Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Podwyższone spalanie


Wujgregor

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od jakiegoś czasu zaobserwowałem podwyższone spalanie w mojej Reni 1.9 130KM.

Wykluczyłem już hamulce, wtryski, opony. Autkiem nie pokonuje dużych odległości, dojeżdżam do pracy ok 8 km, czasami trasa 25-30km, bez świateł korków, prędkość 100-110 średnio. Staram się jeździć spokojnie ale nie jak emeryt. Spalanie oscyluje w granicach 7.4. Ostatnio trasa 150 km do Katowic spalanie 6.7 przy średniej prędkości ok 70km/h. Wcześniej przy tych samych przebiegach miałem 6.3 czyli litr mniej. Auto nie kopci. Chciałbym oddać do mechanika do sprawdzenia silnik ale nie wiem na co ma popatrzeć - egr, przepływomierz, turbina? Filtry, olej wymieniany na bieżąco co roku. Trochę mnie to denerwuje a chciałbym mieć spokojna głowę. Kumpel ma ten sam model i spalanie w granicach 6.3 przy szybszej jeździe niż moja.

Zastanawiałem się też nad zakupem modnego ostatnio Elm 327 ale czy podpatrzę tam jakieś parametry np z przepływomierza czy egr z jakimiś nieprawidłowościami.

Edytowane przez Wujgregor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ELM 237 pod bluetooth i informacje jakie można otrzymać są bardzo okrojone. Odczytasz procent wciśnięcia pedału gazu, obroty silnika, prędkośc, ciśnienie doładowania, temeratura cieczy chłodzącej, ciśnienie na listwie wtryskowej i w sumie to wszystko. Danych z przepływomierza nie odczytasz. W grupie VW można odczytać dziesięć razy więcej informacji. Na szczęście ewentualne błędy znajdzie i skasuje jak będzie trzeba.

 

Wracając do spalania to może przyczyna jest bardzo prosta. Może wcześniej nie jeździłeś z włączoną klimatyzacją bo było chłodno, a teraz w czasie upałów klima non stop chodzi i podwyższa spalanie. U mnie przy włączonej klimie pali więcej. W mieście jakieś 0,5-0,8l/100km a w trasie 0,2-0,3l/100km więcej niż bez włączonej klimy.

Edytowane przez matpio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś trasa Ustroń -Wrocław jakieś 500 km.Średnia prędkość z kompa 84km/h,max 130 a najczęściej pomiędzy 110-130 klima non stop i średnie spalanie 7.2.Wydaje się trochę duże, wcześniej ta sama trasa kilka razy i spalanie było ok 6.4.Przy przysieszaniu często aktualne spalanie dochodzi do 21-23 l/100,przy jeździe ok 130 nie większej,spalanie aktualne powyżej 7.3-7.5.Gdzie szukać przyczyny?Komp nie wywala żadnych błędów choć raz podczas dzisiejszej jazdy ze stała prędkością nagle jakby odcielo paliwo na 1-2 sek poczym wszystko wróciło do normy.Proszę o sugestie co sprawdzić u mechanika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście zajrzałbym do zaworu EGR, może być on nieco przytkany i przepalać nieco ON. A jak z dynamiką jazdy, tzn silnik nie jest nieco zamulony?. Co niektórzy praktykują przegazowanie na wyższych obrotach na trasie. A może filtr cząstek stałych?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomimo że to rocznik 07 nie mam fap'a.Sprawdzone po VIN. Wydaje mi się że jest trochę słabszy.mam czasami wrażenie że auto więcej niż te 130 -140 nie pojedzie na równej drodze. Wiem że coś jest nie teges bo 2-3 lata temu auto się tak nie zachowywalo i spalalo mniej.

Czy jest szansa że komputer pokaże gorsze parametry z egr lub przepływomierza jeśli nie wywala błędów.

Edytowane przez Wujgregor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komputer może nic nie pokazać.

Możliwe, że EGR działa w ograniczonym zakresie, warto go wyciągnąć, przeczyścić i ewentualnie zaślepić.

Kolejna rzecz do sprawdzenia, to może być nieszczelny dolot - węże gumowe, lub intercooler, ewentualnie zablokowane kierownice w turbinie.

Edytowane przez Pawel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś odłączyłem przepływke i przejechalem pare kilmetrów z ostrym ruszaniem,wiekszą prędkością,auto zauważalnie mniej pali (wskazania komputera wczesniej do 23L/100 teraz juz max16/100)lecz auto jest bardziej mułowate.

Co o tym sądzic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli to może być przyczyna.

Oby to było to, mechanik dostanie wskazówki bo już jestem umówiony.

 

Jeszcze jedno dzis znalazlem jakiś lużno zwisający kabelek (rurke) nigdzie nie wpiętą,czy ktoś orientuje się co to jest i gdzie powinno byc umiejscowione

 

thumb_hosting_zdjec_1441277337__img_20150903_120654.jpg

 

Dodano: 06 wrz 2015 - 14:07

Otóż dziś pożyczyłem Elm 'a od kolegi zainstalowałem OBD Car Doctor Pro i w zakładce Current data- Consumption na wolnych obrotach pokazuje 3 do 3.1 L/h,czy oby nie za dużo?

Przepływ powietrza Maf air flow rate ok 7 g/h na wolnych obrotach.

Mechanik umówiony na wtorek, ale jeśli ktoś mógł by porównać w swoim autko to bardzo proszę.

Mogę podać inne parametry z programu jeśli ktoś chciałby mi pomóc w odczytaniu parametrów

Edytowane przez Wujgregor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spalanie na wolnych obrotach możesz też sprawdzić wchodząc w tryb serwisowy , nie potrzeba wtedy żadnego ELMa.

Ja sprawdziłem, że na ciepłym silniku 1.5 dci zużycie jest na poziomie 0.4-0.5 ON/h

Pomiary robiłem przy wyłączonych światłach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!