Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Olej - skrzynia biegów ?


man

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 miesiące temu...

Olej powinien być wymieniany co 60k km. Już nie pamiętam gdzie dokładnie tę informację znalazłem, ale nie wiem czy w samej instrukcji obsługi tego nie ma (Papiery mam teraz schowane i nie mogę sprawdzić).

Generalnie mechanicy z dziwnych powodów unikają tej czynności, tak jak by chcieli skrzynię doprowadzić do awarii :roll:

 

Ja miałem problemy z wrzucaniem 2 i po wymienia oleju wszystko chodzi jedwabiście. Też lałem TRX-a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

olej wymienia się ( z zalecenia) tylko w skrzyniach automatycznych natomiast w manualnych robi się to wedle gustu, chęci i możliwości finansowych bo takie oleje o tych właściwościach są drogie. 0,5l ok 15-20zl wzwyż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo takie oleje o tych właściwościach są drogie. 0,5l ok 15-20zl wzwyż.

To trzeba było kupić rower.

 

Nie mogę teraz znaleźć tych zaleceń, ale jak dla mnie 100zł za bańkę 5l to nikły koszt w stosunku do komfortu działania skrzyni.

W lutym za 5l TRX-a dałem 115zł i z tego co widzę to dalej za tyle spokojnie można kupić.

 

Nie wiem na co kupować samochód jak potem sępimy na podstawowych kosztach eksploatacyjnych :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olej powinien być wymieniany co 60k km. Już nie pamiętam gdzie dokładnie tę informację znalazłem
chyba w instrukcji obsługi skrzyni automatycznej :roll:
Nie wiem na co kupować samochód jak potem sępimy na podstawowych kosztach eksploatacyjnych
to nie są podstawowe koszta eksploatacji,raczej tylko takie widzi mi się.Nowoczesne skrzynie są bezobslugowe,można wymienić jak coś zaczyna sie dziać przy zmianie biegów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

raczej tylko takie widzi mi się.

No to widać jestem taki dziki, że mam takie widzimisię.

chyba w instrukcji obsługi skrzyni automatycznej :roll:

Nie, dotyczyło to skrzyni manualnej.

Olej się zużywa i z czasem traci swoje właściwości zamieniając się w smołę (wiem, trochę za mocne słowo). Nawet Marcinescu, pisał:

Ja wymieniałem olej po ok. 135 tyś km. i o ile na początku olej był klarowny to pod koniec leciała mętna zupka. Wydaje mi się że po 100tyś. warto zmienić.

Ale ja nikogo nie zmuszam, bo w końcu każdy zrobi jak chce.

o co bijesz do mnie?

Ogólnie stwierdzam fakt, nie zamierzałem Cię obrazić. Jeśli tak to odebrałeś to przepraszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fred, czyli jeżeli ja robie rocznie ok.70tkm to powinienem olej wymieniać co roku??? :)

Uwierz mi,że meganka miała nabiegane 280000tkm(4 lata),laga ma 220000 i NIGDY nawet dolewki do skrzyni nie robiłem.Jeżeli skrzynia chodzi płynnie,nic nie haczy to po co...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to nie jest mój wymysł tylko producenta (o których dziwnym trafem w ASO nikt nie pamięta) i wielu mechaników też zaleca wymiany.

Ten dokument na którym się opieram to były zalecenia renault, a nie czyjeś widzimisię. Gdybym tylko wiedział gdzie go znalazłem to bym dał, ale wpadł mi przypadkiem w pole widzenia w lutym jak szukałem powodów źle wchodzącego 1-szego biegu (wcześniej się pomyliłem i napisałem o 2-ce).

fred, czyli jeżeli ja robie rocznie ok.70tkm to powinienem olej wymieniać co roku??? :)

Robić autku prezent gwiazdkowy :) Zgrać to z wymianą oleju w silniku i naprawdę nie podniesie to jakoś znacząco kosztów serwisu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że olej jest mętny wcale nie oznacza że zużyty. A to że mechanik taki czy inny zaleca wymianę, wcale nie dziwi bo musi zarabiać. Znam takich co dobrym znajomym odradzają wymianę, a zwykłym przypadkowym klientą wręcz koniecznie zalecają. Renault w przypadku Megane nie zaleca wymiany np. okresowej czy po danym przebiegu. Skrzynie zalewane są syntetykiem lub półsyntetykiem np. w skrzyni Punto w ogóle nie ma korka spustu ani wlewu oleju. Skrzynia często po wymianie takiego oleju chodzi głośniej i się rozstrzelnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
Renault w przypadku Megane nie zaleca wymiany np. okresowej czy po danym przebiegu.

Owszem DZISIAJ, ale zalecał wcześniej.

Zrobiliśmy z kumplem burze mózgów i przypomnieliśmy sobie skąd było info o zalecanych wymianach. Jest to KSIĄŻKA SERWISOWA z jego auta, coupe z 96r.

manualz.th.jpg

Na forum peugeota w ogóle można znaleźć fajną fotkę OPIŁKÓW na śrubie wlewowej/spustowej (nie pamiętam) w normalnie eksploatowanej skrzyni.

Ja nikogo nie zmuszam do tego (każdy robi jak uważa, w końcu mamy wolną wolę), ale wiem, że jeśli zrobię te ~60k km to olej wymienię na nowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest odnośnik (1), iż jest to usługa dodatkowa wykraczająca poza czas normatywny przeglądu okresowego lub głównego. Renault bodajże już rok pózniej (97r.) sprostował tą definicję gdyż nie była wystarczająco jasno zinterpretowana. Prawie każda skrzynia biegów wyposażona w korek spustowy, posiada magnetyczną nasadkę, która przyciąga drobne opiłki powstające najczęściej podczas pierwszego roku eksploatacji pojazdu i nie ma w tym nic dziwnego, jest to normalny objaw i nie ma nic wspólnego z wymianą lub nie oleju. Skrzynia biegów to nie to samo co silnik. Podobnie jak w układzie wspomagania (również jest olej) oficjalne stanowisko Renaulta wobec Megane było jednoznaczne. Bez wymiany. Jednakże nikt nikomu nie broni od tego stanowiska odstępować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!