Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Olej - skrzynia biegów ?


man

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, wiem że temat już był i nawet w tym wątku poruszany, ale dla mnie sprawa nadal nie jest jasna. Mam Megane I 1,4 16V '99 i nie wiem jaki olej do skrzyni NFP czy NFJ na forum co użytkownik to inaczej pisze. W książce znalazłem TRX (NFP), ale już na stronie ELF'a dla tej meganki pokazuje NFJ i straszny mętlik z tym olejem. Wygooglałem jeszcze informacje, że wszystkie skrzynie renault tolerują TRX(NFP), gdzie indziej znowu, że do skrzyni JXXX (a a chyba taka jest w tym silniku)leje się NFJ. Czy ktoś mógł by jednoznacznie napisać jaki olej wlać, żeby nie narobić sobie kłopotów? A może to bez znaczenia byle był 75W80?

Dodatkowo, żeby było ciekawiej znalazłem na forum tabele z Ph2 w wątku http://megane.com.pl/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=80 gdzie pisze, że trj natomiast w mojej instrukcji pisze trx. Ehh co źródło to inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

888EX888

mamy Meganki z takim samym silnikiem, ten sam rocznik (70KW 95KM) bo rozumiem, że Twoja to już wersja PH2?

Niedawno dolewałem olej do skrzynii biegów, też nie byłem pewien. Zadzwoniłem do serwisu Renault podałem nr VIN, sprawdzili po numerze jakie skrzynie biegów były montowane konkretnie (skrzynie mają swoje oznaczenia, których nie mogłem znaleźć u siebie) i podali mi, że NFJ.

Sądzę, że u Ciebie podobnie, ale jak chcesz być pewny przedzwoń do serwisu Renault.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...
  • 1 rok później...
  • 8 miesięcy temu...
  • 1 miesiąc temu...

Dolewka może zrobić różnicę po jakimś czasie, bo olej może nie być odpowiednio dobrany do synchronizatorów.

Valvoline ani Shell nie ma zamiennika dla oleju ELF NFJ który powinien być zalewany do skrzyni Jxx.

Do skrzyni w Megane I obecnie ELF zaleca olej z serii NFP lub NFJ.

Elf nie zaleca mieszania tych dwóch typów, ponieważ pogarszają się ich właściwości.

Warto kupić 4l bańkę Elfa NFJ i po prostu wymieć olej całkowicie, a reszta zostanie na dolewki.

Zamiennik Elfa NFJ to np. Castrol Syntrans V FE 75W-80 lub Mobil Mobilube 1 SHC 75W-90 (nie powinno się ich jednak mieszać z Elfem NFJ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżdżę obecnie Meganą 2001 rok, 1.6 16v. Czytam te forum i w końcu nie wiem czy wymieniać olej w skrzyni. Wiem jedno; wcześniej jeździłem Matizem i producent zalecał wymianę oleju w skrzyni co 40.000km. Renault chyba nie stosuje części z tytanu żeby nie wymieniać oleju w skrzyni. Tak samo jak mało kto regulował zawory w Matizie bo każdy myślał że ma szklanki i się nie reguluje. Jednak jak się nie jest pewnym pozostaje lektura ma ktoś jakieś informacje z Aso z książek serwisowych? czy się w końcu wymienia olej w Renault w skrzyniach ? czy tylko powtarzacie co gdzieś usłyszeliście???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy olej się starzeje i traci właściwości. Zalecenie, że oleju w skrzyni się nie wymienia to bzdura. Po pewnym przebiegu wymiana oleju może nie tyle jest konieczna co bardzo zalecana. Odpowiedni olej znacząco wydłuży życie skrzyni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W MII wymieniałem olej w skrzyni po przebiegu ok. 130 tyś km i różnica w zmianie biegów po wymianie była spora.

Biegi zaczęły lżej wchodzić i skrzynia przestała haczyć przy redukcji biegów.

Moim zdaniem warto wymienić olej w skrzyni co jakiś czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!