak się jeździ. Jak jeździsz głównie po mieście i zrobisz 20000 km a jak na trasie 20000 km to jest duża różnica, ja jeżdżę 50/50 i leje olej Liqui Molly mimo to olej się spala tak jak pisałem około 1,5 litra na 15000 km. Teraz będę wymieniał olej co 10000 km lub co roku razem z filtrem kabinowym a przy następnej wymianie oleju i filtrów dorzucę filtr powietrza do silnika i zacznę też wymieniać całe zestawy co rok lub 10000 km jak pisałem wcześniej. Każdy robi jak chce i jak uważa, ja osobiście myślę że będzie to dobra metoda przy sprzedaży auta jak zbiera się wszystkie faktury i początki z serwisu to potencjalny klient będzie widział że samochód od nowości z salonu olej wymieniany często jak i inne części serwisowe, świece wymienialem przy 50000 km i co tyle będę zmieniał.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam,

podbijam do tematu aby rozwiać wątpliwości co do tego silnika. Problem nie został rozwiązany w kolejnych latach. W zeszłym roku zakupiłem w salonie nowego Renault Scenic'a z 1.2 Tce 115km. Przy pierwszym przeglądzie (9k km przebieg) dolali mi 1l oleju w serwisie. Coś mnie tknęło i sprawdziłem po ok. 4 miesiącach stan oleju (przejechane kolejne 4k km) i był na minimum. Udałem się do serwisu. Bez dalszej diagnostyki kazali dolać 1l oleju i przyjechać za 2 tygodnie na czyszczenie chemiczne silnika. W środku było pełno nagaru. Przy okazji wymienili świecę. Sytuacja wygląda tak że na pewno problem nie został wyeliminowany po takim czyszczeniu i przedstawili mi kolejne kroki:

- dalsza diagnostyka i ewentualna wymiana części silnika (nie wiem jakich),

- jesli to nie pomoże to występują do Renault Polska o wymianę silnika.

I teraz najlepsze, zapis w książce serwisowej o rzekomej normie brania oleju 1l na każdy 1k km na którą się tak chętnie powołują, nie jest żadną normą a wyłącznie wskazaniem kiedy nalezy udać się do serwisu. Przy jednoczesnym zapisie że jesli ubytek się powtarza i coś tam jeszcze to też należy się udać. Serwis przyznaje że zna problem ale Renault się zabezpiecza takim zapisem "normy spalania oleju" , jednocześnie jest łaskawy i wychodzi naprzeciw klientom bo przecież "to nie jest normalne żeby silnik brał tyle oleju".

Podsumowując serwis twierdzi że nie ma wady, ani problemu a jednocześnie chętnie bierze auto na warsztat aby je naprawiać ale nie po to aby naprawić a po to aby zredukować problem którego przecież nie ma.... Obowiązkowo zostałem zaproszony do przedłużenia gwarnacji ...

Tylko czekać aż skończy się gwarancja i zaczną sie problemy poważniejsze gdy nastukam nieco więcej km.

 

Obecnie konsultuje sprawę z UOKiK, prawnikiem i mechanikami(póki co, Ci akurat potwierdzili to co koledzy tu pisali wcześniej m.in. o źle dopasowanych pierścieniach, konstrukcyjnie są za małe), wykonam też dziś testy spalania. Jeśli ktoś chetny aby w ewentualnej niedługiej przyszłości złozyć pozew zbiorowy lub wspólnie walczyć to zapraszam do kontaktu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Od 2 miesięcy posiadam Renault Megane iii z rocznika 2012 po liftingu z przebiegiem 49 tys.Przed zakupem miałem obawy o zużycie oleju w silnikach 1,2 tce, zwłaszcza gdy czytałem ten temat. Auto pochodziło z rynku francuskiego, jako roczne było sprowadzone przez poprzedniego właściciela i użytkowane do teraz. Poprzedni właściciel zarzekał się ,że oleju nigdy nie dolewał ani grama.

Po przejechaniu 4 tys .km faktycznie wygląda,że nie wzięło praktycznie nic oleju. Na wyświetlaczu dalej pokazuje 3 kropki,a na bagnecie poziom dalej jest taki sam.

Od czego to zależy ,że ten sam silnik bierze nawet 1 l na 1000 km ,a w innym aucie nawet grama? Czy jeśli nie brało wcześniej to można się spodziewać,że zacznie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.08.2017 o 15:46, darekgt napisał:

Według mnie ma znaczenie gdzie i jak się jeździ.

 

Ma znaczenie i to duże, współczesne silniki doładowane diesel jak i benzyna podatne są na uszkodzenia głowic, uszczelek pod głowicą, pierścieni tłokowych i tulei cylindrycznych za sprawą szybkich zmian temperaturowych zwłaszcza na zimnym silniku, dotyczy to nie tylko jednostek o niskiej pojemności, problemy te znane są nawet w czterolitrowych silnikach V8 w Audi czy V6 w BMW, wielu producentów zabezpiecza już programowo silniki ograniczając jego obroty i moc do czasu osiągnięcia przez silnik właściwej temperatury pracy.

Dlatego warto spokojnie rozgrzewać silnik zwłaszcza w czasie silnych mrozów.

Edytowane przez witman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam. Jaka jest rożnica między olejem elf sxr 5w40 , a elf 5w40 evolution 900 nf?

Jestem świeżo po wymianie oleju i w serwisie zalali mi tego sxr. Zaraz po kupnie samochodu wziąłem na dolewkę elfa tylko niestety tego nf

Czy w razie pojawienia się w przyszłości jakichś ubytków można zrobić dolewkę elfa nf do sxr?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego nie rozumiem po co kupujesz w serwisie olej zobacz na fakturze ile on kosztuje a ile kosztuje z filtrami tutaj: http://www.renault-czesci.pl/RENAULT-MEGANE_MEGANE-III-2008-2015_ZESTAW-SERWISOWY_SILNIK-1-6-16V-K4M(2,188,).aspx

Ja na początku też jeździłem do ASO i buliłem kasę za części ale jak spojrzałem ile kosztuje olej to myślałem ze mi gały z orbit wyskoczą teraz jeżdżę ze swoimi częściami puki samochód jest na gwarancji.  A za taka cenę co oni maja Elfa ja kupuje w Niemczech LM z wyższej półki.

Edytowane przez darekgt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Marcin279 napisał:

Witam. Jaka jest rożnica między olejem elf sxr 5w40 , a elf 5w40 evolution 900 nf?

Czy w razie pojawienia się w przyszłości jakichś ubytków można zrobić dolewkę elfa nf do sxr?

Elf nie chwali się specyfikacją, więc ciężko w 100% powiedzieć czy bardzo się różnią. Klasyfikację i lepkość mają jednak taką samą, więc moim zdaniem nie będzie żadnej różnicy. W przypadku aut benzynowych (gdzie nie ma wyśrubowanych norm na popiół siarczanowy) najważniejsze żeby była ta sama lepkość (w ostateczności nawet producent może się różnić).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robię dokładnie tak samo jak kolega darekgt i już od dawna kupuję olej w Niemczech, wcześniej zauważyłem, że ten sam olej kupiony w PL po przejechaniu 3-5kkm był już czarny.

KZFR, które padło po 55kkm w moim wcześniejszym SII F4R 2.0 16V, nowe kupiłem o 20% taniej w Görlitz z gwarancją, po wyminie zrobiło już prawie 180kkm i nadal działa, a kupowane w PL robią po max. po 80-100kkm.

To samo jest z innymi produktami jak proszki, chemia domowa, spożywka, odzież, buty, itp ... które przetestowaliśmy niejednokrotnie w naszym domu. Przepraszam za drobne OT, ale taka jest smutna prawda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, darekgt napisał:

Kolego nie rozumiem po co kupujesz w serwisie olej zobacz na fakturze ile on kosztuje a ile kosztuje z filtrami tutaj: http://www.renault-czesci.pl/RENAULT-MEGANE_MEGANE-III-2008-2015_ZESTAW-SERWISOWY_SILNIK-1-6-16V-K4M(2,188,).aspx

Ja na początku też jeździłem do ASO i buliłem kasę za części ale jak spojrzałem ile kosztuje olej to myślałem ze mi gały z orbit wyskoczą teraz jeżdżę ze swoimi częściami puki samochód jest na gwarancji.  A za taka cenę co oni maja Elfa ja kupuje w Niemczech LM z wyższej półki.

Kolego ja nie napisałem ,że wymieniałem oleju w ASO ,ale w serwisie.Poza wstępnym sprawdzeniem samochodu nie planuje naprawiać tam samochodu,a tym bardziej wymieniac oleju i filtrów. Akurat w okolicach mam speca od aut francuskich,więc z tym nie ma problemu.

A wracając do oleju to kupilem w  sklepie przy warsztacie i w cenie była wymiana. 148 zł z wymianą to moim zdaniem jest przyzwoita cena.

Lp. Kod towaru Nazwa towaru Ilość Cena netto Cena brutto
1 5W40 5L ELF SXR 5W40 5L ELF EVOLUTION SXR 1 99,19 PLN 122,00 PLN
2 A210740 FILTR OLEJU DENCKERMANN 1 21,84 PLN 26,86 PLN

  

Jeśli chodzi o ewentualną dolewkę to zrobię tak jak niebianskaskurwoala piszesz. Też nie znalazłem jakichś większych różnic w tych olejach oprócz informacji ,że sxr jest specyfikacjach Renault,a nf w Porsche lub Mercedes. Zresztą znajomemu w ASO zalali na gwarancji ten nf.

Edytowane przez Marcin279
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie olejów: https://www.youtube.com/channel/UCLQb2UdBzX_lgTzaz4Ua1IA/videos

Może testy nie są jakieś bardzo zaawansowane i w 100% nie pokazują jakości oleju oraz tego co się dzieje w silniku ale zawsze dają jakiś pogląd na to co się nam sprzedaje.

Co do olejów Liqui Moly - są w Niemczech produkowane przez inną firmę - Meguin, a LM sprzedaje je w swoich opakowaniach. Jedynym chyba w pełni syntetycznym olejem LM jest SYNTHOIL, reszta to półsyntetyki. U mnie zaobserwowałem że silnik mniej bierze LM w porównaniu z Elf'em (chociaż spalanie ELf'a i tak było minimalne). Teraz zalałem syntetycznym XADO i jestem ciekaw co będzie po 10 tys km.

Co do samych wymian oleju najważniejsze jest żeby robić to wg. starej szkoły co 10-12 tys. km. Jeżeli macie możliwość to zobaczcie sobie co spływa z miski po takim przebiegu. Jeszcze jedno - olej w skrzyni też się wymienia (niezależnie czy to automat czy manual). Ostatnio byłem z samochodem bratowej - po spuszczeniu oleju ze skrzyni wyleciały opiłki itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!