Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Jaki rozmiar opon.


Timy2016

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów :) Jestem tu świeży, ponieważ wczoraj zakupiłem moją pierwszą Renie ;) W związku z tym mam pytanie co do rozmiaru opon. Czytałem tu wiele wpisów ale każdy ma swoją koncepcję na ten temat i proponuje różne rozmiary. Zaznaczę tylko, że nie zależny mi na wyglądzie ani sportowej jeździe. Mam 2 dzieci, żonę i 3 psy, więc zależy mi na komforcie i bezpieczeństwie w prowadzeniu. I żeby nie obcierało o nadkola przy obciążeniu całej rodziny;) Meganka to 1.6 16v 99r. v. kombi. Felgi ma fabryczne stalówki 15". Opony są tu różne przód 185/65/15 tył 195/65/15. Tak wiec proszę o jakieś wskazówki biorąc pod uwagę moje potrzeby;)

Edytowane przez aston76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiec jak koledzy??? Co mam robić bo musze jutro zakupić jakies gumy. Moge zalozyc 195/60R15 czy mam pozostac przy 185/60R15? Z tyłu mam te 195 ale widac ze wystaja za nadkole wiec przy duzym obciazeniu lub wjechaniu na jakas wysepke czy dół pewnie urwe nadkole albo zderzek. To ktore?

 

 

lapka2.gif

Regulamin pkt.

5.6 - pl-literki

5.7 - logika wypowiedzi Aston76

Edytowane przez aston76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wybiore sam ale potrzebuje pomocy w wyborze rozmiaru ktory bedzie odpowiedni do tego samochodu. Tzn ktory bedzie bezpieczny w uzytkowaniu i nie bedzie nigdzie obcierał podczas normalnej jazdy. Tak jak napisałem z tylu mam 195/60/15 i widze ze wystaja delikatnie poza nadkole wiec przy duzym obciazeniu lub wjechaniu na jakies wzniesienie kolo chyba uderzy w blotnik. Stąd moje pytanie. Czy założyć standardowy rozmiar 185/60/15 czy ten szerszy 195/60/15 ktory troche wystaje. Co z tego ze sam wybiore jak urwe nadkole przy pierwszym lepszym lezącym policjancie;)

PS. Czy rozstaw śrub w tej megance to 4x100?

 

 

lapka2.gif

Regulamin pkt.

5.6 - pl-literki

5.7 - logika wypowiedzi Aston76

Edytowane przez aston76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Dzieki wielkie za pomoc. Pozdro:)

 

Proponuję Koledze zapoznać się z regulaminem forum, bo widać że ten punkt programu został pominięty podczas rejestracji.Aston76

 

Dodano: 22 lis 2015 - 17:36

Z pewnością się zapoznam. Niestety nie miałem chwili.

Edytowane przez aston76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

By nie pisać nowego tematu. Mam w Megane opony Dębica Navigator 2 całoroczne rozmiar 175/65/14. Niestety jedna opona z tyłu pękła w taki sposób, że nie da się już jej naprawić. Mam okazyjnie możliwość zakupić jednej sztuki z tym, że rozmiar 165/70/14. Czy jesli założę z tyłu na jedna oś jedną oponę 175/65/14 a drugą 165/70/14 czy będzie to stwarzać jakieś niebezpieczeństwo? Czy może już lepiej założyć oponę zimową o tym samym rozmiarze 175/65/14 a innego producenta (inny bieżnik)? Który wariant jest bezpieczniejszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żaden wariant nie jest dobry ;) Wg. przepisów powinieneś mieć na jednej osi dwie opony o takim samym bieżniku.

Jeżeli będą one się różnić auto może uciekać na boki podczas jazdy i podczas hamowania. Również na oblodzonej lub mokrej nawierzchni opony będą miały różną przyczepność co wpłynie na komfort prowadzenia i hamowania.

Czyli jeżeli będzie szklanka podczas hamowania postawi cie bokiem i możesz zaliczyć pole ;/

Edytowane przez AdamiGo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeżeli będzie szklanka podczas hamowania postawi cie bokiem i możesz zaliczyć pole

Wystarczy trochę błota i mżawka, i można zaliczyć pole.

Kolego onifer kup dwie nowe opony o takim samym bieżniku i w takim samym rozmiarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Witam! 
Po ostatniej zimowej przygodzie z moją Renią jestem zmuszony na zakup nowych opon. Na oponach, których jeździłem w zimę strasznie łatwo można było stracić kontrolę. Były to fabryczne opony na stalowych felgach. Rozmiar 14" 175/65. Natomiast letnie już mam na felgach (oryginalnych Renault) 15" 195/60. Muszę przyznać, że jeździ się lepiej. Lepiej zachowuje się na mokrej jezdni oraz lepiej wybiera nierówności. 

Stoję przed zakupem zimowych opon. Musze niestety kupić nowe zimowe opony ponieważ rok produkcji zimowych to 1998 rok. Straciły już swoje właściwości. Kolejnym minusem są krzywe stalowe felgi, których zbytnio nie widzi mi się prostować. Myślałem o kupnie opon na aluminiowe felgi o rozmiarze 15''. 

Czy ktoś mógłby mi powiedzieć czy mogę kupić opony o tym samym rozmiarze co mam letnie? Czyli 195/60 15"? 

Wg. strony oponeo.pl i dobór rozmiarów kół pokazuje mi, że mogę włożyć następujące opony: 
Rozmiar oryginalny: 
175/65 R14 
Rozmiary opcjonalne: 
175/70 R14 
185/55 R15 
185/60 R15 
195/50 R16 
205/40 R17 

Przy rozmiarach R14, R16 oraz R17 musiałbym zmieniać felgi. 
Pytanie jest czy wybierać 185/60 R15 czy może walić w 195/60 R15? 
Może ktoś też mi poleci jakąś markę opon. 
Myślałem o oponach: 
1. DĘBICA FRIGO 2 195/60R15 
2. Zeetex WP1000 195/50 R16 88 H XL 
3. Nankang Snow Viva 2 195/50 R16 88 H MFS, RFD 
4. Nokian WR D4 185/60 R15 84 T 
5. Nexen Winguard Snow'G WH2 185/60 R15 84 H. 

Może jakieś inne propozycje? 
Z góry dziękuję za podpowiedź. 
Pozdrawiam 
Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!